Aşağı kata su sızması – Neden su sızar?

Su sızıntısı kendisini tavan alanlarından aşağı kata sızma şeklinde gösterir. Birçok kişi alt kattaki komşusunun kendisini bu konuda uyarması durumu ile karşılaşmıştır. Aşağı kata su sızması, üst kat döşemeden şap altından geçen tesisatlardaki çatlaklardan ya da kırılmalardan kaynaklanır. Bu durum temiz su tesisatlarında olabileceği gibi, pis su tesisatlarından da kaynaklanabilir.

Pissu tesisatlarında meydana gelen sızıntıların tamiri ile temiz su tesisatlarından kaynaklanan tesisatların tamiri farklı olmaktadır. Ancak öncelikle su sızıntısının neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Bunun için ise gelişmiş cihazlar kullanılır.

aşağı kata su sızması

aşağı kata su sızması

Aşağı kata su sızması – Su sızıntısının tespiti için kullanılan cihazlar

Su kaçağı ve su sızıntısının tespiti için kullanılan cihazlar aynıdır. Bu cihazların özelliği kısa sürede sızıntı tespitini noktasal olarak bulabilmeleridir. Böylelikle kısa sürede sızıntının kaynağı bulunur ve kırma dökme işlemi olmadan tamirat işlemi gerçekleştirilebilir.

Termal kamera ile sızıntı bulma işlemi:

Termal kameralar her türlü ısı değişimlerini tespit edebilen cihazlardır. Cihazın bünyesinde bulunan lazer sistemi, ısı değişimlerinin tespitini sağlamaktadır. Kızılötesi ışınlar prensibi ile çalışan bu cihaz ile hassas bir ölçüm yapılabilir ve sızıntıların yeri noktasal olarak tespit edilebilir. Doğada canlı ya da cansız her varlığın kızılötesi alanı vardır. Bu alan kendisini ısı olarak gösterir. İşte cihaz bu ısıları tespit eder.

Aynı mantık tesisat boruları için de geçerlidir. Tesisat borularında meydana gelen ısı değişimleri, bu tesisatlarda kaçak ya da sızıntı olduğunu gösterir. Fayans, granit, beton, parke ve daha birçok yüzeyin altında bulunan tesisatlardaki sızıntılar, termal kamera ile tespit edilebilir. Yüzeye tutulan cihazın ekranında, bahsettiğimiz bu yüzeylerin altında bulunan tesisatlardaki sıcaklıklar görülür. Sıcak alanlar kırmızı, soğuk alanlar ise mavi olarak cihazın ekranında görünür.

Termal kamera, soğuk su ve sıcak su tesisatlarında kullanılabilir.

Nemölçer cihazı ile su sızıntısı tespit etme:

Nemölçer cihazı, ortamda bulunan bağıl nemi hassas bir şekilde ölçer. Olması gerekenden fazla nem oranının söz konusu olduğu alanlarda su sızıntısı ihtimali olabilir. Tabi ki bu cihaz öncelikle tesisatın olduğu yerlerde kullanılır. Çoğu zaman tavanda ya da duvarda meydana gelen ıslak alanlar bu cihaz ile kontrol edilir.

Ancak tesisat firmaları nemölçer cihazını nadir olarak kullanırlar. Genelde akustik arıza tespit cihazı ve termal kamera cihazı, su sızıntısını bulmak için yeterlidir. Yine de akustik arıza tespit cihazının verilerinin sağlamasının yapılması için bu cihaz kullanılır.

Akustik arıza tespit cihazı ile su sızıntısını tespit etme:

Su sızıntısını tespit etmede en çok kullanılan ve tercih edilen cihazlardan bir tanesidir. Akustik arıza tespit cihazı, yüzeylerin altından gelen titreşimleri ve sesleri algılar. Özellikle çok küçük ses değişimlerinin algılanmasında etkilidir. Cihazda bulunan sensor, algılama işini yerine getirir. Kulaklıklar ise seslerin ve titreşimlerin duyulmasını ve dış ortamdaki seslerin yalıtılmasını işini yerine getirir.

Aşağı kata su sızması, bu cihazın yardımı ile tam olarak tespit edilebilir. Cihazın en büyük avantajı kırma ya da dökme işlemine gerek kalmadan tamirat işlemine olanak sağlamasıdır.

