Mutfak Gider Kokusu – Kötü Kokunun Kaynağı

İnsanların yaşamak için en önemli ihtiyacı beslenmektir. Beslenmek için ise malzemelerini kullanabileceği mutfak  evin en önemli yeri, evin bambaşka bir dünyasıdır. Dolayısıyla mutfak gider kokusu hemen giderilmesi gereken önemli bir sorundur.

Mutfak Gider Kokusu

Mutfak Gider Kokusu

Özellikle hanımların en önemli çalışma alanı olan mutfakta kötü kokunun kaynağı bulunmalı ve yok edilmelidir. Aksi halde yaşam kalitesinin düşmesi kaçınılmazdır.

Bayanların her konuda olduğu gibi tıkanıklık ve kötü koku gibi durumlarda pratik çözümleri vardır. Ancak tıkanıklık durumlarında yapılabilecek müdahaleler kalıcı çözüm sunamadığı gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Doğal ve basit yöntemlerin çözüm sunamaması durumunda boruların kırılıp yeniden boru döşeneceği, bütçenin olumsuz etkileneceği ve ortalığın ciddi temizlik gerektirecek kadar kirleneceği düşüncesi doğar. Oysa bu işlemler tarihe karışmıştır. Artık tıkanıklıklar kırıp dökmeden teknolojik cihazlar sayesinde makul fiyatlara kalıcı olarak giderilmektedir. Böylece mutfak gider kokusu da ortadan kaybolmaktadır.

Mutfak Gider Kokusu- Mutfak Gider Borusu Neden Tıkanır

Mutfak lavabosunun tıkanıklığı evdeki yaşamı adeta felç ettiği için ve oluşan mutfak gider kokusu katlanılamaz nahoş bir koku olduğu için ev hanımlarının korkulu rüyasıdır. Peki, mutfak gider borusu neden tıkanır? Bu sorunun cevabı çoğunlukla lavabonun kötü, yanlış kullanılmasıdır.

Kızartma yağlarının artan kısmı suyla akıp gidebileceği yanılgısıyla lavaboya dökülür. Aynı yanlış düşünceyle evyenin içinde yıkanan çamurlu sebze ve meyveler, sebze kabuklarının gidere kaçması, çay posalarının lavaboya dökülmesi, tabakta kalan taneli ve yağlı yemek artıkları ile meyve çekirdeklerinin çöpe dökülmeyip lavaboya dökülmesi tıkanıklığa sebep olur.

Yağlar ve atıklar borunun dibinde birikerek zamanla sertleşmeye başladığında tıkanıklık oluşur ve mutfak gideri tıkanması tuvalet, banyo gideri tıkanıklığına göre daha ciddi boyutta olur.

Mutfak lavabosunun içine  ince delikli süzgeç koymak, tabakları akıtmadan önce tabakta kalan artıkları çöpe dökmek, sebze ve meyveleri eyvenin içinde yıkamamak gibi basit önlemlerle mutfak gider kokusu yapan tıkanıklığın önüne geçilebilir.

Bazı durumlarda ise tıkanıklık kullanıcıdan kaynaklanmaz. Yine yapı inşaat halindeyken çimento gibi atıkların gidere atılması, pimaş borusunun olması gereken eğimde olmaması tıkanıklığa sebep olur.

Mutfak Gider Borusu Açma Yöntemleri

Çoğu insan tesisat sorunları için özel üretilen, gelişen teknolojinin yansıması olan cihazlardan haberdar değildir. Bu nedenle ilk başvurulan mutfak gider borusu açma yöntemleri evde kolay bulunabilecek malzemelerdir. Bu yöntemlerle mucizevi etkiler beklenir. Ancak çoğunlukla bu yöntemler yetersizdir ve pimaşlara zarar verir.

Nalburlarda veya marketlerde çeşitli formlarda lavabo açıcı adıyla satışa sunulan kimyasal ürünler ciltle temas ettiğinde yanıklara neden olur. Yanlışlıkla yutulması ve fazla solunması ciddi komplikasyonlara neden olur. Ayrıca kimyasalların sık kullanımı pimaş borularındaki contaların erimesine yol açar.

Kimyasallar zararlı olduğu için alternatif olarak kullanılan yöntemlerden biri karbonat ve sirke karışımını gidere döküp ardından köpürme geçtikten sonra üzerine sıcak su dökmektir.

