Kameralı su kaçağı tespiti nedir? – Kamera kullanımı

Temiz su ve atıksu tesisatlarında günümüzde kullanılan cihazlar, işlemi hem daha kolay hale getiriyor, hem de zamandan tasarruf yapılmasını sağlıyor. Kameralı su kaçağı tespiti deyince ne anlaşılıyor, aşağıda ayrıntı ile açıklayacağız. Ayrıca kaçak tespitinde ne tür kameralar kullanılıyor ve bu kameraların özellikleri nelerdir? Hepsini ayrıntısı ile yazımızda bulabilirsiniz.

Kamera yardımı ile yapılan su kaçağı tespitleri günümüzde yaygın bir halde yapılmaktadır. Bu işlem için özellikle iki tür kamera kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi termal kamera, bir diğeri ise el tipi gözlem kamerasıdır.

Kameralı su kaçağı tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti ve termal kamera

Her ne kadar piyasada birçok marka bulunsa da biz burada bu markaların ortak özelliklerinden bahsedeceğiz. Zaten bizce önemli olan cihazın çalışma prensibinin bilinmesi ve kaçaklarda nasıl bir kullanım alanı bulduğudur. Kameralı su kaçağı tespiti işlemlerinde termal kameralar en çok sıcak su tesisatlarında kullanılırlar.

Piyasada kızılötesi kamera ve termal kamera olarak da adlandırılırlar. Bu cihazlarda Duovision adlı bir özellik bulunur. Üst üste görüntüleme diyebileceğimiz bu özellik sayesinde, farklı verileri aynı ekranda görebilmek mümkündür.

-20 derece ile +250 derece aralığındaki ısıları kolaylıkla algılayabilir. Ancak sanayi sektörü hariç, bu tür yüksek ısılara bina içlerinde rastlamak olası değildir.

Termal kamera cihazlarında bulunan detektörler, 160 x 120 piksel çözünürlüğe sahiptir. Bu değerler, detektörlerin cihazın ekranına yansıtabildiği çözünürlük değerlerini ifade eder. Bu sayede net bir görüntü elde edebilmek mümkündür.

Kameralı su kaçağı tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti

8 ile 14 µm spektrum aralığına sahiptirler. Konunun anlaşılması adına biraz daha açalım. Doğadaki nesneler, belli oranlarda kızılötesi enerji alanlarına sahiptirler. Yani bir anlamda etraflarında enerji alanı vardır. İşte ısı da bu enerji alanlarından bir tanesidir. Nesnelerin yaydıkları enerji alanları, çıplak gözle görülmez. Belirli bir frekans aralığında sadece bu amaca yönelik olarak yapılan cihazlar yardımı ile görülürler. İşte termal kameralar, çok küçük aralıkta yer alan bu ısı değişimlerini algılar ve gösterirler.

Tüm termal kamera cihazlarında 50/60 Hz aralığında görüntü yineleme özelliği vardır. Bunun anlamı, verilerin hızlı bir şekilde ekrana aktarılması ve gecikme olmadan, cihazın ekranında görünebilmesidir.

Minimum odak, bizlere cihazın ısı kaynağına uzaklığını ifade eder. Tüm termal kamera cihazlarında odak hassasiyeti 0,10 metre kadardır.

3 saat boyunca kesintisiz olarak çalışma imkanı vardır. Bu sayede istenildiği kadar çalışılabilmektedir. Zaten tespit işlemleri oldukça kısa sürer.

Termal kamera cihazları ile arızanın muhtemel olduğu yerleri tespit etmek gerekir. Noktasal olarak tespit işlemi yapılmadan önce, sorun ile ilgili bazı ön bilgilerin edinilmesi gerekir. Ayrıca cihazı kullanan kişinin deneyimleri de sorunun kaynağının hızlı bir şekilde bulunabilmesi açısından önemlidir. Geniş bir alanın taranması ile vakit kaybedilmesi yerine, bazı ön bilgilerin edinilmesi ile arama alanının daraltılması daha mantıklıdır.

