Su Kaçağı Arızası Nasıl Anlaşılır – Su Kaçağı Belirtileri

Su kaçağı, herkesin karşılaşabileceği problemlerden birisidir. Su kaçağı, ev sahibini oldukça zor durumda bırakır.  Su kaçağı arızası nasıl anlaşılır  sorusunu pek çok kişi merak etmektedir. Öyleyse, su kaçağının belirtileri nelerdir izah edelim.

Su Kaçağı Arızası Nasıl Anlaşılır

  Su Kaçağı Arızası Nasıl Anlaşılır

  • Zemindeki borularda su kaçağı oluşabilir. Bütün musluklar kapalıyken hala tesisat borularından ya da döşeme altındaki borulardan su sesi geliyorsa su kaçağı olabileceğinden şüphelenmek gerekir.
  • Duvarlardan geçen borularda su kaçağı varsa duvarda nemlenme ve rutubet oluşur.
  • Musluklarınızın tamamı kapalıyken hala su sayacı dönüyorsa  su kaçağı olabileceğini gösterir. Gece yatmadan önce bütün muslukları kapatıp su sayacındaki endeksi not etmelisiniz. Sabah su sayacındaki endekste değişiklik varsa, su kaçağının olduğunu gösterir.
  • Eğer alt katta oturan komşunuzun tuvalet ya da banyo duvarında damlacıklar, nemlenme ya da rutubet oluşuyorsa su kaçağının habercisi olabilir.
  • Ev ya da iş yerinizde rutubet kokusu oluşuyorsa su kaçağı riski olabilir.
  • Kaçaktan şüphelendiğiniz ortamda haşerelerin türemesi, su kaçağı belirtilerinden birisidir.
  • Su faturanız, her zamanki ödediğiniz miktarın üstündeyse su kaçağını kontrol ettirmenizde fayda var.
  • Klozetin üzerinde bulunan rezervuarda su kaçağı olabilir, mutlaka uzman birisinden yardım almalısınız.

Bu belirtiler, evinizde su kaçağını tespit etmenizde size yardımcı olacaktır. Ancak bazı durumlarda profesyonel tesisatçılardan destek almanız gerekir. Profesyonel tesisatçılar, kırıp dökmeden su kaçağını bulan cihazlarla soruna müdahale edebilir.

Evdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur – Evdeki Su Kaçağı Canınızı Sıkmasın

Duvarlarınızda nem ya da kabarcıklar oluşup herhangi bir yerden su damlıyorsa evinizde su kaçağı olduğunu gösterir.  Evdeki su kaçağı nasıl bulunur sorusunun cevabını  verelim.

Su kaçağını öncelikle siz tespit etmek isteyebilirsiniz, ancak bu problemin büyümesine neden olabilir. Üstelik geçen zaman, evinize sızıntının daha fazla zarar vermesiyle sonuçlanabilir.

Su kaçağı, duvar ve tavanınızın ıslanmasına sebep olur. Zeminde rutubet oluşabilir, parkeleriniz şişebilir. Rutubet evinizin kötü kokmasın neden olabilir.  Ayrıca, komşunuzdan bu konuda şikayet alabilirsiniz.

Su sızıntısının durması için, ilk önce su vanasını kapatmalısınız. Tuvalet ve lavaboyu bir sure kullanmamalısınız.  Kombi bar göstergesini kontrol etmelisiniz. Eğer kombinin basıncı düşüyorsa kalorifer tesisatında kaçak olabilir.  Su kaçağını anlamanın en iyi yöntemi, profesyonel tesisatçılardan yardım almaktır.  Profesyonel tesisatçılar teknolojik cihazlarla kaçak tespitini kısa sürede yapıp su kaçağı arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabını size verebilir.

Su Kaçağı Arızası Nasıl Anlaşılır

Su Kaçağı Arızası Nasıl Anlaşılır

Su Kaçağı Nasıl Tamir Edilir – Su Kaçağı Tamirinde Nelere Dikkat Edilmeli

Su kaçağı olduğunu fark ettiyseniz hemen tamir ettirmeniz gerekir. Çünkü geçen zaman, daha zor ve zahmetli bir sürecin başlamasına, çevreden rahatsızlıklar duymamıza sebep olabilir. Peki, su kaçağı nasıl tamir edilir?

