Atıksu Borusu Tıkanıklığı Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Atıksu borusu tesisatlarında meydana gelen tıkanma, zamanında müdahale edilmediğinde, rahatsız edici bir hal alır. Atıksu borusu tıkanıklığı açma işlemi bu yüzden zaman kaybetmeden yapılması gereken bir işlemdir.

Günümüz imkânlarında aslında son derece kolay bir iştir. Birçoğumuzun merak ettiği bu işlemin nasıl yapıldığını, ayrıntıları ile bu yazımızda anlatacağız. Ancak öncelikle tıkanıklığa neden olan nesnelerin nasıl tespit edildiğinden bahsetmemiz gerekiyor.

Tıkanıklığa neden olan cisimleri üç grupta inceleyebiliriz. Genelde kullanıcı hatası sonucunda atıksu borularına düşen ve daha sonra tıkanmaya neden olan bu cisimler, aynı zamanda kötü kokuya da neden olurlar.

Atıksu borusu tıkanıklığı açma

Atıksu borusu tıkanıklığı açma

Yumuşak cisimler, zamanla boru içerisindeki atıksu ile birleşir ve tıkanmaya neden olur. Genel olarak tıkanmaya uzun bir zaman diliminde neden olurlar. Aslında bu durumu hepimiz gözlemlemişizdir. Sifonu çektiğimizde ya da alaturka tuvaletlerde, gidere su döktüğümüzde suyun yavaş bir şekilde aktığını görürüz. İşte bu aslında bir tıkanma belirtisidir.

Yarı sert cisimler ise tıkanmaya biraz daha çabuk neden olurlar. Eğer atıksu borusuna yarı sert bir cisim düşmüşse, belirli bir zaman sonra, giderden dökülen suyun çok geç aktığını gözlemleyebilirsiniz. Bu tıkanıklık giderilmediğinde bir süre sonra, giderden hiçbir şekilde su akmaz ve gider kullanılmaz hale gelir. Tuvalet giderine düşürülen; toka, bebek bezi ve benzeri cisimleri, yarı sert cisimlere örnek olarak verebiliriz. Dikkat ettiyseniz, banyo alanlarındaki giderlerden bahsetmiyoruz. Nedeni ise banyo alanlarındaki giderlerin birçoğunda, gider ağzında süzgeç olmasıdır.

Sert cisimler genel olarak inşaat atıkları olarak adlandırılabilirler. Tabi ki bahsettiğimiz, inşaatı yeni biten daire ya da ofisler için geçerlidir. Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelebilir, “inşaatı yeni biten yerlerin tesisatları kontrol edilmiyor mu?” evet aslında ediliyor. Ancak birçoğunun kontrolünün tam olarak yapıldığını söyleyemeyiz. İnsanların büyük bir hevesle yeni yerlerine taşındıklarında, tesisatlarında tıkanıklık görmeleri hoş bir durum değildir.

Atıksu Borusu Tıkanıklığı Açma İşlemlerinde Kullanılan Cihazlar

Biz burada en çok kullanılan cihazdan bahsedeceğiz. Türkiye’nin tüm illerinde faaliyet gösteren tesisat firmalarının birçoğu, bahsedeceğimiz cihazı kullanmaktadır. Atıksu borusu tıkanıklığı açma işleminde son derece etkili olan bu cihaz, kısa bir sürede en zorlu tıkanıklıkları bile açma kabiliyetine sahiptir.

Rotenberg marka bu cihazın ucunda, farklı tıkanıklık türlerini gidermek üzere tasarlanan aparatlar bulunur. Susta adı verilen ve spiral boru şeklinde olan borusunun ucunda bulunan aparatlar ile bütün tıkanıklık türlerini gidermek mümkündür.

Dönerek hareket eden başlığa sahip olan cihaz, tıkanıklığa neden olan cismi parçalar ve kendisine doğru çeker. Ayrıca atıksu borularının içinin tamamen temizlendiğinden emin olunması için boruların içinin yıkanması da gerekir. İşte bahsettiğimiz bu cihaz, bu işlemi de başarı ile yerine getirmektedir.

Boru içinde görüntüleme tamamlanıp, tıkanıklığa neden olan cismin türü belirlendikten sonra, uygun olan aparat takılarak, tıkanıklık giderme işlemine başlanır. Atıksu borusu tıkanıklığı açma işleminde önemli olan, tıkanıklığa neyin sebep olduğu ve borunun neresinde olduğudur.

Atıksu borusu tıkanıklığı açma

Atıksu borusu tıkanıklığı açma

Son zamanlarda dikkatinizi çekmiştir, artık kırıp dökme olmadan tıkanıklığa neden olan cisimler kolaylıkla tespit edilebiliyor. Görüntüleme cihazlarının bu başarısı, bahsettiğimiz tıkanıklık açan cihaz ile daha da perçinlenmiş olur.

Birçok kişide şöyle bir kanı oluşmuştur. Bazı kimyasallar kullanarak, tıkanıklık giderme işleminin yapılabileceği bu kanı, aslında bir derece doğrudur. Ancak bu kimyasalların gücü bir yere kadardır. Sonunda profesyonel bir yardım almanız kaçınılmaz olacaktır.

Tıkanıklık açmada kullanılan bazı yöntemler ise borunun gider kısmına yakın olan taraflarında işe yarar. Borunun daha derinlerinde meydana gelen tıkanıklıklar için profesyonel yardımı almanız gerekir.

Aşağıda sizler için atıksu borusu tıkanıklığı açma işlemini gösteren bir video hazırladık. Umarız beğenerek izlersiniz.

Benzer Yazılarımız

Kanal görüntüleme aracı ve görüntüleme işlemleri
Kanal görüntüleme aracı, kanal içi görüntüleme için özel olarak dizayn edilmiş son teknoloji kullanı...
Koku tespiti Ankara ilinde ve profesyonel bir anlayış
İnşaat tamamlandıktan sonra, tesisat muayenesi yapılır. Muayene ise sisteme basınçlı su verilerek yapıl...
Petek Temizliği Ankara – Petek Temizliği Unsurları
Isınma konforu sağlayan sistemlerin en yaygın olanı Doğalgazlı kombi petek sistemidir. Kombi petek tesisat...
Gider kokusu çözüm yolları bireysel  
Gider kokusundan kurtulmanızın iki yolu var. Kokunun kaynağını kesmek, ya da oluşan kokuyu yok etmek. Gide...
Su Kaçağı Tespiti Cihazı İle Kesin Çözüm
Son yıllarda tesisat konusunda çıkan yenilikler arasında su kaçağı tespiti cihazı için kullanılan cih...
Kanal görüntüleme cihazı fiyatı ile ilgili bilgiler
Kanal görüntüleme cihazı fiyatı en uygun fiyatlarıyla Angora Tesisat ile hizmetinize sunulmaktadır. Geçm...