Tuvalet tesisatı – Tesisat parçaları ve bilgileri

Tuvalet tesisatı, klozet ve alaturka olarak karşımıza çıkmaktadır. Tuvalet tesisatı yapılırken buna dikkat edilmelidir. Tuvalet tesisatı bina yapısının önemli bir parçasıdır. Genelde binanın kaba inşaatı yapıldığı esnada yapılan tuvalet tesisatı yapıldıktan sonra tıkanıklığın yaşanmaması için gideri kontrol edilmelidir. Tuvalet tesisatı sayesinde pis sular binanın ana hattına bağlanır ve oradan kanalizasyona ulaşır. Tuvalet tesisatı mühim bir konudur, herhangi bir sorunda büyük problemler yaşayabilirsiniz.

tuvalet tesisatı

tuvalet tesisatı

Tuvalet Es Borusu

Tuvalet es borusu “S” şeklindedir. Pis su sisteminin en gerekli parçasıdır. Pis su sisteminde bina çıkışına ek olarak es borusu kullanılır. Bu sayede rögardan gelebilecek olan kokular önlenmektedir. Binada kötü koku, lağım ve gaz karışımındaki toksik, parlayıcı, patlayıcı bazlı zararlı gazlar her zaman olabilir. Bu gibi kötü kokuların binaya yayılmasını önlemek için es borusu kullanılmaktadır. Bu havalandırma borusunun çatının 1 metre kadar üstünde olması gerekmektedir. Tıpkı soba bacası gibi geri tepmesini engelleyecek şekilde önlemler alınmalıdır.

Alaturka Tuvalet Tesisatı

Alaturka tuvalet tesisatı sifonu açık veya gizli olacak şekilde döşenir. Ağızlar buna göre bırakılır. Koku ve gazların önlenmesi açısından lastik contalı sifonlar kullanılmaktadır. Sifonu açıkta bırakılan alaturka tuvalet tesisatına kendinden contalı adaptör takılırken sifonu gizli monte edilen alaturka tuvaletlerde böyle bir duruma gerek yoktur.

Tuvalet Tesisatı Tıkanıklığı

Tuvalet tesisatı tıkanıklığı bir cisim sıkışmasından dolayı yaşanabileceği gibi inşaat sırasında ki bazı beton ve moloz parçalarından da kaynaklanabilmektedir. Gider borularının yanlış döşenmesi de tıkanıklığa neden olmaktadır. Tuvalet tesisatı tıkanıklığının nedenini anlayabilmek için profesyonel cihazlar kullanılmaktadır. Profesyonel cihazlar kullanılmadan herhangi bir şekilde yapılacak tahmini tespitler daha kötü sonuçlar doğurabilir. Tuvalet tesisatı tıkanıklığını sorununu çözebilmek için nokta atışı tespit çok önemlidir. Diğer türlü yanlış bir tahmin daha büyük sorunlar yaratabilir.

Tuvalet tesisatı tıkanıklığı tespiti için üretilen termal kameralar sayesinde arıza tespiti kolaylaştırılmıştır. Kontrol edilen tesisattaki tıkanıklığın tespiti yapıldıktan sonra tıkanıklığa göre açma yöntemleri belirlenmektedir.

tuvalet tesisatı

tuvalet tesisatı

Görüntüleme yöntemiyle belirlenen tıkanıklığın çözümlerinden biri de kırma yöntemidir. Gelişen teknoloji ile üretilen robot tıkanıklık açma cihazı ile tıkanıklığa sebep olan cisimler tesisata herhangi bir hasar vermeden parçalanmaktadır. Cisim parçalandıktan sonra helezon yaylar sayesinde cisim geri çekilerek çıkarılmaktadır.

Apartmanda Tuvalet Tıkanması

Binanın ana gideri kolay kolay tıkanan bir bölge değildir. Bu nedenden dolayı binada yaşanan tuvalet tıkanıklığı büyük sorunlar yaratabilir. Apartmanda tuvalet tıkanması yaşandığında profesyonel bir ekibe danışmanızda büyük fayda olacaktır. Peki bu tıkanıklık neden olur?

  • Apartmandaki rögara kadar uzanan tesisatın arızası,
  • Pimaş borulardaki dönüş kısmında kesin dirseklerin kullanılması,
  • Bina inşaat halindeyken gider borularının hasar görmesi veya çökmesi,
  • Deprem sarsıntılarından sonra tesisatın çökmesi.

Tüm bu sebeplerden dolayı apartmanda tuvalet tıkanıklığı yaşanabilir. Bu gibi sebeplerin patlak verdiği ilk yer bodrum katlarındaki daireler olacaktır. Su bodrum katındaki dairelerden geri teper ve böylece apartman tuvalet tıkanıklığı yaşar.

