Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır- Su Kaçağı Sorunu

Su kaçağı özellikle eski binalarda ve  su tesisatı iyi yapılmamış apartmanlarda en sık karşılaşılan sorunların başında gelir. Su kaçağı çoğunlukla fark edilmez. Kaçak tespiti yapıldığındaysa bireysel çabalar ile çözüm sağlanamaz. Peki, su kaçağı neden olur, su kaçak tespiti nasıl yapılır?

Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır

Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır

Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır- Su Kaçağı Belirtileri

Birçok kişinin başını ağrıtan su kaçağının sebepleri yüksek basınç sonucu patlaması, boruların çatlaması veya kırılmasıdır. Tesisat sistemlerini üreten şirketin ya da ustanın teknik hatası su kaçağına neden olur. Su kaçak tespiti nasıl yapılır konusunda bireysel çalışma yapılabilir. Vanalar, su göstergesi, su faturalarındaki miktarın farkı, fayansların kontrolü ile tespit yapılabilir.

Su Kaçağının en tipik belirtisi musluk ve bataryalar kapalı olduğu halde döşeme ve duvarların arkasından şıp şıp damlayan bir su sesi duyulmasıdır. Bunun yanı sıra, vanalar kapalıyken, su sayacınızın göstergesi çalışmaya devam ediyorsa su kaçağı ile karşı karşıyasınızdır. Diğer su kaçağı belirtileri; ay sonlarında gelen su faturalarındaki fazlalık,  ıslaklık küflenme ve boya ile yerlerde fark edilen renk değişimleri ve kalorifer kaçaklarıdır.

Sorunsuz bir evde yaşamanın kuralı alt yapısına önem vermektir. Bir dairede oluşacak arızaların %90`ı alt yapı hatalarından kaynaklanır. Bu sorunların önemli kısmını oluşturan su kaçakları, bu iş için özel üretilen gelişmiş teknolojiyi yansıtan termal kameralı görüntüleme sistemi, manometre, akustik dinleme cihazı gibi cihazlarla kolayca tespit edilerek çözümlenir.

Profesyonel Olarak Su Kaçak Tespiti

Su kaçak tespiti aslında kolaylıkla yapılamaz. Bunun için teknolojik ürünlerden ve deneyimden yararlanmak gerekir. Bireysel çabalar bu noktada yetersiz kalır. İlk yapılması gereken uygulama manometre cihazını tesisata bağlayarak kaçağın temiz suda mı pis suda mı olduğunu belirlemektir. Manometredeki değerin düşük olması kaçağın temiz suda olduğunu gösterir.

İkinci aşamada kaçağın sıcak su mu soğuk su mu olduğunu belirlemek gerekir. Bunun için vana açılır. Ardından kombinin veya şofbenin altındaki soğuk su giriş vanası kapatılır. Ana vana da kapatıldıktan sonra manometredeki değerin düşmesi kaçağın soğuk su kaçağı olduğunu gösterir. Manometre cihazı sayesinde olasılıkları eleyerek sorunun kaynağı bulunur.

Soğuk Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Oda sıcaklığı 28 derecedir. Boruların içindeki suyun sıcaklığı ortamın ısısı ile aynıdır. Bu durumda termal kamera algılayamaz. Bu nedenle su kaçağının soğuk suda olup olmadığını anlamak için soğuk suyu bir müddet akıtmak gereklidir. Bu durumda termal kameralar ısı farkından dolayı renk göstergesini yorumlayarak kaçağı tespit eder.

Termal kameralar en ufak bir ısı değişimini bile farklı renkte gösterir. Bunun nedeni  cisimlerin kızılötesi ışın yayılımının 0.01° C gibi küçük bir değişimde bile değişmesidir. Termal kameralarda kullanılan mercek bu değer bu kızıl ötesi ışınları alarak detektöre odaklar ve yorumlanan ışın aralıkları termal görüntüyü oluşturur.

Termal görüntü, kullanıcının istediğine göre video veya fotoğraf formatında paylaşılabilir.

Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır

Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır

Akustik Dinleme Cihazı İle Noktasal Tespit

Kameralı görüntüleme sistemiyle boruların yeri tespit edildikten sonra kaçak tespiti yapılmadıysa akustik dinleme cihazından yararlanılır. Borulara basınç verilerek kaçağın sıcak veya soğuk su borusundan kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespiti yapılır. Sese duyarlı Akustik dinleme cihazı sayesinde kaçağın yeri tam olarak tespit edilip hasarlı tesisat borusunun bulunduğu alan açılarak yerine yenisi takılır.

Plastik veya metal borudaki su kaçağını tespit etmek ustalık ve tecrübe gerekmektedir. Kaçağı tespit etmek için ortamın sessiz olması, ustanın pür dikkat dinleme yapması gereklidir.

Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Su kaçağı durumunda yanlış yapılan müdahaleler bir anda bütün yapınızı su altında bırakabilir veya önemli ölçüde kırma dökmeye sebep olabilir. Tesisat borularında montaj ve kaynak yerlerinde kaçak oluşmasının önlenebilmesi o alandaki boruların değişimi ile mümkündür. Su kaçağı tamiri 2 şekilde yapılır. Fayans veya beton kırılarak veya kimyasal madde ile kırmadan kaçak tamir edilir.

Kaçak tamirinde önemli olan en az hasarla tamir etmektir. İstisnai bir durum olmadığı sürece sadece tek bir fayans keser ya da çekiç yardımı ile küçük çapta kırılır ve mineral kristal solüsyon ile kaynak ya da ek boru uygulaması yapılarak tamir gerçekleştirilir.

Angora Tesisat İle Sorun Kolayca Çözülür

Beklenmedik şekilde alt komşunuzun kapınızı çalıp “tavandan su akıyor” şikâyetiyle gelmesi, patlayan su borusu temiz su tesisatına mı ait yoksa pis su giderine mi ait diye düşüncesi gerginliğe yol açar. Patlak su borusunun kirli sudan olması işi daha katlanılamaz hale getirir.

Kaçak durumunda bir sürü şey endişeye sebep olur. Zaman ve maliyet kaybı etrafın kirlenmesi endişesiyle yakınlardan yardım alma çabasına girilir. Oysa bilinçsizce yapılan müdahaleler ve eski usuller sorunun büyümesine neden olur.  Angora Tesisat ile su kaçağı kolayca tespit edilerek kalıcı olarak çözüm sağlanır.  Daha fazla bilgi almak ve su kaçak tespiti nasıl yapılır? konusunda kalıcı çözüm sağlayabilen cevabı bulmak için / adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Dairede Su Kaçağı Nasıl Bulunur
Birçok kişi gibi sizde Dairede Su Kaçağı Nasıl Bulunur sorusunun cevabını merak ediyorsunuz değil mi? E...
Petek temizleme Ankara Mamak – Petek temizleme yöntemleri
Petek temizleme işlemleri eskiden peteklerin sökülüp, su ile yıkandıktan sonra yerine takılması şeklind...
Robotla su kaçağı tespiti nedir? – Robot kullanımı
Temiz su tesisatlarındaki kaçakların nasıl bulunduğunu birçok kişi merak edebilir. Biz burada ayrıntıs...
Kırmadan Su Kaçağı Bulma İşlemi Nasıl Yapılır
Kırmadan Su Kaçağı Bulma İşlemi Nasıl Yapılır? Su kaçağı basit bir anlatımla, giderlerden suyun sı...
Su Kaçağı Tespiti Ankara Batıkent
Su Kaçağı Tespiti Ankara Batıkent Su Kaçağı Tespiti Ankara Batıkent konusu olduğunda; birçok hane, iş...
Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır? – Görüntülü tıkanıklık açma
Bina içlerinde yer alan borulardaki tıkanıklıklar, büyük sorunlara neden olmaktadır. Eski usullerle yapı...