Logar Açma İşlemi Nedir? Nerelerde Uygulanır?

Ülkemizde logar açma işlemi her şehirde ihtiyaç duyulan ve uygulanan bir işlemdir. Yaşanılan bölgenin nüfusuna ve iklimine göre ihtiyaç sıklığı farklılık göstermektedir. Beşeri ve doğal etkenlerin yanında, yaşayan insan popülasyonunun bilinçlilik düzeyi de logar açma işlemine duyulan gereksinim üzerinde son derece etkilidir.

Logar Açma

Logar Açma

Logar açma kanalizasyonlarda ve borularda yaşanan tıkanma durumları sonrasında, bu tıkanıklığı düzeltmek ve sistemin doğru işlemesini sağlamak amacıyla yapılan işlemin adıdır. Tıkanıklıklara pek çok şey sebep olabilir. Bu sebepler kullanım hatası ve dış etmenlere dayalı olmak üzere iki başlık altında incelenebilir.

Kullanım hatası denilen tıkanıklığa sıklıkla giderlere uygun olmayan maddelerin girmesi sebep olmaktadır. Gider tıkanıklıklarının en sık görüldüğü yerler; mutfak lavaboları, tuvalet, banyo ve balkon giderleri, binalara ait logarlar ve belediyeye ait logarlardır. Bu sistemlerin hepsinin bir gideri vardır ve çoğu zaman bu giderler birbirleri ile bağlanan kanallara sahiptir. Özellikle aynı kanalizasyona dökülen atık suların geçtiği borular, buraya ulaşana kadar çoklu bağlantılardan geçerler ve neticede aynı depoya boşalırlar.

Öznel yaşam alanları olan ev, iş yeri, ofis ve atölyeler gibi alanlarda yapılan, tıkanmaya yol açacak hatalar genellikle aynı sebepler etrafında şekillenir. Bu sebeplere birkaç örnek verilecek olursa:

  • Mutfak lavabo giderlerine dökülen yağların, borular içerisinde yağlanmaya sebep olması,
  • Yiyeceklerin kabuklarının gidere kaçması,
  • Küçük ve sert maddelerin tuvalet, banyo, mutfak ve balkon giderlerinde birikmesi,
  • Peçete, ıslak mendil, hijyenik bez, poşet, gibi ürünlerin tuvalete atılması,
  • Saç, tüy, kıl gibi maddelerin banyo giderini tıkaması gibi durumlar dolayısıyla giderler tıkabilmektedir.

Bunlar gibi dikkatsiz kullanımlar kimi zaman basit yöntemlerle halledilebileceği gibi, kimi zaman da profesyonel bir yardıma ihtiyaç doğurur. Bu durumu engellemenin en basit yolu ise giderlerde tıkanmalara yol açabilecek uygulamalardan uzak durmaktır. Küçük çaplı bir araştırma yapılarak, giderlere atılmaması gereken maddeler hakkında oldukça fazla şey öğrenilebilir.

Dış etmenlere dayalı tıkanıklarda ise kişiler genellikle neyin tıkanmaya sebep olduğunu anlayamazlar. Giderlerin iç kısmında bulunan borulardaki bir problemden kaynaklı tıkanmalar için, alanında uzman tesisatçılardan yardım almak gerekmektedir. Borularda oluşabilecek dış kaynaklı tıkanıklıkların sebepleri ise;

  • Yağmur, sel gibi yoğun sıvı akışı olan doğal olaylar sırasında akan suyun içerisine çevreden toz, taş ve toprak girebilir. Bu maddeler sularla birlikte kanalizasyonlara akar ve buraya giden hatta birikme yapar. Bu nedenle borularda tıkanmalar meydana gelebilir.
  • Duvar ve toprağın içerisine döşenen hatlarda kimi zaman baskı sonucu çökme, göçme ve kırılma yaşanabilir. Bu durumlardan herhangi birinin yaşanması sıvı akışını engelleyeceği için tıkanmaya neden olur.
  • Boru hattı ilk döşenmeye başladığı zaman, hattı döşeyen tesisat ustalarının hata yapmaları sonucu düzgün bir arıtma sağlanamayabilir. Yapılan tesisat içerisindeki hatalı döşemeler, ilerde bir takım problemler oluşmasına zemin hazırlar. Böyle problemlerden en sık görülenler ise tıkanmayla alakalı olanlardır.

