Kombi yerden ısıtma –  Isı kaybına son

Türkiye’de yerden ısıtma sistemi 1980 yılında uygulamaya geçilen bir sistemdir. Ülkemizde kombilere bağlı kalorifer sistemleri kullanımı çoğunluktadır. Kombi yerden ısıtma kullanımı düşüktür. Bunun sebebi maksimum 55-60 derece arasında çalışmasının boru içinde bakteri üremesine yol açmasıdır. Bu aşamada yerden ısıtma borularının temizliği konusunda profesyonel destek gereklidir. Böylece ısı kaybına son verilebilir.

Kombi yerden ısıtma

Kombi yerden ısıtma

Kombi yerden ısıtma-  kombi yerden ısıtma problemleri

Kombi yerden ısıtma problemleri sonucu bazı odaların ısınmaması sorunu meydana gelebilir. Bunun sebebi kombi pompasının arızalanmasıdır.  Uzun süre bakımı yapılmayan kombinin pompası verimsiz çalıştığı için bazı odalara suyu pompalayamaz ve bazı odaların soğuk kalmasına neden olur. Ayrıca  borularda tıkanıklık meydana gelmiş olabilir.

Kombi yerden ısıtma sisteminde kullanılan boruların oksijen bariyerli borular olması hem ısı verimini artırır hem de uzun ömürlü olmasını sağlar.

Kolektör kısmındaki kireçlenme suyun devir daimini engeller. Kolektörde daralan ağızların, çürüyen kısımların neden olduğu bu durumun sonucunda ısıtma az olduğu halde çok yakıt harcanır.

Kombi yerden ısıtma sisteminin en önemli sorunu mobil boruların tıkanmasıdır. Mobil boruların içinde oluşan çamur gibi görünen madde aslında bakteri kolonisidir.

Yerden ısıtma temizliği nasıl yapılır?

Her ürüne ya da sisteme biçilen bir ömür vardır. Ömrü kısaltmak ya da uzatmak kullanıma bağlıdır. Bakımlı olan bir sistem bakımsız olanda çok daha uzun ömürlü olur.  Kombi yerden ısıtma sisteminde de durum böyledir. Sistemin uzun ömürlü olması için yerden ısıtma temizliği yapılmalıdır.

Temizlik kombi yerden ısıtma sistemi için özel olarak üretilmiş cihaz ile bütün boruların yıkaması ile mümkündür. Ancak sadece yıkama yapılarak bakım tamamlanmış sayılmaz. Yıkama işleminde bakteriler temizlenir. Bakterilerin dışında oluşan kireçlenmeler için özel kimyasal ile boru içindeki kireçler ve bakteriler tamamen temizlenmiş olur. Temizliğin aşamaları şöyledir;

  • Petek temizleme işleminin öncesinde diğer odalara giden tüm su vanaları kapatılır.
  • Petek temizleme makinesi kolektörden sisteme bağlanarak her oda tek tek temizlenir.
  • Makine çalıştırılarak makinenin havayı da karıştırarak suyu basınçlı olarak borulara göndermesi sağlanır.
  • Makinenin dönüş hortumu da klozete veya tuvalete uzatılarak boru içindeki bütün yabancı cisimler dışarı atılır.
  • İnatçı olan yabancı cisimler için, hava ve su dışında petek temizleme kimyasalı da kullanılır.
  • Odalar tek tek temizlendikten sonra temizleme makinesi kolektörden sökülür.
  • Makinenin sökülmesinden sonra koruyucu kimyasal sisteme gönderilir.
  • Kombi yerden ısıtma sisteminin havası alınarak kombi çalıştırılır.
  • Kombinin bir-iki saat çalışması sağlanır. Böylece koruyucu kimyasal bütün sisteme dağılmış olur.

Bakteriler ve kireç yüzünden tıkanıklık meydana getirdiğinde kombi pompası suyu pompalarken dirençle karşılaşır ve bu durumun sonucunda kombi pompası zorlanır ve yıpranır. Yerden ısıtma sisteminin temizliğiyle sayesinde kombi pompasının ömrü uzamış olur.

Kombi yerden ısıtma

Kombi yerden ısıtma

Kombi pompasının zorlanması daha fazla enerji harcamasına neden olur ve daha yüksek fatura gelir. Temizlik sayesinde doğalgaz sarfiyatından tasarruf sağlanır. Temizlikte kullanılan koruyucu kimyasal sayesinde sisteminiz sorunsuz çalışır. Ayrıca, mobil borularda meydana gelen kılcal çatlaklar onarılmış olur ve su kaçağı sorunu yaşanmasının önüne geçilmiş olur.

Yerden ısıtma temizliğinin gereksiz uğraş olarak görülmesi son derece yanlıştır. Temizliğin her 2-3 yılda bir yapılması gereklidir. Siz de yerden ısıtma sisteminizden kaynaklanan sorunlar yaşıyor ve ısınamadığınız halde fazla yakıt harcıyorsanız, Angora Tesisata başvurun.

Angora tesisat, bilgili ve deneyimli elemanları ve özel üretim cihazlarıyla yerden ısıtma temizliği yaparak yerden ısıtma temizliği faydalarını görmenizi sağlıyor. Destek için  /iletisim/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Ankara Rezervuar Su Kaçağı
Ankara Rezervuar Su Kaçağı Evlerde ki sızıntıların nerede olacağı belli olmaz. Ankara Rezervuar Su Kaç...
Profesyonel kanal temizleme işlemleri
İçinde yaşadığımız şehirler giderek gelişiyor ve genişliyor. Yapıların ve dolayısıyla insanların ...
Ankara Termal Kamera Su Kaçak Tespiti
Ankara Termal Kamera Su Kaçak Tespiti (Kırmadan) Birçok firma farklı yöntemler ile su sızıntılarını bu...
Su Kaçağının Yerini Bulma
Ankara Su Kaçağı Tespiti Firmaları gelişmiş cihaz ve Termal Kamera kullanırlar. Bu sayede Su Kaçağını...
Apartmanda lağım kokusu nedenleri ve çözüm yolları
Apartman çevresinde bulunan kanalizasyon borularında yapılan çalışmalar sırasında, lağım kokusu etrafa...
Petek yıkama nasıl yapılır? Tüm yönleri ile petek temizliği
Günümüzde hemen hemen ev, iş yeri, ofis ve atölye gibi alanları içine alan her türlü binada petekle ıs...