Mutfak gider borusu nasıl açılır – Gider Açma İşlemleri

Mutfak gider borusu nasıl açılır sorusu yalnızca ev için değil, iş yerleri, ofis ve her türlü atölye için de oldukça önemli bir sorudur. Çünkü insanların vakit geçirdiği alanların neredeyse hepsinde bir mutfak bulunur ve dolayısıyla çok fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle mutfakta yaşanacak herhangi bir problem, kişilerin gündelik hayatlarının sekteye uğramasına yok açacaktır. Özellikle sorun alt yapısal işleyişte meydana gelmişse, uygulanabilecek çözüm yollarını bilmek gerekir ki vakit kaybedilmeden müdahale edilebilsin. Mutfak gider borusu da içine akan sıvının borular yoluyla kanallara taşınmasını sağladığı için alt yapıyla bağlantılıdır ve bu nedenle nasıl açılır sorusunun cevabını bilmek son derece önemlidir.

Mutfak gider borusu nasıl açılır

Mutfak gider borusu nasıl açılır

Gündelik hayatın önemli bir bölümünü mutfakta geçiren çok sayıda insan vardır. Bu insanlar farklı profiller göstermektedir. Profesyonel anlamda ya da başka kimi sebeplerle zamanlarını bu alanda geçiren kişilerin mutfağa ayırdığı zaman aralığı farklılık gösterebilmektedir.

Mutfakta çalışan ve çeşitli görevlere sahip olan insanlar, profesyonel olarak bu işi icra ederler. Aşçıbaşı, aşçı yardımcısı, yedek aşçı olarak isimlerini sıklıkla duyduğumuz mutfak personelleri kendi içlerinde de yemek türüne göre ayrılarak, çok kalabalık ekipler halinde çalışabilmektedirler. Dolayısıyla tek bir mutfak içerisinde onlarca kişi görev alabilir. Bu kadar insanın çalıştığı bir alanda oluşacak bir problem, tüm işleyişin durmasına neden olabilir. Hemen müdahale edilerek çözülebilecek sorunların dışında, uzman bir tesisatçının yardımı gereken durumlar da olabilir. Mutfak gider borusu içerisinde oluşabilecek kimi sıkıntılar eğer ki nasıl açılır bilinmiyorsa mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır. Böylelikle kalıcı çözümler bulunabilir ve orada çalışmakta olan kişilerin normal rutinine dönmesi en hızlı şekilde sağlanmış olur.

Mutfakta profesyonel olarak bulunmasa da zamanının ciddi bir bölümü burada geçiren insanlar da vardır. Ev hanımları bu tarz kişilere verilebilecek en iyi örneklerdendir. Gerek yemek pişirmek gerek bulaşık yıkamak gerek de sadece keyif aldığı için mutfakta zaman geçirebilen çoğu ev hanımı için, evin en önemli bölümü mutfak olarak gösterilebilir. Buradan hareketle mutfaktaki en önemli parçalardan birinin lavabolar olduğunu söylemek pek de abartı olmayacaktır, çünkü su ihtiyacının önemli bir bölümü musluktan sağlanmaktadır ve özellikle fazla vakit geçirilen alanlarda en çok ihtiyaç duyulan maddelerden biri sudur. Sebze, meyve gibi yiyecek maddelerinin yıkanmasından her türlü mutfak aracının temizliğine kadar su gerekmektedir. Dolayısıyla hem sağlık hem de hijyen açısından su oldukça önemlidir.

Farklı meslekler icra eden bireyler de mutfakta azımsanamayacak kadar çok vakit geçirebilmektedir. Kadın, erkek fark etmeksizin her insan günlük hayatlarında mutfağı kullanmaktadır.

Her ne kadar bu liste çok daha uzun ve detaylı olacak şekilde ilerletebilecek dahi olsa, sadece verilen örnekler üzerinden düşünüldüğünde bile mutfağın insan hayatındaki yeri ve önemi bir parça da olsa anlaşılmaktadır. Bu nedenle oluşacak sorunlara dair çözüm önerilerini bilmek, her yaştan ve meslekten insanın işine yarayacaktır.

Genel anlamıyla mutfağın insan hayatında kapladığı alan üzerinde verilen bu bilgiler sonrasında, ilk üzerinde duracağımız konu mutfak gider borusu nasıl açılır olacak, çünkü gider borularında yaşanan sorunların çok farklı nedenleri ve çözüm yolları bulunmaktadır ve burada oluşacak bir sıkıntı bütün mutfağı, hatta geri kalan alanları da etkileyebilecek kadar önemlidir.

Mutfak gider borusu nasıl açılır?

Artan nüfusla doğru orantılı olarak çok sayıda yeni bina yapılmıştır ve sürekli olarak da yapılmaya devam etmektedir. Bu durum tesisatla alakalı işlerde de artışa neden olmuştur. Bazı tıkanıklıklar kişilerin yanlış kullanımı sonucu oluşabilmektedir. Böyle durumlara; giderlere atılmaması gereken maddelerin atılması, sert cisimlerin borulara girmesi, lavabolara yağ dökülmesi sonucu borularda yağlanma meydana gelmesi, yiyecek kabuklarının gidere kaçması gibi nedenler örnek verilebilir.

Ancak bir de yapım aşamasında yapılan yanlışlar ve dış etkenlerden dolayı sonradan ortaya çıkan tıkanma problemleri vardır. Böyle problemlere örnek olarak;  bina yapım aşamasındayken tesisatın hatalı kurulması, inşaat esnasında harç, toprak, taş gibi maddelerin borularda birikmesi, borularda basınca dayalı çökme, göçük ve kırılma yaşanması gibi durumlar verilebilir.

