Logar Tıkanıklık Açma İşlemleri Hakkında Faydalı Bilgiler

Yaşanan tesisat sorunlarında logar tıkanıklığı acil müdahale edilmesi gereken, aksi takdirde tehlike arz eden çok ciddi bir sıkıntıdır. Binaların kendi alanı içinden kalan logar tıkanıklık açma işlerinden bina yönetimi sorumlu iken bu alan dışında kalan tıkanıklık işlemleri belediyenin sorumluluğundadır. Bina yönetimi gerekli zamanlarda kanalizasyon, logar bakım onarım işlerini takip etmeli ve olası sorunları büyümeden temizleme işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Logar Tıkanıklık Açma

Logar Tıkanıklık Açma

Genel sağlık için ve tesisattaki sistemin aksamaması açısından düzenli kontrollerin sağlanması çok önemlidir. Bina yönetimi ve diğer tüm müstakil yapıların sorumluluğunda olan bu konu, özellikle günümüzde ilerleyen teknoloji ile son sistem robotlar, görüntülü kanal açma operasyonları sayesinde kolaylaşmıştır.

Logar Tıkanıklık Açma İşlemini Gerektiren Nedenler

Bilinçsiz ve hatalı kullanımlar nedeniyle,  bir süre sonra ne yazık ki logar tıkanıklığı kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca logar boruları döşenirken yapılan hatalar da zamanla tıkanıklık oluşturan diğer bir nedendir. Lağım borularındaki eğim hataları kısa sürede olmasa da zamanla tıkanmaya neden olur. Bu iki sebep logar tıkanıklığına neden olurken,  malzeme kalitesinin kötü olması ve çok eskidiği halde yenilenmeyen tesisatlarda da tıkanmalar gerçekleşir.

Kullanım hataları olarak bahsedilen, örneğin tuvalete yabancı cisim atmak bu cismin logara gelip tıkanması değildir. Tıkanmalar logar tıkanması olarak bahsedilse de tıkanan logara bağlantı yapan borularda gerçekleşir. Tüm binanın gider borularının birbirine bağlantılı olarak kesiştiği yerlerde oluşan tıkanmalar rögar tıkanıklığı olarak geçmektedir. Boru çaplarını daraltan bu gibi durumlar akış düzenini bozar. Logar boruları künk denilen 1 metrelik beton bacaların birbiri içine geçmesi ile oluşmaktadır zamanla bağlantı noktalarından sızan su toprakta çöküntüye neden olmaktadır. Bu durum bazen toprakta çökmeye neden olmaz ve sızan su bina temeline sızabilir ve kötü bir koku ile kendini belli eder.

Logar kapaklarının delikli olması, metan ve hidrojen sülfür gazının yer altında birikmesini önler. Ancak ne yazık ki bilinçsiz insanlar bu deliklerden ya da arızalı kapaklardan içeriye büyük cisimler atabilmektedir. Buda elbette uzun vadede kanalizasyon tıkanıklığına sebep olabilmektedir.

Logar Tıkanıklık Açma İşlemlerini Kimler Yapıyor

Logar tıkanık açma çalışmaları kesinlikle bu işin uzmanları tarafından yapılacak işlemlerdir. Öncelikle tıkanma sebebi belirlenmeye çalışılacak ve ona göre uygun işlem yapılacaktır. Kullanıcılardan kaynaklanan hatalar daha çabuk çözülebilen kolay işlemlerdir. Robot cihazlar ile tıkanıklık tespiti yapılır ve bulunan cisimler itme yoluyla logar kuyusuna düşürülür. Bu işlem cihazlarında yardımıyla kısa sürede çözülebilir ve düşük maliyetlidir.

Künk bağlantıları tamiri gerektiren veya lağım borularındaki eğimlerin düzeltilmesi gibi işler robot kullanımı ile çözülebilecek sorunlar değildir. Tamamen ustalık gerektiren, toprak kazılarak tespit edilip zahmetli bir süreç gerektiren daha maliyetli işlerdir. Bazı logarlardaki tıkanıklar ise parsel bacasının dolması sebebiyle olur. Yeri bulunamayan logar bacaları detektör yardımı ile bulunur ve bacalar temizlenir.