Ev alırken dış cephesi kadar tesisatını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bina tesisatı kötüyse yaşam standartlarınız ve kaliteniz de düşer. Bu durum sizi psikolojik olarak etkileyebilir. Çünkü gider tesisatı mühim bir olaydır ve kokusu dayanılmaz bir hâl alabilir. Bu sebepten dolayı evinize misafir bile ağırlamak istemeyebilirsiniz. Geceleri uyuyamaz olur ve gün boyu performansınız düşer. Binada yaşanan gider problemini çözümü için ise herkes sizin kadar hassasiyet göstermeyebilir ve kimse elini cebine atmayabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı ev alırken dikkat etmeniz gereken ilk yer apartmanın tesisatı olmalıdır.

Apartman Gideri Tıkanırsa Ne Yapılmalı?

Apartman gideri tıkanırsa yapmanız gereken ilk şey profesyonel bir ekibe başvurmanızdır. Eğer apartman pis su gideri çökme, harç ve moloz benzeri şeylerle tıkanmışsa bu işi Angora Tesisat’ a bırakın. Profesyonel cihazlar sayesinde apartman gider tıkanıklığının nedeni hızlı bir şekilde tespit edilir. Tespit edilen giderin tıkanıklığın arızasına göre işlem yapılır.

Tesisat giderleri mühim bir olaydır. Burada yaşanan tıkanıklar hızlı bir şekilde önlenmezse ilerde tesisatın patlamasına kadar gidebilir. Bu gibi olaylar sizlere maliyetli bir şekilde yansımaktadır. Bu sebepten dolayı yaşadığınız gider tıkanıklığında profesyonel bir ekibe başvurmanız gerekmektedir.

Giderin tıkanıklığının tespiti giderin tekrar sorunsuz ve kalıcı bir şekilde açılması için önemli bir yer edinmektedir. Geçmişte tahmini şekilde yürütülen bu işlemler günümüzde yerini teknolojik cihazlara bırakmışlardır. Termal kameralar ve dinleme cihazları sayesinde arızanın tespiti dakikalar içerisinde gerçekleşir. Bu da size maliyet ve süre açısından büyük kazançlar sağlayacaktır. Binada ki herhangi bir yeri sebepsiz bir şekilde kırmadan yapılan bu işlemler sizlere iş sonrası büyük tadilatlar bırakmamaktadır.

Alaturka Tuvalet Tıkanıklığını Açma

Alaturka tuvaletlerin tıkanıklığı sebebi genel olarak boruya ıslak mendil, peçete ve bez kaçması sonucuyla oluşur. Temizlik yaparken kova içinde unutulan bu bezler ileride tuvalet tıkanıklığına sebep olabilmektedir. Eskiyen binalarda bulunan tuvalet çıkışındaki esler, kireç tutar ve tuvaletin deliği daralır ve tamamen kapanır. Bu gibi durumlarda malzemenin değişmesi gerekli görülebilir. Aslında kireç çözücü kimyasallar pvc boruya herhangi bir zarar vermeden tuvalet tıkanıklığını giderebilir. Kireç çözücü döküldükten sonra tuvaletin dibinde kalan tabaka kazıyarak çıkartılır ve böylece tıkanıklık tamamen önlenmiş olur.

Tuvalet tesisatlarında tıkanmalar yaşanabilir. Bu tıkanmaların sebebi her zaman kullanıcılar olmamaktadır. Bina yapı aşamasındayken de moloz ve taş birikintileri tuvalet tesisatının tıkanmasında büyük rol oynamaktadır. Tuvalet tesisatı tıkanıklığı yaşadığınız zaman profesyonel bir destek almanız şarttır. Profesyonel cihazlar sayesinde tuvalet tıkanıklığı hızlı bir şekilde tespit edilebilir ve tıkanıklığın nedenine göre işlem yapılır. Tuvalet açma makinesi olarak adlandırılan makineler sayesinde de boruya hiçbir zarar vermeden tesisatta biriken taş ve moloz gibi şeyler parçalanarak tıkanıklık önlenebilir. Günümüzde tıkanıklığın kalıcı olarak çözülmesi için profesyonel cihazlar kullanılmaktadır.

Benzer Yazılarımız

Ankara Banyo Su Kaçağı Tespiti
Ankara Banyo Su Kaçağı Tespiti Özellikle evlerde su sızıntıları daha fazla görülmektedir. Ankara Banyo...
Alt kata su sızması sigorta işlemleri – Sigorta şartları
Taşınır ve taşınmaz malların sigorta yaptırılması, günümüzde çok sıkça yapılan işlemler arasın...
Lavabo gideri açma – Lavabo tıkandı su gitmiyor
Banyo ve mutfak alanlarında bulunan lavabolarda sıklıkla tıkanıklık gözlenir. Bunun nedenlerini bu başl...
Etlik Su Kaçak Tespiti
Etlik Su Kaçak Tespiti Ankara nüfus  en yoğun olduğu ilçe Keçiörendir. Müşterilerimizin yoğunluğu bu...
Tesisat kaçakları ve giderme yolları
Tesisat kaçakları denildiği zaman aklımıza temiz su, pis su ve ısıtma sistemlerinde hasarlar sonucu oluş...
Lavabo tıkanıklığı açma – Evde lavabo tıkanıklığı giderme
Banyo ve mutfak alanlarında bulunan lavaboların tıkanmasının çeşitli nedenleri var. Bu nedenleri bu yazı...