Ankara lavabo tıkanıklığı açma, profesyonel açma

Mutfak, banyo ve tuvaletlerde bulunan lavabolar tıkandığında, günlük yaşam sekteye uğrar. Birçok işimiz su iledir ve günlük temel ihtiyaçlarımızın birçoğunu, evimizde gideririz. Ankara lavabo tıkanıklığı açma işlemleri bu yüzden çok önemlidir. Yani tıkanıklık oluştuğunda, hızlı bir şekilde giderilmesi gerekir.

Mutfak lavaboları, en çok ev hanımları tarafından kullanılır. 3 öğün yemek yapılması sonucunda, dağ gibi bulaşık birikir. Aynı zamanda sebze ve meyvelerde lavabolarda yıkanır. Bulaşıklar, her ne kadar yanlış bir uygulama olsa da, lavabo içine sıyrılır, ya da tam olarak sıyrılmadan, lavaboda durulanır.

Ankara lavabo tıkanıklığı açma, mutfak alanlarında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesinde hızlı çözüm sağlar.

Tıkanıklıkların temel nedeni ise yukarıda saydığımız gibi yanlış kullanımdır. Mutfak lavabolarına atılmaması gereken atıkların atılması sonucunda, kısa zamanda tıkanıklıklar meydana gelir. Kullanılmış yağların da tıkanmada büyük etkileri vardır.

Benzer durum, banyo giderlerinde de geçerlidir. Saç kılı, deterjan artıkları, sabun artıkları ve tıraş artıkları gibi tıkanıklığa neden olan cisimler, banyo giderlerinde tıkanıklığa neden olur.

Tuvalet alanlarında ise suda erimeyen tuvalet kağıtları, ya da yanlışlıkla gidere düşürülen büyük cisimler sonucunda tıkanma meydana gelir.

Tıkanıklık açmada iki yöntemden söz etmek mümkündür. Birincisi, bireysel yöntemlerle yapılan tıkanıklık giderme, ikincisi ise profesyonel tesisat firmalarının kullandığı yöntemlerdir.

Tesisat firmaları aynı zamanda, ellerinde bulunan gelişmiş cihazlardan da yardım alırlar. Tıkanıklık işlemlerinde önemli olan, noktasal olarak tıkanıklığın tespit edilmesidir.

Ankara lavabo tıkanıklığı açma, tıkanıklıkların noktasal olarak tespit edilmesi ve tıkanıklığın giderilmesi işlemlerinden oluşur.

Tıkanıklık tespitinde robot kamera kullanılır. Kamera, çelik spiralden olan bir sondanın ucunda bulunur. Kamera etrafında ise küçük LED ampuller bulunur. Ampuller, boru içerisinin daha rahat görülebilmesini sağlar.

Robot kamera tıkanıklığın olduğu bölgeye geldiğinde durur. Tıkanıklığa neden olan cismin türü belirlendikten sonra, giderme işlemine geçilir.

Eğer cisim sert ise fırça ile boru içerisinden çekilerek, dışarı doğru çıkarılır. Eğer yumuşak türde bir cisimse, basınçlı su ile borudan tahliyesi sağlanır.

ankara lavabo tıkanıklığı açma

ankara lavabo tıkanıklığı açma

Basınçlı su ise her koşulda, borunun yüzeyini temizlemek için kullanılır.

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri

Bireysel olarak yapılacak yöntemler ise sınırlıdır. Eğer tıkanıklık, giderin yüzeyine yakın bir yerlerde meydana gelmişse, aşağıda detaylarını vereceğimiz yöntemler kullanılabilir.

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri olarak ilk yöntemimiz, pompa yöntemidir. Mutfak lavabolarında meydana gelen tıkanıklıkları gidermek için kullanılır. Eğer pislikler, süzgece yakın bir yerde ise, pompanın vakum etkisi kullanılarak dışarı doğru atılır.

Bir diğer yöntem ise askı telidir. Genelde S borularında meydana gelen tıkanıklıkları gidermek için kullanılır. Askı telinin kanca kısmı biraz düzleştirilir ve tıkanıklığa neden olan cisim çıkarılır.

Açma teli de bir tür tıkanıklık giderme yöntemidir. Çelik spiral malzemesinden yapılan tel kalın ve serttir. Pislikleri borudan aşağı doğru ittirme yoluyla, tıkanıklıklar giderilir. Tel yöntemi, dış ortamda bulunan gider borularındaki tıkanıklıkların giderilmesinde de kullanılır.

