Mutfak giderinden su tepiyor – Mutfak gideri su kaçırıyor

Mutfak gideri, evde ya da ofiste en çok tıkanan giderlerden bir tanesidir. Mutfak gideri kadar olmasa da, banyo giderleri de sıklıkla tıkanan giderler arasındadır. Mutfak giderinden su tepiyor sorunu, birçoklarımızın karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir. Aşağıda bu sorunun nedenini ve çözüm yollarını sizlere anlatacağız. Sorun karşısında bireysel olarak ne yapabileceğinize değineceğiz. Ayrıca profesyonel olarak ne gibi çözümler olduğundan bahsedeceğiz.

Mutfak giderinden su tepiyor

Mutfak giderinden su tepiyor

Mutfak giderinden su tepiyor – Giderden su tepme nedeni

Mutfak alanlarını genelde ev hanımları kullanır. Ofis mutfaklarında da en çok bayanlar görev yapar. Ev ve ofisteki yoğunluğa bağlı olarak, bulaşıklar bazı zamanlarda lavabo içerisine bırakılır. Bulaşıklardan lavaboya dökülen yemek artıkları, zamanla giderlerin tıkanmasına neden olur. Mutfak giderinden su tepiyor sorununun nedenlerinden bir tanesi budur.

Bir diğer neden de lavaboya kullanılmış yağ dökülmesidir. Genelde kızartma için kullanılan yağlar, lavabo içerisinden dökülür. Aslında bu son derece yanlış bir davranıştır. Bu yağlar, boru yüzeyine tutunurlar. Diğer atıklarda bu yağ tabakasına yapışır. Zamanla yağ tabakası ve yemek artıkları, boru yüzeyinde bir tabaka oluşturur ve tıkanıklığa neden olur.

Aslında bu durum kendisini bazı işaretler ile gösterir. Suyun giderden yavaş akması, en çok gözlemlenen belirtilerden bir tanesidir. Giderden kötü koku gelmesi de bir başka işaret olarak ele alınabilir.

Lavabo içerisine düşürülen bazı sert cisimler de tıkanma nedenidir. Bu tıkanmalar giderilmediğinde, zamanla lavabo giderinden su gelmeye başlar.

Aynı durumu bulaşık makinesi içinde söyleyebiliriz. Bulaşık makinesinin altıdan gelen sular da, giderdeki tıkanmanın göstergesidir. Bulaşık makinesi giderinde meydana gelen tıkanma nedenleri de aynıdır diyebiliriz.

Giderden su gelmesi

Mutfak giderinden su gelmesi istenmeyen bir durumdur. Her ne kadar suyu vanadan kesme imkanı varsa da, tıkanıklık giderilene kadar bir süre lavabonun kullanılamayacağı kesindir. Ayrıca giderden su gelmesi, ev sahibi evde yokken gerçekleştiği zaman, mutfak alanlarında pisliğe ve zarara yol açacaktır.

Giderden su gelmesi, beraberinde kötü kokularında mutfak alanlarında yoğun bir şekilde hissedilmesine neden olur. Fizyololjik ve psikolojik olarak rahatsızlık veren bir durumdur ve bir an önce giderilmesi gerekir.

Lavabodan köpük gelmesi

Lavabo giderine tıkanan nesneler, lavabodan köpük gelmesine neden olabilir. Bu durum sudan ve deterjandan kaynaklanır.

Mutfak giderinden su tepmesine karşı yapılacak bireysel çalışmalar

Burada sizlere anlatacağımız yöntemler, geçicidir. Ayrıca yüzeyde meydana gelen tıkanıklıklarda işe yarayacaktır.

Askı teli kullanılması ile lavabo açılması

Bu yöntem her ne kadar bazı durumlarda işe yarasa da, gider borusuna zarar verme ihtimali yüksektir. Askı telini çengel olarak kullanarak, yüzeydeki tıkanıklığa neden olan pislikleri alabilirsiniz. Uygulamayı yaparken de gider borusuna zarar vermemeye özen göstermelisiniz.

Pompa yardımı ile gider açılması

Bilinen en klasik yöntemlerden bir tanesidir. Pompa ancak yüzeyde olan ve sert olmayan nesnelerin, giderden alınması için kullanılabilir. Genelde gidere sıkışan yemek artıklarının giderilmesine işe yarayabilir. Ancak bu artıkların yeni olması gerekir. Çünkü zamanla bu artıklar giderin daha derinine inmektedirler.

Eğer tıkanıklık pimaşın içine kadar gitmişse, o zaman yapılacak şey uzman bir tesisatçıdan yardım almaktır.

