Tıkalı klozet açma Ankara – nasıl yapılır?

Tıkalı klozet açma Ankara ilinde, kolaylıkla çözülebilen tesisat sorunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüz modern dünyası içerisinde en fazla karşılaşılan alt yapı problemleri arasında, su tesisatı ile ilgili olan sorunlar yer almaktadır. Gündelik hayat içerisinde her insanın sıklıkla kullandığı lavabo, banyo, tuvalet ve mutfak gibi alanlarda görülen su tesisatı problemlerinin, kısa bir zaman diliminde halledilmesi pek açıdan büyük bir öneme sahiptir.

Bu yazımızda evde tıkanmış tuvalet açma yöntemleri hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. Bu kapsamda da klozet tıkanıklığı açma yöntemleri ve alaturka tuvalet tıkanıklığı nasıl giderilir konularını detaylı olarak inceleyeceğiz.

Fakat tuvalet tıkanıklığı açma yöntemleri konusunu irdelemeye geçmeden önce tıkanıklık sorunlarına ne gibi sebeplerin yol açtığını bilmek, ilgili sıkıntının yaşanmaması ya da tekrar etmemesi açısından son derece mühimdir.

Günümüzde hızla yükselen nüfusla birlikte yaşam alanı olarak kullanılan ev, ofis, iş yeri ve atölye gibi iç mekanların sayısı sürekli olarak artmaktadır. Bu artış durumu kendini yalnızca küçük alanlarda değil alış veriş merkezi, iş merkezi, restoran, cafe, havaalanı, otobüs terminali ve insanların faaliyet gösterdiği her yerde göstermektedir.

Yaşam alanlarında görülen artışın alt yapı ile ilgili olarak ortaya çıkardığı sonuçlardan bir tanesi, tesisat ile ilgili işlerin de bu duruma paralel olarak fazlalaşmasıdır. Dolayısı ile tesisat problemleri de eski dönemlere oranla daha sık görülür bir hale gelmiştir. Bu durum özellikle Ankara gibi büyük yerleşim yerlerinde daha fazla karşılaşılan bir sorun olmaktadır.

İnsanların hayatlarında son derece önemli bir yere sahip olan tuvalet ihtiyacı, hem sağlık hem hijyen hem de kullanım açısından olmazsa olmaz bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle de bu araçlarda meydana gelen herhangi bir sorun ya da hasar, kişilerin gündelik hayatlarının sekteye uğramasına ve istenmeyen durumların yaşanmasına yol açmaktadır.

Dolayısı ile de tuvalet tıkanıklığı açma teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak, pek çok açıdan fayda sağlamaktadır. Ancak bu noktada tek bilinmesi gereken unsur, tıkanıklığın nasıl giderileceği değil, hangi nedenlerle ilgili problemin meydana geldiğidir.

Söz konusu sorunun oluşum aşaması olduğunda, karşımıza iki ayrı ana neden çıktığını görürüz. Bunlardan ilki kullanım hatalarından kaynaklı tıkanmalar iken ikincisi, binanın yapım aşamasında yapılan bir takım yanlışlıklardan kaynaklanmaktadır.

tıkalı klozet açma ankara

tıkalı klozet açma ankara

Kullanım hatası dolayısıyla oluşan tıkanmalardan bazıları şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Tuvalet giderlerine ıslak mendil atılması,
 • Tuvalet kağıtlarının rulo haline getirilerek çok fazla miktarda gidere gönderilmesi,
 • Tuvalet kağıdı yerine başka bir maddeden yapılan kağıtların tuvalete atılması,
 • Bulunulan alandaki her türlü toz ve pisliğin tuvalete dökülmesi,
 • Mekan içerisinde yapılan bir inşaat sonrasında artık hale gelen malzemelerin tuvalet giderlerine boşaltılması,
 • İçerisinde alçı, çimento ve kireç gibi sert maddeler olan bir kabın yıkandıktan sonra gidere dökülmesi,
 • Çocuk bezi, el bezi ve ped gibi suda çözünmeyen ürünlerin tuvalete atılması,
 • Poşet ya da torbaların tuvalete atılması gibi unsurlar, tuvaletlerin tıkanmasına ve bu nedenle de taşmasına neden olmaktadır. Kişisel dikkat ve hiçbir yabancı maddenin bu alanların içerisine atılmaması ile tıkanma problemlerinin önüne geçmek mümkündür.