Kimyasallar, tıkanıklık gidermede sıklıkla kullanılır. Yüzeye yakın yerlerde oluşan tıkanıklıkların giderilmesinde kullanılır. Porçöz ve türevi kimyasallar, kaynar su ile kullanılır. Sıvı halde bulunabildiği gibi katı halde de bulunur.

ankara lavabo tıkanıklığı açma

ankara lavabo tıkanıklığı açma

Gider borusunun yüzeyine, pakette yazan miktar kadar dökülür, bir miktar beklendikten sonra, peşine kaynar su dökülür. Sıcak su ile tepkimeye giren kimyasal, pislikleri çözer ve borudan aşağıya doğru tahliye eder.

Bazı kimyasallar oldukça tehlikelidir. Bu kimyasallardan bir tanesi de kostik kimyasalıdır. Kireç ve asit karışımı olan kostik kimyasalını kullanırken, dikkatli olmak gerekir. Bazı önlemler almadan bu kimyasalın kullanılmaması gerekir. Eldiven ve maske mutlaka kullanılmalıdır. Kullanılacak alan ise en az yarım saat öncesinden havalandırılmalıdır. Kostik tıkanıklığın olduğu yere döküldükten sonra 15 dakika kadar beklenmelidir. Bu bekleme süresinde ise alanın kapısı kapatılmalıdır.

Yaklaşık olarak 2 litre kaynar su peşine dökülür. Eğer bir defada başarılı olunmazsa, iki ya da üç defa daha deneme yapılmalıdır. Kostik, mutfak alanlarında kullanılmaz.

Tuz ruhu da, hem temizlik malzemesi, hem de tıkanıklık giderme kimyasalıdır. Cilde temas ettiğinde zarar verir. Ayrıca solunmaması da gerekir. Sıvı halde bulunur. Lavabo giderlerine dökülür ve peşinden kaynar su eklenir. Bir defada sonuç alınmazsa, iki ya da üç defa daha denenmelidir. Kimyasalın kullanıldığı alan mutlaka havalandırılmalıdır ve uzun süre ortamda kalınmamalıdır.

Lavabo tıkanıklığı açma makinesi

Tıkanıklık açmada kullanılan en iyi yöntem, profesyonel olandır. Lavabo tıkanıklığı açma makinesi, uzman tesisat firmalarının kullandığı cihazlardan birisidir ve en etkili yöntemleri de bünyesinde barındırır.

ankara lavabo tıkanıklığı açma

ankara lavabo tıkanıklığı açma

Tıkanıklık açma makinesinde 15 litre kapasiteli bir gövde bulunur. Gövde kısmında basınçlı su üretilir ve aynı zamanda kimyasal kullanımı için de tasarlanmıştır.

üç adet spiral boru bulunur. Borulardan bir tanesi, temiz su bağlantısı içindir. Diğeri borulardan çıkan pislikleri çıkarmak için gider borusu olarak kullanılır. Diğer boru ise tıkanıklığa neden olan cisimleri parçalamak için kullanılan aparatların takıldığı borudur.

Benzer Yazılarımız

Kameralı Logar açma işlemleri nasıl yapılır?
Logar, bina etraflarında bulunan ve kare şeklinde olan bacalardır. Bu bacalar birbirlerine beton ya da körü...
Kombi su basıncı düşerse ne olur?
Yazımızın ilerleyen bölümlerinde belirteceğimiz gibi, kombi cihazı sürekli olarak su eksiltebilir. Bu y...
Cebeci Su Kaçak Tespiti
Cebeci Su Kaçak Tespiti (0312 479 12 06) Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci ilidir. T...
Kalorifer Tesisatı Su Kaçağı Bulma
Kalorifer Tesisatı Su Kaçağı Bulma(0531 981 58 77) Kalorifer Tesisatı Su Kaçağını Bulma süreci, tesisa...
Eryaman Su Tesisatçısı
Eryaman Su Tesisatçısı Eryaman Su Tesisatçısı bulma konusunda şanslı müşterilerimiz bize ulaşabiliyor...
Ankara Tesisat Sızıntı Tespiti
Ankara Tesisat Sızıntı Tespiti (Cihazla) Ev içinde oluşan su kaçakları duvarların ve zeminlerin sararmas...