Sıcak su tesisatlarında kaçağın yeri kırmızı renk ile gösterilir. Ancak tesisat içerisinde sıcak suyun bulunması gerekir. Bu yüzden tespit işlemine başlanmadan önce kombi cihazının ya da sıcak su sağlayan diğer cihazların açık olması gerekir.

El Tipi Gözlem Kamerası ile Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti için kullanılan bir başka cihaz ise el tipi gözlem kamerasıdır. Bu cihaz dijital olması ve LCD ekrana sahip olması özellikleri ile kolay bir kullanım alanına sahiptir. 3,5” renkli LCD ekranı bulunan cihaz 17 milimetre kamera kafasına sahiptir. Bu sayede temiz su ve atık su borularında rahat bir şekilde kullanılabilir. Ancak ayrıca kanal görüntüleme cihazları da bulunduğundan, bu cihaz genel olarak pis su tesisatlarındaki kaçakları tespit etmek için kullanılır.

LED ışıklandırma düzenekleri ile daha net bir görüntü alınabilmektedir. Bilindiği üzere temiz su borularının içi karanlıktır. Bu yüzden cihazın kameralarının etrafında aydınlatmalar bulunur. Bu aydınlatmalar sayesinde, istenilen görüntü elde edilir.

El tipi gözlem kameralarında genel olarak 30 dakikaya kadar olan görüntüler kaydedilebilir. Ayrıca görüntüler 2000 adete kadar resim olarak kaydedilebilir.

Cihazın dahili hafızasının yanı sıra 32 GB’a kadar harici hafıza ile de artırım yapılabilir. Dijital Zoom özelliği ile daha net görüntü elde edilebilmesi mümkündür.

Ayrıca bataryadan bağımsız olarak elektrik kablosu ile de çalışma yapılabilir.

Kırmadan ve dökmeden kaçak tespitleri için idealdir. 2,5 kilogram bir ağırlığa sahip olduğu için rahat bir şekilde elde taşınabilir.

Kaçağın muhtemel olduğu borulardan içeri sokularak, arızanın yeri bulunan kadar kamera ilerletilir. Genelde bu işlem için tesisatların görünen kısımları birleşim yerlerinden sökülür.

Kameralı su kaçağı tespitinin önemi

Görüldüğü üzere yukarıda özellikleri ve kullanım şekilleri verilen kamera cihazları ile kaçak tespiti oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Su kaçaklarına zamanında müdahale etmek ve sorunu çözmek oldukça önemlidir. Su kaçakları parkelere ve beton gibi elemanlara zarar verirler. Ayrıca yüksek su faturalarının gelmesine neden olurlar. Bunun yanı sıra evdeki eşyaların zarar görmesine de neden olurlar.

Su olmadan birçok iş yapılamayacağı için vanadan su akışının kesilmesi çok kısıtlı bir zaman aralığında yapılabilecek bir çözümdür.

Benzer Yazılarımız

Su kaçağı tespiti nasıl yapılır? – Kaçak tespiti
Temiz su tesisatlarında kaçak ya da sızıntı tespiti birkaç yönteme göre yapılabilir. Herhangi bir alet ...
Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır? – Görüntülü tıkanıklık açma
Bina içlerinde yer alan borulardaki tıkanıklıklar, büyük sorunlara neden olmaktadır. Eski usullerle yapı...
Tesisat Su kaçağı tespiti hakkında faydalı bilgiler
Bu yazımızda yalnızca, evlerde ve ofislerde meydana gelen su kaçaklarından değil, bina etrafında meydana ...
Üst daireden su sızması – Su sızması nedenleri
Günümüzde gelişen şehirleşme ve artan kent nüfusu ile birlikte site ve apartmanlarda oturanların sayıs...
Kırmadan Su Kaçağı Bulma İşlemi Nasıl Yapılır
Kırmadan Su Kaçağı Bulma İşlemi Nasıl Yapılır? Su kaçağı basit bir anlatımla, giderlerden suyun sı...
Kırmadan Su Kaçağı Bulma
Kırmadan Su Kaçağı Bulma (Ankara) Su kaçakları genellikle evin tuvalet banyo ve mutfak gibi bölümlerinde...