1 su bardağı ısınmış limon suyu ve 1 su bardağı kabartma tozu karışımını lavaboya dökün ve 10 dakika beklettikten sonra lavaboyu ılık suyla temizleyin. Kahve telvesi ve sıcak su karışımını lavaboya dökmek de geçici çözüm sağlayabilir. Ayrıca sıcak su, karbonat, sirke ve bir avuç tuz karışımı hem borulardaki artıkları temizleyip donmuş yağı çözebilir hem de mutfak gider kokusu ortadan kalkmış olur.

Mutfak Gider Kokusu

Mutfak Gider Kokusu

Tüm bu yöntemlerde kullanılan suyun sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Çok kaynar su lavabo taşının çatlamasına neden olabilir.

Robotla Mutfak Gideri Açma İşlemi

Mutfak lavabosu tıkandığında ve kötü koku oluştuğunda profesyonel destek alınmalıdır. Tıkanıklık açma robotu, termal görüntü kamerası ve jet yıkama robotu sayesinde kötü kokunun kaynağı bulunur ve sorun ortadan kaldırılır.

Kayıt özellikli kameralı görüntüleme cihazları sayesinde tıkanıklığın yeri ve nedeni noktasal olarak tespit edilir. Bu cihaz, tıkanıklığa neden olan cismin yapısı ve yeri hakkında bilgi verir. Ardından özel aparatlara sahip robot cihaz ile tıkanık açılır.

Tıkanıklığın sebebi kireçlenme ve yağlanma ise pimaş yıkama işlemi yapılır. Pimaş yıkamada kullanılan basınçlı su pimaş borusunun iç çeperine yapışmış yağ, kireç ve yabancı maddeleri söker. Pimaş yıkama işlemi sona erdiğinde kameralı görüntüleme cihazı ile gider borusunun içi tekrar görüntülenir. Temizlenmemiş yağ, kireç varsa gider temizleme işlemi gider tamamen temizlenene kadar tekrarlanır. Böylece mutfak gider kokusu sorunu tamamen ortadan kalkmış olur.

Robotla mutfak gideri açma işleminde tıkanıklığa neden olan cisimler dışarı çıkartılmayıp parçalanarak giderden akması sağlanır. Ayrıca işlemler uzaktan yapıldığından herhangi bir kırma dökme işlemi olmaz, etraf kirlenmez.

Borularınıza zarar verip sadece sızdıran giderleri yama yapmak yerine yenisiyle değiştirme çabasına girenlere, internette her gider açtığını iddia eden tesisatçılara inanmamanızı öneririz. Ayrıca pimaş borusunun her 5 yılda bir profesyonel kişiler ve cihazlar ile temizlenmesi önerilir.

Tıkalı giderlerin açılması için kullanılan son teknoloji ürünlerin kullanılması bilgi ve deneyim ister. Bu iş için üretilen özel teknolojik cihazların tecrübesinden ve ekibimizin nitelikli hizmetinden yararlanmak için /iletisim/ adresinden bize ulaşabilirseniz.

Benzer Yazılarımız

Su kaçağı tespit fiyatı hangi fiyat aralığındadır?
Günümüz modern dünyasında alt yapı ile ilgili işler fazlasıyla önemli olmakta ve bu durum da su kaçağ...
Etimesgut Su Kaçağı Tespiti
Etimesgut Su Kaçağı Tespiti Sincan bölgesinde faliyet gösteren Etimesgut Su Kaçağı Tespiti firmamız; t...
Tesisat Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır? Kaçak tespiti
Tesisatlarda meydana gelen su kaçakları, günümüzde teknolojik cihazlar kullanılarak tespit ediliyor ve dah...
Su Kaçak Hizmet Fiyatları
Su Kaçak Hizmet Fiyatları (Ankara) Su Tesisat şirketleri hizmet ücretlerini belirlemede bazı detayları ele...
Robotla Su Kaçağı Bulma Yöntemleri – Robotla su kaçağı
İşyerlerinde, sanayi yerlerinde ve binalarda bulunan dairelerde meydana gelen tesisat kaçakları büyük bir ...
Donmuş plastik su borusu nasıl açılır
Günümüzde artık galvaniz boruların yerini alan PPRC borular, soğuk su tesisatlarında kullanılıyor. Oldu...