Logar Tıkanıklık Açma

Logar Tıkanıklık Açma

Ayrıca tıkanma sonrası pis sular logara dolarak bir taşma ile sonuçlanabilmektedir. Bu aşamaya gelinmiş ise vidanjör yardımı ile tıkanıklık açılabilecektir. Tüm bu aşamalar kesinlikle profesyonel bir ekip ve teçhizat gerektiren işleridir. Atık suların ve ortaya çıkan gazın zarar vermemesi için muhafaza edilebilen araçlar kullanılmaktadır.

Tıkanıklığın türü ne ise ona uygun cihazlarla müdahale etmek önemlidir. Basit tıkanıklıklar robot ile açıldıktan sonra kamera ile görüntülenerek yapılan temizliğin kontrolü yapılır. Tesisat hataları ya da diğer baca ek yerlerindeki hasarlar yine bilgisayar destekli görüntü sağlayıcı kamera sayesinde görülmektedir. Çöken logar boruları değiştirilir.

Kanal temizleme araçları, logarda biriken pis su ve atıklarını içine çekmektedir. Tabi bu çekilenler son derece mikrobik olduğu için bu işleme özel araçlarda tamamen ayrı bir haznede toplanmaktadır. Kötü kokunun ve mikrobun etrafa yayılması bu şekilde önlenmiş olmaktadır. Temizlik yapıldıktan sonra son kontroller yapılır ve sorunun giderilmiş olduğundan emin olunduktan sonra temiz su pompalanır. Logar tıkanık açma işlemi sonrasında temizlenen borular ile her şey kaldığı yerden sorunsuzca devam etmelidir.

Artan Binalar Ve Logar Bakım Onarım Zorunluluğu

Ülkemizde bu tip kanalizasyon sorunlarında genel olarak ne yazık ki tıkanma gerçekleşip kötü sonuçlar ile karşılaşıldığında müdahale edilir. Bu sorunun çözümü için teknolojik cihazların varlığı elbette büyük kolaylık sağlar. Olması gereken ise toplumu bu konunda daha bilinçli hale getirmek ve başta sağlık için, can sıkıcı sonuçlar yaşamamak adına rutin kontrollerin uzman ekipler tarafından yapılması, düzenli bakım onarımın sağlanmasıdır. Bu konudaki düzenli kontroller yaşam alanlarımızdaki hijyeni ve dolayısıyla kaliteyi yükselten bir disiplin haline gelmelidir.

Artan binalar ve inşaat alanlarındaki kalıntılar, alt yapı yetersizlikleri ve gaz sıkışması gibi tüm önemli detaylar neticesinde birçok kanalizasyon sorunu ortaya çıkartmaktadır. İnsanlığın en temel ihtiyacı olan bu görünmez kuyular ve borular yer altı dünyasında bize hizmet veren önemli bir yapılaşmadır. Dış dünya ile kopuk olmayan hatta birebir yaşamın içinde olan bu kanallar ile logar kapakları sayesinde devamlı bir iletişim içinde olduğumuzu unutmamalıyız. Yaşam alanlarındaki hızlı büyüme, binaların ve diğer alış veriş merkezleri gibi alanların artması, yeraltında oluşan logar dünyasını ihmal edilemez boyuta getirmiştir.

Benzer Yazılarımız

Su kaçağı tespit fiyatı hangi fiyat aralığındadır?
Günümüz modern dünyasında alt yapı ile ilgili işler fazlasıyla önemli olmakta ve bu durum da su kaçağ...
Boru Tıkanıklığı Açma Nasıl Yapılır? Tıkanıklık açma işlemleri
Bina içlerinde ve bina dışlarında olmak üzere iki ayrı kategoride ele alınması gereken bir konu olan bor...
Petek temizleme nasıl yapılır? Temizleme yöntemleri
Kirlilikten kaynaklanan tıkanıklık, kombinin altında bulunan filtre ve kombinin devir daim pompasındaki ar...
Tuvalet gideri açma – Tıkanıklıkları giderme
Tuvalet gideri açma konusunda birçok yöntemler bulunmaktadır. Evde kendinizin hazırladığı malzemelerle d...
Ankara lavabo tıkanıklığı açma, profesyonel açma
Mutfak, banyo ve tuvaletlerde bulunan lavabolar tıkandığında, günlük yaşam sekteye uğrar. Birçok işimi...
Su kaçağı Çankaya ilçesinde nasıl gideriliyor?
Su kaçağı Çankaya gibi önemli bir ilçede dahi sıklıkla görülen bir problem olarak kendine yer bulmakt...