Mutfak gider borusu nasıl açılır

Mutfak gider borusu nasıl açılır

Tüm bu sebepler dolayısıyla ortaya çıkabilecek mutfak gider borusu tıkanıklığı nasıl açılır sorusunun cevabı çeşitlilik göstermektedir. Kişisel hatalardan kaynaklı tıkanmalarda nelerin yapılmaması gerektiği öğrenilerek hatalı uygulamalardan vazgeçilmesi, tıkanmaları önemli ölçüde durduracaktır. Bunun dışında, alt yapıdan kaynaklanan problemler için alanında uzman tesisatçılara başvurulması gerekmektedir.  Tesisat ekibi seçerken ekibin alanında uzman kişilerden oluşmasına ve gerekli ekipmanlara sahip olup olmadıklarına dikkat etmek gerekir. Bunun dışında fiyatlandırma da önemli bir diğer husustur.

Evde tıkalı lavabo nasıl açılır pratik çözümler nelerdir?

Evde tıkalı lavabo nasıl açılır sorusunun pratik olarak uygulanabilecek cevapları vardır. Bu tarz uygulamalara örnek verilecek olursa;

  • İlk olarak denenebilecek ve en basit yollardan biri olarak pompa ile baskı uygulama yöntemi uygulanabilir,
  • Asidik özelliği bulunan kola, maden suyu, soda ve gazoz gibi sıvılar giderden aşağı doğru dökülebilir,
  • Karbonat ve sirke karıştırılarak bir çözelti elde edilir. Bu çözelti de giderin açılmasında kullanılabilir,
  • Marketlerden kimyasal açıcı ürünleri alınarak pakette yazan talimatlar doğrultusunda gidere dökülebilir,
  • Tüm bu yöntemler işe yaramıyor ise bir uzmanın görüşüne gerek var demektir. Profesyonel bir ekibe ve yetkin ekipmanlara sahip tesisatçılarla bağlantı kurularak sorunu yerinde tespit etmeleri ve çözümlemeleri sağlanır.

Tıkanan balkon gideri nasıl açılır?

Özellikle yaz aylarında çok sık kullanılan balkonlar, keyifli vakit geçirmek isteyen çoğu insanın tercih ettiği bir alandır. Büyüklüğüne göre farklı sayıda insanı ağırlama kapasitesi bulunan balkonlar, cam ya da başka bir ürünle kapatılmamışsa açık olarak kullanılmaktadır. Bu durum dışarıdan gelen her türlü toz, kir ve pisliğe sürekli olarak maruz kalması anlamına gelmektedir. Bu nedenle sıcak havalarda neredeyse her gün, hatta kimi zaman sabah akşam olmak üzere günde iki kere yıkanmaktadır. Dolayısıyla giderler sürekli olarak kullanılmaktadır. Bu sık kullanım durumu kimi zaman giderlerde tıkanmalara yol açabilmektedir.

Peki tıkanan balkon gideri nasıl açılır?

İlk olarak yapılabilecek şey gider üzerinde bulunan kapağın açık hale getirilmesidir. Daha sonra sert bir telin ucu kıvrılarak giderin içine sokulur. Böylelikle gider borusunu tıkayan herhangi bir madde olup olmadığı kontrol edilir. Burada tıkanmaya sebep olan bir cisim var ise tel yardımı ile çıkarılmaya çalışılır. Böylelikle problem çözülmüş olur. Ancak tıkanmaya sebep olan bir madde yok ise açıcı kullanmak işe yarayabilecek seçenekler arasındadır.

Tıkalı banyo gideri nasıl açılır?

Alt yapısal mekanizmalara bağlı olan giderlerin hepsinde zaman zaman tıkanma problemleri ile karşılaşılabilir. Banyolarda yer alan giderler de buna dahildir. Tıkalı banyo gideri nasıl açılır sorusuna verilebilecek birkaç farklı cevap bulunmaktadır.

Giderde biriken kıl, tüy ve saçlar tıkanmalara yol açabileceği gibi sabun gibi içerisinde yağ bulunduran ürünler de giderin zarar görmesine neden olabilmektedir. Evde hazırlanacak lavabo açıcılar veya marketlerden alınabilecek kimyasal özellikli açıcılar kullanılarak giderin açılması sağlanabilir. Ancak sorun tesisatın yapısında ise profesyonel yardım almak gerekebilmektedir.

Benzer Yazılarımız

Kola ile lavabo açma mümkün mü?
Birçok müşterimiz bizlere, kola ile lavabo açma mümkün mü diye soruyorlar. Bu soruya kısmen eve cevabı ...
Kırıkkale Su Kaçak Tespiti
Kırıkkale Su Kaçak Tespiti (0312 479 12 06) Su kaçağı bulma, su sızıntılarının tespit edilerek onarı...
Kanalizasyon Tamiri – Tıkanıklık ve Çözümü
Bina veya özel mülklerde parsel alanı içerisinde bulunan kanalizasyon tamiri mülk sahipleri tarafından yap...
Tavandan su akıyor ne yapmalıyım? – Çözüm yolları
Birçok evde tavandan akan sular, büyük bir sorunun olduğunun göstergesidir. Büyük bir sorun diyoruz, bunu...
Yangın hidrantı kaçağı İzmir ilinde nasıl yapılıyor?
Hidrantlarda kaçak bulma işlemi, soğuk su tesisatındakine benzer. Ancak bazı farklılıkların olduğunu s...
Yangın hidrant kaçağı nedir, ne işe yarar?
Toplu yaşamın kurulu olduğu her yerleşim yerinde ve hatta doğal ortamlarda dahi yangın çıkma tehlikesi b...