Petek temizleme makinesi ile ısınma sorunlarınıza son

Petek olarak bilinen radyatörler sayesinde soğuk havalarda sıcak ortamlara  sahip oluruz. Ancak zamanla ısıdan aldığımız verim düşer. Bu durumda petek temizleme makinesi ile petek yıkama işlemi gereklidir. Peki, petek temizleme makinesi ile petek yıkamanın avantajları nelerdir ve petek temizliği nasıl yapılır öğrenmek ister misiniz? Cevabınız evet ise yazımızı okumalısınız.

petek temizleme makinesi

petek temizleme makinesi

Günümüzde en çok tercih edilen ısıtma sistemleri  kalorifer petekleridir. Bunun sebebi kömür sobaları gibi sık bakım istememesi ve etrafı kirletmemesidir. Yerden ısıtma sistemleri ile karşılaştırıldığında da çabuk ısıtması nedeniyle avantajlı durumdadır.

Peteklerin daha fazla ısıtmasını sağlamak için yapılması gerekenler şunlardır;

  • Peteklerin içinde hava ve kirli su birikmesi peteklerin ısınmamasına neden olur. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda peteğin havasını boşaltıp kombinin içine temiz su ekleyin. Eğer kombideki su yetersiz kalırsa arıza durumu oluşur.
  • Kombi ısı ayarını artırın ve reglaj ayarı yapın. Reglaj ayarı kombiye en yakından uzağa doğru petekleri not alın. Peteklerinizde çift vana var ise bu ayarı sık kullanılmayan vanadan yapın. Üst vanalardan da yaparsanız ayar bozulacağı için  her zaman kullanılmayan alt vanadan yapın. Peteklerin vanasını tamamen kapatıp bir tur açın. Her petek de bir tur fazla olacak şekilde açarak devam edin.
  • Isı yalıtımı ve mantolama dışarıdan gelen soğuk havayı engeller ve içerideki ısıdan verim alınmasını sağlar. Bu nedenle evinizde ısı yalıtım ve mantolama yaptırmalısınız.

Petek temizleme makinesi ile temizlik neden gereklidir?

Petek tesisatının içindeki çamurlaşmalar onarılamaz hasara neden olabilir ve pahalı arızalara  yol açabilir. Güçlü bir petek temizleme işleminden sonra sistemdeki su serbestçe dolaşır ve  sistem koruma altına alınmış olur. Isıdan yüksek verim alınır ve yakıttan %30 tasarruf edilmiş olur. Petek temizleme makinesi ile temizlik yapılmasını gerektiren durumlar şunlardır;

  • Çamur ve kireç, sistemden çıkan sıcak su miktarını azaltır. Bu durumda vana ve parçalarda çok az su olur veya hiç su olmaz. Dolayısıyla ısınma sorunu meydana gelir.
  • Radyatörde su sızıntısı olması siyah veya kahverengi su görünümü iç korozyon olduğuna işaret eder.
  • Peteklerde oluşan çamurlanma nedeniyle devir daim pompası işlevini yerine getiremez ve kombi gürültülü çalışabilir.
  • Siyah çamur ve kireç birikimi peteklerin bir kısmının soğuk kalmasına neden olur. Petek temizleme işlemi ile suyun dolaşımı hızlanır ve tüm petekler eşit ısınır.

Petek temizleme makinesi ile temizlik nasıl yapılır?

Petek temizliği sayesinde ısıdan verim alınır. Ancak bu temizliğin bireysel olarak yapılabilmesi söz konusu değildir. Petek temizleme makinesi ile temizlik nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar bu işin yapılmış cihazlar ile karşılaşırlar. Cihazları kullanacak kişinin deneyimli olması şarttır. Ayrıca petek temizleme makinesi pahalı bir cihazdır. İki yılda bir yapılması gereken bakım için cihaz almak yerine bu özel cihazlara sahip olan tesisat firmasından makul bir fiyat karşılığı destek almak daha uygun olur.

petek temizleme makinesi

petek temizleme makinesi

Petek yıkama işlemi için banyodaki havlupan veya radyatör sökülerek temiz su gelene kadar  bu noktadan su basılır. İkinci aşamada  sisteme pompa ile kimyasal basılır ve petekler sırayla vanalarından açılıp kapatılır. Böylelikle suyun dolaşması sağlanır. Ardından kimyasal katılmış su sistemden uzaklaştırılır. Üçüncü ve son aşamada sisteme taze su basılır ve peteklerin havası alınır.

Petek temizleme cihazları çevrede kirlilik oluşturmaz ve tesisata da zarar vermez. Ankara ilinde yaşıyorsanız Angora Tesisat petek temizleme makinesi ile temizlik yaptırmanız için en doğru adres olacaktır.

Benzer Yazılarımız

Sincan Su Kaçağı Bulma
Sincan Su Kaçağı Bulma Eyvah duvarda su kabarcıkları mı var? Alt kat komşunuz kapınızı mı çaldı? Su...
Ankara Pimaş Açma
Ankara Pimaş Açma Firmaları Evinizde ya da iş yerinizde canınızı sıkan bazı durumlar olur. Bunlar patla...
Su Sızıntısı Tespit Nedir? – Sızıntı tespitleri
Hepimizin başına mutlaka gelmiştir. Mutfak, banyo ya da tuvalet alanlarında su sızıntısı meydana geldiğ...
Kömürlü kalorifer peteği ısınmıyor
Kömürlü ısınma sistemleri merkezi sistemli ve kat kaloriferi olmak üzere 2 şekilde kurulmaktadır. Merkez...
Banyo Su Sızıntı Tespiti
Banyo Su Sızıntı Tespiti Ankara Banyo Su Sızıntı Tespiti ekibi olarak, Ankara ilinde bulunan tüm sorunlar...
Ankara Banyo Su Kaçağı Tespiti
Ankara Banyo Su Kaçağı Tespiti Özellikle evlerde su sızıntıları daha fazla görülmektedir. Ankara Banyo...