Paslı su boruları nasıl temizlenir, Pas nasıl oluşur?

Genellikle daha eski evlerde yaşanan su borusunun paslanma durumu birçoğumuz için can sıkıcı olmuştur. Ancak bu soruna geçici veya kalıcı çözümler üretmek mümkün. Bu yazımızda paslı su boruları nasıl temizlenir detaylı olarak inceliyoruz.

Paslı su boruları nasıl temizlenir

Paslı su boruları nasıl temizlenir

Su borusunun paslanması şebekeden gelen suyun paslı akmasına neden olur. Paslı suyu içmek oldukça sağlıksız bir durum olduğu gibi bu boruları temizlemek için kullanılan kimyasallar da bir o kadar zararlıdır. Su borularında meydana gelen paslanma genellikle demirden üretilen borularda oluşur. Demir borular genellikle daha eski evlerde kullanılan borulardır ve periyodik bakımları yapılsa dahi çok sağlıklı kullanım imkânı vermezler. Aynı zamanda kullanıma bağlı olarak eskiyen borular çürüme, delinme, paslanma gibi durumlara da sebep olabilir.

Günümüz evlerinde ise bu boru tipleri genellikle kullanılmaz. Fakat demir boru tipleri ile döşenmiş bir tesisata sahipseniz paslanma sorununa karşı hazır olmalısınız. Su borusunda oluşan paslanmayı gidermenin kalıcı yolu su borularını değiştirmektir. Bunun içinse bir servise başvurmalısınız. Çünkü deneyimli birisi tarafından değiştirilmeyen su boruları ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda paslı su boruları bir şekilde temizlense dahi ilerleyen zamanlarda aynı sorun tekrarlanabilir. Ayrıca belirtmeliyiz ki bu tip boruların temizlenmesi oldukça zordur. Türlü türlü çözümler üretilse de bu çözümler kalıcı olmadığı gibi sağlığa da son derece zararlıdır.

Su borularının paslanması şikâyetiyle bir tesisatçıya başvurduğunuzda size boruların değişmesi gerektiğini söyleyecektir. Bu durumda su tesisatınızın demir tipi borulara göre daha sağlıklı olan plastik borularla değiştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede tekrar pas sorunuyla karşılaşmayacak ve daha sağlıklı bir suya sahip olacaksınız. Eğer su paslı geliyor ancak su tesisatınızda bir sorun görülmüyorsa armatürler kontrol edilmelidir. Armatürlerde oluşan pas durumu da suya etki edebilmektedir.

Musluktan paslı su akıyor, su borusu temizleme

Musluktan paslı su akıyor ise servis çağırmak zorundasınız. Bu noktada çağıracağınız kişi veya firmaya oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü deneyimsiz kişilere emanet edeceğiniz su tesisatınızda yaşanan bir sorun hem sizi hem de apartmanı etkileyecektir. Bu durumda oldukça yüksek miktarda maddi ve manevi zarara sebep olabilir.

Çağıracağınız kişinin daha önce deneyimi olmasına özellikle dikkat edin. Deneyimli kişiler birçok boru tipinden anladığı gibi birçok hasarlı tesisatı onardığı için daha bilgilidirler. Bu da hem para hem de zaman kaybına engel olur. İkinci olarak ise çağırdığınız kişinin tanınır bir kişi veya şirket olmasına dikkat edin. Üçüncü olarak ise servisleri karşılaştırın, bazı serviler garanti sunarken bazıları tecrübe sunar. Bunlar arasından size en cazip gelen servisi tercih etmeye özen gösterin.

Servis ararken internetten faydalanabilirsiniz. Google Business ve benzeri sitelerde birçok sektörden servis bulmanız çok daha kolaydır. Bu tarz siteler sayesinde servislerin sunduğu avantajları ve fiyatları görebilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi rastgele bir servis çağırmamak bu konunun altın kuralıdır.

Paslı su boruları nasıl temizlenir, Paslı boruları temizleme cihazı

Su borularınızda pas oluşmuşsa bu noktada profesyonel bir servise başvurmanız sizin için en iyi tercih olacaktır. Paslı su boruları nasıl temizlenir, sorusuna cevap olarak, Rothenberger kanal açma cihazı cevabını verebiliriz. Rothenberger kanal açma cihazı genellikle kalorifer peteklerinde ve kombi sistemlerindeki tıkanıklıkları gidermekte kullanılsa da, temiz su tesisatlarında da tercih ediliyor. Temiz su tesisatlarında yapılan işlemlerde insan sağlığına zararlı herhangi bir kimyasal kullanılmadığı için sağlığınızı riske atmıyor.

Paslı su boruları nasıl temizlenir

Paslı su boruları nasıl temizlenir

Tesisatın uygun bir bölümünden içeri gönderilen spiral hortum aracılığıyla borular ile cihazın bağlantısı sağlanıyor. Rothenberger adındaki cihazın gövde kısmında bulunan hazne aynı zamanda depo ve karıştırıcı görevi görüyor. Cihaza bağlanan ikinci spiral hortum ise şebekeye bağlanarak 10 bar değerinde basınçlı su elde ediliyor. 10 barı geçen basınçlı suyun tesisata verilmesi borulara zarar verebileceği için bu noktada profesyonel birisinden yardım almak önemli bir detaydır. Elde edilen basınçlı su ve hava cihazın deposunda karıştırılarak tıkanan boruya gönderiliyor ve su borusunda olumsuz etki oluşturan durumlar temizleniyor.

Su borularında oluşan pas ve kirleri önlemek için boruların düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli olarak temizlenen su borularında pas, kir ve benzeri durumlar daha az görülür. Ancak su borularınız demir tipiyse ve paslanma sorunu varsa kalıcı çözüm için mutlaka plastik borularla değiştirilmesi gerekmektedir. Plastik su boruları, demir tipi borulara göre daha dayanıklı ve sağlıklıdır.

Benzer Yazılarımız

Robotla su kaçağı tespiti nedir? – Robot kullanımı
Temiz su tesisatlarındaki kaçakların nasıl bulunduğunu birçok kişi merak edebilir. Biz burada ayrıntıs...
Su Tesisat Ustası Ankara
Su Tesisat Ustası Ankara Eyvah eyvah sızdıran bir boru ile karşılaştınız.  Her yerden su damlıyor. Bu ...
Sıhhi Tesisat Hakkında Bilgi – Sıhhi tesisat nedir?
İnsanların yaşadığı veya çalıştığı bütün yapılarda temiz suyun sağlıklı bir şekilde iletimini...
Çankaya Lavabo Açma
Çankaya Lavabo Açma (0531 981 58 77) Çankaya Lavabo Açma hizmeti için lavabo tıkanıklığı, evlerde ve i...
Robotla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?
Robot tabiri, günümüzde gelişmiş teknolojiye sahip cihazlar için kullanılıyor. Tesisat dünyasında da a...
Gizli Su Sızıntısı Tespiti
Gizli Su Sızıntısı Tespiti (Ankara) Fark edilmeyen su kaçaklarını bulmak için en iyi alınacak hizmet Gi...