Tüm bu durumlar binalarda ve genel olarak şehirlerin altında konumlanan logarlarda tıkanmalara sebep olur. Logar açma teknikleri de bu noktada kendini gösterir.

Belediye logar temizleme hizmeti veriyor!

Belediyeler bağlı oldukları ilçelerin problemleriyle ilgilenen resmi kurumlardır. Çok çeşitli alanlarda hizmet vermekte ve insanların temiz, güvenilir ve çok yönlü bir alanda yaşamaları için çalışmaktadırlar.

Belediye hizmetlerine en çok ihtiyaç duyulan alanlardan bir tanesi ise alt yapıyla ilgili olanlardır. Özellikle su ve kanalizasyon işleri konusunda vatandaşlar sürekli olarak belediyeleri takip etmektedir. Bu kapsamda bir belediye logar temizleme hizmeti de vermektedir. Hatlarda yaşanan tıkanıklık problemleri süreklilik gösterdiği için, her geçen gün alt yapısal konulardaki profesyonel hizmet kendini ileri bir seviyeye taşımakta ve mümkün olan en kısa sürede sorunu çözme üzerine çalışmaktadır.

Logar Açma

Logar Açma

Belediyelerin verdiği logar temizleme hizmeti, genellikle mahallelerde gerçekleştirilen büyük çaplı çalışmalar olarak kendini göstermektedir. Dolayısıyla sorunun kaynağının hızla bulunup çözümlenmesi pek çok insanın yaşam alanını iyileştirecektir. Belediyeye ait alanlarda, resmi kurum ve kuruluşlarda verilen logar temizleme hizmeti ücretsizdir. Ancak çağırıldığı takdirde özel alanlara da giden belediye çalışanları, buralarda uyguladıkları işlemler için belirli bir ücret almaktadır.

Kameralı logar açma işlemi nasıl yapılır?

Gelişen yöntemler sayesinde işlem sonrası hiçbir tadilat ya da ekstra masrafa gerek kalmadan logar açma işlemi yapılabilmektedir. Biriken atıklar, tıkanmalardan kaynaklı olarak logarlarda birikebilir. Bu durum bir takım aksaklıklar yaşanmasına neden olur. Kameralı logar açma cihazları sayesinde oldukça pratik bir şekilde logar temizliği yapılmaktadır. Nasıl mı?

Kameralı cihazlar boruların içine gönderilerek tıkanıklığın nerede olduğu ve bu duruma neyin sebep olduğu kaydedilir. Daha sonra tıkanıklığın sebebine göre, açmak için gerekli teknikler ve cihazlar kullanılarak borular açılır. Tüm bu işlemler alanında uzman tesisatçılar tarafından yürütülür.

Logar açma makinesi nedir?

Logar açma makinesi, borularda çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen tıkanmaların giderilmesi için kullanılan cihazlara verilen isimdir. Kullanılacak olan yere ve tıkanıklığın türüne göre farklı cihaz kullanımları tercih edilir, ancak hepsinin işlevi atık suyun düzgün bir şekilde akmasını sağlamaktır. Farklı marka ve fiyatlarda pek çok logar açma makinesi bulmak mümkündür.

Benzer Yazılarımız

Su Kaçak Tespiti Ankara Gelişmiş Su Kaçağı Tespiti
Su Kaçak Tespiti Ankara Su Kaçak Tespiti Ankara hizmeti almak istiyorsanız, günün hangi saati olursa olsun ...
Su Kaçağı Tespit Etme Ücreti Ne Kadar
Su Kaçağı Tespit Etme Ücreti Ne Kadar? Her işin kendi içinde zorlukları ve teknikleri vardır. Su Kaçak ...
Alt kata su sızması sigorta işlemleri – Sigorta şartları
Taşınır ve taşınmaz malların sigorta yaptırılması, günümüzde çok sıkça yapılan işlemler arasın...
Gider kokusu çözüm yolları bireysel  
Gider kokusundan kurtulmanızın iki yolu var. Kokunun kaynağını kesmek, ya da oluşan kokuyu yok etmek. Gide...
Tuvalet tesisatı – Tesisat parçaları ve bilgileri
Tuvalet tesisatı, klozet ve alaturka olarak karşımıza çıkmaktadır. Tuvalet tesisatı yapılırken buna di...
Lavabo Tıkanıklığı Açma Fiyatları
Lavabo Tıkanıklığı Açma Fiyatları Ankara Ankara Lavabo Tıkanıklığı Açma Fiyatları ilden ile, mahal...