Su sızıntısının nedenleri

Birçok kişi görünen işaretlerin takibini yapmak suretiyle, sızıntı tespiti yapabilir. Ancak yapılan bu tespit tahminden öteye gitmez. Kesin olarak ve noktasal bir yapıda su sızıntısının tespiti ancak gelişmiş cihazların yardımı ile yapılabilir. Biz yazımızın bu kısmında, bazı işaretleri takip ederek su sızıntısının nasıl yapılacağını anlatacağız. Bunu anlatmamızdaki neden, olası işaretlerden yola çıkarak su sızıntısının tahmin edilmesi ve erkenden önlem alınabilmesidir.

Aşağı kata su sızması durumu, aşağı komşunun tavanında meydana gelen su damlalarının görülmesi ile tahmin edilebilir.

Su sızıntısı durumu duvarlarda da meydana gelebilir. Aşağı kata su sızması durumu, tesisatın geçtiği alanlarda meydana gelir. Bu durum duvar alanlarında olabileceği gibi salon, tuvalet ve banyo alanlarında da olabilir.

aşağı kata su sızması

aşağı kata su sızması

Genelde su sızıntılarının görüldüğü alanlar, tuvalet ve banyo alanlarıdır. Bunun nedeni bu alanlarda hem pissu tesisatının bulunması, hem de temiz su tesisatının bulunmasıdır.

Su sızıntısının belli başlı nedenleri vardır. Biz bu nedenleri maddeler halinde sıralayacağız:

  • Tesisatların döşenmesinde yapılan hatalardan kaynaklı sızıntı durumu zamanla meydana gelebilir. Ancak bazı durumlarda kısa sürede de görüldüğü olur. Bu yüzden yeni yapılan binalarda genelde kısa zaman diliminde su sızıntıları görülebilir.
  • Aynı durum pissu tesisatlarında da geçerlidir. Ayrıca pissu tesisatlarında meydana gelen sızıntılarda, rahatsız edici bir koku da söz konusudur.
  • Su sızıntısı duvar alanlarında meydana geliyorsa, burada bulunan tesisatlar kırık ya da çatlak söz konusudur.
  • Kırık ve çatlak oluşma durumu, suyun fazla basıncından ya da zaman içerisinde tesisat borularında meydana gelen aşınmalardan meydana gelir.
  • Boru ek yerlerinin sağlam bir şekilde yapılmaması da bir diğer nedendir. Her ne kadar günümüzde kullanılmasa da galvaniz ve demir boruların ek yerlerinde kullanılan contaların iyi yerleştirilmemesi bu duruma neden olur. Ayrıca kullanılan kalitesiz malzemelerin kısa sürede aşınması ya da bozulması gibi durumlarda da su sızıntısından bahsetmek mümkündür.
  • Mutfak alanlarında ya da banyo tuvalet alanlarında temizlik amacıyla kullanılan kimyasallar da, tesisatlarda aşınmaya neden olurlar. Aynı durum suda bulunan kireçlenmenin neden olduğu sızıntılar için de geçerlidir.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı aşağı kata su sızması durumları ile karşılaşırsanız, vakit kaybetmeden uzman bir tesisat firmasından yardım almanız gerekir.

Benzer Yazılarımız

Tesisat temizliği Nasıl Yapılır? – Tesisat temizlik yöntemleri
Tesisat temizliği denilince akla genelde merkezi sisteme bağlı ya da bağımsız kat kaloriferlerinin olduğu...
Alt kata su sızması kiracı – Su sızması sorunları
Alt kata su sızması sorunu, hem altta oturan kişiyi, hem de su sızıntısı yaşayan daire sahibini olumsuz ...
Demetevler Su Kaçağı Tespiti
Demetevler Su Kaçağı Tespiti Demetevler Su Kaçağı Tespiti yapan şirketimiz, aynı zamanda Tamiri işlemle...
Su Arıza Tespit Ankara
Su Arıza Tespit Ankara Su Arıza Tespit Ankara nedir? Nasıl yapılır? Kimler yapabilir? Bu soruların içeri...
Su Kaçağı Tespiti Kaç Lira
İnsanlar genellikle tesisat sorunları yaşamadan bu alanda fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmazlar. Dairede s...
Donmuş plastik su borusu nasıl açılır
Günümüzde artık galvaniz boruların yerini alan PPRC borular, soğuk su tesisatlarında kullanılıyor. Oldu...