Tıkanan tuvaleti açmak için ne yapılır – Tıkanıklığının Giderilmesi

Tuvalet tıkanıklıkları kısa sürede kalıcı olarak çözümlenmesi gereken, çözülemediğinde beraberinde kötü koku gibi sıkıntıları getiren ciddi bir sorundur. Tuvalet tıkanıklıklarının pek çok nedeni bulunmakla birlikte bu nedenler tesisat sorunları ve kullanım hataları şeklinde ayrılır.  Tıkalı tuvalet sorunun en sık karşılaşılan nedeni kulanım hatalarıdır. Bu sıkıntı veren sorunla karşılaşıldığında tıkanan tuvaleti açmak için ne yapılır sorusu gündeme gelir.

tıkanan tuvaleti açmak için ne yapılır

tıkanan tuvaleti açmak için ne yapılır

Kullanım hataları; tuvalete suda erimeyen tuvalet kağıdı, ıslak mendil, diş macunu tüpü, hijyenik pedler, oyuncak, çocuk bezi gibi yabancı maddelerin atılması; inşaat halinde iken tuvalet kanalına atılan çimento toz veya birikintiler atılması şeklindedir. Pimaş borusunun eğiminin azlığının suyun yavaş akmasına yol açması, pimaş borusunun eğiminin fazlalığı nedeniyle suyun hızlı akmasıyla beraberinde sürüklemesi gereken cisimleri sürükleyememesine bağlı olarak oluşan tıkanıklık, uzun süre kullanılmış gider borularının zamanla daralıp cisim geldiğinde taşması ve künk adı verilen lağım borusunun bazı nedenlerle çökmesi sonucu oluşan ana gider tıkanıklığı tesisat ile ilgili sorunlardır.

Tuvaletlerin tıkanmaması, tıkanan tuvaleti açmak için ne yapılır sorusunun gündeme gelmemesi için; çocukların oyuncak gibi büyük cisimleri atmaması için klozetin kapağı kapalı tutulmalı, tuvalete çocuk bezi, bitmiş diş macunu, sigara izmariti gibi cisimler atılmamalı, kirli temizlik sularını boşaltırken kova içinde bez kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir. Tuvalet tıkanıklığı tesisatla ilgili olabileceğinden tıkanıklıkların tekrarlaması durumunda profesyonel destek alınmalıdır.

Tıkanan tuvaleti açmak için ne yapılır – Geçici Çözüm Önerileri

Tuvalet tıkandığında hemen bu sorunun çözümü için pratik basit birkaç yönteme başvurulur. Bu yöntemlerin uygulanması hasarın artmasına neden olabilse de geçici çözüm sağlar.

Herkesin kolayca uygulayabileceği basit, pratik yöntemlerin öncesinde tuvaletin sifonunu ikinci, üçüncü defa çekmemek gereklidir. Sifonun bir defa çekilmesinden sonra su hızlıca yükselmiş ve geri gitmiyorsa tıkanıklığın yakın bir noktada olduğu anlaşılır. Sifonu çektikten sonra su gidiyor ama yavaşça geri doluyorsa tıkanıklığın daha uzak bir noktada oluştuğu anlaşılabilir. Sifonun ikinci veya üçüncü defa çekilmesiyle biriken su klozet açma işlemini zorlaştıracak ya da taşmaya sebep olacaktır.

Tuvaletin tıkanmasına sebep olanın bir cisim olduğuna eminseniz elinizle cismi alabilir veya büyük boy ve dayanıklı kauçuk bir pompa kullanarak vakumlama yapabilirsiniz.

Bir elbise askısını tıkanıklığı açmak için kullanabilirsiniz. Metal elbise askısını burgu yerinden çözüp açın ve ucuna gidere girmeye yetebilecek büyüklükte bez bağlayın ve tıkanıklığa sebep olan cismi temizlemek için dairesel hareketlerle kanalı açın.

Karbonat ve Sirke kimyasal açıcıların zarar vermeyen alternatifidir. 1 çay bardağı karbonat) ya da kabartma tozu, 1 su bardağı sirke ve 1 litre sıcak su klozete döküldüğünde klozet dibinde köpürme olur. 2-3 dakika beklettikten sonra temizleyin. Sirke ve karbonat sadece organik yapıdaki cisimlerin erimesine yardımcıdır.