Kimyasallar yardımı ile gider tıkanıklığının giderilmesi

Piyasada satılan bazı kimyasal ürünler, gider tıkanıklığının giderilmesinde kullanılabilir. Ancak bu kimyasalları kullanırken dikkat edilmeli, cilt ya da göz ile temas ettirilmemelidir. Ayrıca çocuklardan uzak bir yerde muhafaza edilmelidir.

Bu kimyasallardan en güçlüsü, Kostik adı verilen kimyasaldır. Bu kimyasalı kullanmadan önce ağız maskesi ve eldiven kullanılmalıdır. Hatta mümkünse gözlerin korunması amacıyla, kaynakçıların kullandığı küçük tip gözlükler de takılmalıdır. Kimyasalı uyguladıktan sonra 15 dakika beklenmelidir. Daha sonrasında ise 2 ya da 3 litre kadar kaynar su giderden dökülmelidir.

Biz bu kimyasalın mutfak giderinde kullanılmasını pek önermiyoruz. Bu kimyasal daha çok tuvalet ve banyo gibi alanlarda hatta, dış ortamda bulunan rögarlarda kullanılıyor.

Mutfak giderinden su tepiyor

Mutfak giderinden su tepiyor

Mutfak giderinden su tepiyor sorunu için piyasada satılan ve daha az zararlı olan kimyasalları deneyebilirsiniz. Ancak bu kimyasallar sert cisimlerde ya da tabaka haline gelmiş yağlarda işe yaramayacaktır. Bu tür kimyasallar genelde toz halinde satılırlar. Poşetlerde bulunan kimyasalı lavabo giderine dökersiniz, ardından 2 litre kadar kaynar suyu dökersiniz. Birkaç saniye sonra tıkanıklığın giderildiğini görebilirsiniz.

Ancak yine de suyu biraz akıtarak, tıkanıklığın giderilip giderilmediğini kontrol etmeniz gerekebilir. Eğer giderden su tepiyorsa, o zaman bu işlem pek bir işe yaramamış demektir.

Angora Tesisatın uyguladığı çözümler

Angora tesisat olarak mutfak giderlerinde oluşan tıkanıklıkları, elimizde bulunan özel cihazlar ile gideriyoruz. Kırma ya da dökme olmadan ve kısa süre içerisinde tıkanıklıkları gideriyor, sizleri bu sıkıntıdan kurtarıyoruz.

Öncelikle tıkanıklığın pimaşın neresinde olduğunu tespit ediyoruz. Bu işlemi yine elimizde bulunan özel cihazlar sayesinde yapıyoruz. Uzman personelimiz, her türlü tıkanan nesneleri analiz ediyor ve ne yapacaklarını önceden planlıyorlar.

Gider açma cihazının ucunda bulunan aparatlar, sert cisimleri parçalıyor ve kendisine çekiyor. Tıkanıklık giderme işlemini tamamladıktan sonra, tesisatta herhangi bir kalıntı olmadığından emin olmak için basınçlı su ile yıkama işlemi gerçekleştiriyoruz.

Böylelikle mutfak giderinden su tepiyor, sorununuz kısa süre içerisinde çözümlenmiş oluyor. Bizlere, www.angoratesisat.com adresinden ulaşabilir, her türlü görüş ve isteklerinizi belirtebilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Mutfak Gideri Açma – Mutfakta Tıkanıklıklara Son
Evlerde, otel ve restoranlarda en çok kullanılan alan mutfaktır. Dolayısıyla karşılaşılan en sıkıntı...
Elvankent Su Kaçak Tespiti
Elvankent Su Kaçak Tespiti Su kaçağı, evlerimizdeki tesisat sistemlerinde meydana gelen en sık sorunlardan ...
Tuvalet temizliği – Dikkat edilmesi gerekenler
Tuvaletler evimizdeki en aktif olarak kullandığımız yerlerden biridir. Bu yüzden tuvalet temizliği, olmas...
Boru Tıkanıklığı Açma Nasıl Yapılır? Tıkanıklık açma işlemleri
Bina içlerinde ve bina dışlarında olmak üzere iki ayrı kategoride ele alınması gereken bir konu olan bor...
 Tuvaletten gelen lağım kokusu nasıl giderilir
Tuvaletten evimize yayılan pis koku; yaşamaktan zevk aldığımız, huzur bulduğumuz, günün yorgunluğunu a...
Mutlukent Su Kaçak Tespiti
Mutlukent Su Kaçak Tespiti (Angora Tesisat) Firmamız, su kaçaklarının tespit edilmesi ve onarılması konus...