Su kaçağını tamir ettirmek için eski yöntemleri kullanabilirsiniz. Usta çağırdığınız zaman kaçağın nerede olduğunu belirleyebilmesi için, pek çok yeri kırması gerekir. Bir sure tuvalet, banyo ve mutfağı kullanamayabilirsiniz. Tamir işlemi esnasında  tesisat ve fayanslar da zarar görür. Birden fazla noktaya bakması gerektiği için, tamirat işlemi uzun sürebilir. Eski yöntemlerle su kaçağını tamir ettirmek isterseniz, ayrıca kırılıp dökülen yerlere de masraf etmeniz gerekebilir.

Su kaçağı tamirinde yeni usullere de başvurabilirsiniz. Uzman tesisatçılar hiçbir yeri kırmadan ileri teknoloji cihazlarla kaçağın yerini tespit edebilmektedir.  Akustik arıza tespit cihazı, nemölçer cihazı  su kaçağını bulmada kullanılan ileri sistem cihazlardır.  Size hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlar. Sızıntının yeri bu cihazlarla bulunduktan sonra, sızıntının durumuna ve yerine göre tesisatın tamir edilmesi gerekir. Sızıntının olabileceği yerlere göz atmakta fayda var.

Pis su tesisatlarındaki su kaçağı klozet bağlantı noktaları, lavabo sifon bağlantıları, akrilik küvet bağlantılarında oluşabilir. Bazen bütün sistemin değiştirilmesi gerekebilir. Eğer kaçak dikey borularda oluşursa o bölgenin kesilip araya kayar manşon konması gerekebilir.

Temiz su tesisatındaki su kaçağının tamiri, kullanılan borunun çeşidine göre değişir. Eski binalarda genellikle galvaniz borular kullanılmaktadır. Borunun sızıntı olan kısmı kesilip tekrar diş açılarak o kısma parça boru yerleştirilir. Plastik borulardaki sızıntıyı tamir etmek daha kolaydır. Kullanım noktasındaki bağlantılar sökülüp plastik  boru tamir edilir.

Bazen de kalorifer tesisatında su kaçağı oluşabilir.  Bu konuyu biraz irdeleyelim.

 

Kalorifer Tesisatındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur 

Kalorifer tesisatındaki su kaçaklarında önemli olan sızıntı olan yerin doğru tespit edilebilmesidir.  Kalorifer tesisatındaki su kaçağı nasıl bulunur sorusunun cevabını verelim.

Kalorifer tesisatındaki su sızıntısı borular, kombi, kazanın içi, petekler ya da radyatör vanalarında olabilir.  Gelişmiş cihazlarla sızıntı oluşan nokta tespit edildikten sonra, sızıntı oluşan yere göre tamir işlemi uygulanır.

Eğer kalorifer tesisatında demir borular kullanıldıysa hat boyu tesisat değişimi yapılması gerekmektedir. Plastik boruların tamiri daha kolaydır. Plastik borunun kaçak olan kısmı açılıp kolayca tamir edilebilir.

Son dönemde borulardaki sızıntıyı kapatmak için, kaçak  tamir kimyasalı kullanılmaktadır. Başka hiçbir işleme gerek kalmadan borudaki deliğin kapanmasını sağlamaktadır. Oldukça ekonomik bir yöntemdir. Uzun süre problem yaşamadan tesisatınızı kullanabilirsiniz. Böylece bir daha su kaçağı arızası nasıl anlaşılır sorusunu sormak zorunda kalmazsınız.

Benzer Yazılarımız

Banyo su sızıntısı tamiri nasıl yapılır? – Su sızıntısı nedenleri
Banyo alanlarında meydana gelen su sızıntılarını iki grupta ele almak mümkündür. Bunlar, pissu tesisatl...
Su Kaçağının Yerini Bulma
Ankara Su Kaçağı Tespiti Firmaları gelişmiş cihaz ve Termal Kamera kullanırlar. Bu sayede Su Kaçağını...
Yangın hidrantı kaçağı Ankara, Profesyonel çözümler
Sokak ve caddelerde bulunan ve yangın anında, itfaiyecilerin müdahalesi için özel olarak tasarlanmış yang...
Kombi su basıncı yükselmesi – Basınç neden yükselir?
Kombi cihazında su basıncının düşmesi, nasıl sorunlara yol açıyorsa, su basıncının da yükselmesi ba...
Mutfaktan Alt Kata Su Akıyor – Su Sızma Problemi
Bir evde, mutfakta, binada veya çevrede yaşanabilecek bir su sızıntısı her zaman problem olmuştur ve bunl...
Su Kaçağını Tespit Eden Cihaz ve su kaçağı tespiti
Gelişen teknoloji sayesinde su kaçağını tespit eden cihaz modellerinde de gelişmeler olmuştur. Geçmiş d...