Tuvaletinize bol miktarda bulaşık deterjanı, saç şampuanı ve sıcak su dökmek tıkanıklığı açmak için geçici de olsa yardımcı olabilir. Organik kalıntıların neden olduğu tuvalet tıkanıklıkları için kimyasal klozet açıcılar kullanılabilir. Kimyasal açıcıyı kullanırken mutlaka eldiven ve mümkünse maske kullanın ve fazla solumayın.

tıkanan tuvaleti açmak için ne yapılır

tıkanan tuvaleti açmak için ne yapılır

Ucu kanca şeklinde olan bir tel ya da lavabo açma teli kullanmak veya elektrik süpürgesi hortumunu gidere sokup süpürge ile vakumlama yapmak da tuvalet tıkanıklığı açma yöntemlerindendir. Elbise askısı, şampuan, tel, karbonatlı sirke ilave edilmiş sıcak su, elektrik süpürgesi veya pompa yardımıyla vakumlama yapılması, kimyasal lavabo açıcı tozlar tuvalet tıkanıklığı sebebinin organik atıklar (bitki veya hayvan kaynaklı atıklar) olması durumunda geçici olarak çözüm sağlayabilen yöntemlerdir. İşçi hatasından veya oyuncak gibi sert, hacimli bir cisimden kaynaklanan ileri seviyedeki bir tıkanıklık söz konusu olduğunda tüm bu yöntemler etkisiz kalacaktır.

Kimyasalların kullanılması

Düşük fiyatlara satılan kimyasalların yutulması (çocukların bu kimyasalları kristale benzetmesi olasılığı yüksektir), cilt ile teması, fazla solunması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca kimyasallar pimaş borularının içindeki contaların delinmesine, zedelenmesine ve buna bağlı olarak alt kata su sızmasına yol açabilir. Tuvaleti açmak için kullanılan metal askılar, kancalı teller tuvalet taşının çizilmesine neden olabilir. Pompa, tıkanıklığa yol açan cismin daha geriye kaçmasına yol açabilir. En etkili ve doğru yöntem kameralı görüntüleme sistemi, akustik dinleme cihazları ve robot kullanarak teknolojinin imkânlarından faydalanmaktır.

Tıkanan Tuvaleti Açmak İçin Ne Yapıyoruz?

Evde tüm yöntemleri deneyip başarılı sonuç alamadıysanız, tıkanan tuvaleti açmak için ne yapılır sorusuna cevap bulamıyorsanız bizi arayın ve deneyimimiz ve sahip olduğumuz son teknoloji cihazlardan yararlanın. Pimaş borusunun içindeki tıkanıklıkları kamera sistemi ile görüntüleyerek istenirse kaydını (video veya fotoğraf) alıyor ve özel uçları olan son teknoloji robot yardımı ile tıkanıklığı kolayca açıyoruz. Kullandığımız robotun tıkanıklık nedenlerine göre kullanılabilecek farklı aparatları vardır. Bu aparatlar yardımıyla hiçbir boruya zarar vermeden, etrafı kirletmeden tıkanıklık sebeplerini ortadan kaldırıyoruz. Tuvalet tıkanıklığı cisimden kaynaklanıyorsa zincir başlık kullanılır. Böylece cisim bu başlığa takılır ve sorunun kaynağı ortadan kaldırılır. İşlemin sonucunda tekrar kameralı görüntüleme sistemiyle gözlem yaparak işlemin tamamen başarılı olduğunu doğruluyoruz. Uygulamanın öncesinde ve sonrasında ortaya çıkan görüntüyü kayda alıp sunabiliriz. Böylece hizmetin kalıcı ve etkili çözüm olduğundan emin olabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Su Kaçağını Cihazla Bulan Firmalar
Su Kaçağını Cihazla Bulan Firmalar Su kaçağı sorunları ev ve işyerlerinde sıklıkla karşımıza çık...
Ankara Ümitköy Su Kaçağı
Ankara Ümitköy Su Kaçağı (Tespiti) Su Kaçakları konusunda yeni bir yazı daha. Bu yazının içeriği ve ...
Su Kaçağı Tespit Fiyatı Bilmek Neden Önemli?
Su kaçağı tespit fiyatı pek çok insanın merak ettiği bir soru. Hayatımızın her alanında kullandığı...
Kanal görüntüleme firmaları özellikleri
Daha önce kanal görüntüleme konusundan bahsetmiştik. Bina etraflarında ve cadde gibi alanlarda bulunan kan...
Lavabo Tıkanınca Ne Yapılır- Tıkanan Gider Boruları
Sıhhi tesisat firmalarının en sık karşılaştığı yakınmalar “Sifonun çekiyorum su gitmiyor”, “La...
Su Arıza Tespit Ankara
Su Arıza Tespit Ankara Su Arıza Tespit Ankara nedir? Nasıl yapılır? Kimler yapabilir? Bu soruların içeri...