Kullanımdan değil de yapım aşamasında yapılan yanlışlıklar dolayısı ile meydana gelen tıkanmalara neden olan başlıca sebepler ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Bina yapım aşamasındayken tesisatı oluşturmak için kullanılan malzemelerin düşük kalitede ürünlerden seçilmesi,
 • Tesisat borularının yanlış bağlanması,
 • Binanın inşaatı sürerken ortaya çıkan çimento, alçı, taş ve kireç gibi her türlü katı ve sert maddenin tesisat borularına kaçarak burada birikmesi,
 • Her türlü işçi hatası gibi nedenlerle daha önce hiç kullanılmayan bir gider ve boru hattında tıkanma sorunu yaşanabilmektedir.

Tıkalı klozet açma Ankara ve tuvalet tıkanıklığı açma Ankara şeklindeki cümlelerin arama motorlarında çok sayıda yer almasının nedeni ise tamamen yukarıda saydığımız unsurlardan kaynaklanmaktadır. Ankara gibi nüfusu oldukça yüksek olan ve bu nedenle de çok sayıda kullanılan binanın bulunduğu kentlerde, tıkanıklık problemleri çok daha fazla görülmektedir.

Tuvalet tıkanıklığı açma yöntemleri nelerdir, nasıl uygulanır?

Tuvalet tıkanıklığı açma işlemleri, özellikle zorlu tıkanmalarda son derece iyi bir teknik bilgi sahibi olmayı gerektirmektedir. Bu nedenle de işini bilen, alanında uzman ve tecrübeli bir tesisat ekibinden yardım almak hem sorunun hızlı çözülmesi hem de kalıcı ve kesin sonuçlar almak açısından gerekli olmaktadır.

Tıkanan tuvalet borusu nasıl açılır sorusuna yanıt arandığında, ilgili yöntemlerin geçmiş dönemlere göre ciddi farklılıklar gösterdiği görülmektedir.

Eski zamanlarda insanlar herhangi bir tesisat problemi yaşandığında, usta çağırmaktan neredeyse korkmaktaydı. Bu durumun nedeni ise; sorunun kaynağının ne olduğunu bulmak ve çözüm işlemlerini uygulamak için, hemen hemen her seferinde duvarların ve zeminin kırılıp sökülmesi idi.

İnsanlar kırma işlemlerinden sonra ortaya çıkan hasardan ve tadilat işlerinden bıkar hale gelmekteydi, çünkü bu durum hem ekstra zaman almakta hem de bütçeyi ciddi anlamda sarsmaktaydı.

Günümüz koşullarında ise kırma ve dökme işlemlerine çoğu zaman başvurulmamaktadır. Bu durum da vakitten ve paradan önemli ölçüde tasarruf yapılmasına imkan tanımaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte, tesisat ustalarının kullanmaya başladığı araç ve gereçler değişmiş ve yenilenmiştir. Bu da uygulanan yöntemlerde farklılıklar doğmasına neden olmuştur.

Profesyonel tesisat ekipleri tarafından kullanılan tuvalet açma yöntemlerinden başlıca olanları şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Tuvalet tıkanıklığı açma makinesi: Robot olarak da anılan tuvalet tıkanıklığı açma makinesi, ilgili soruna neden olan bölgenin tespit edilmesi ve açma işleminin yapılmasında kullanılmaktadır.
 • Kameralı görüntüleme cihazları: Kameralı görüntüleme cihazları tıkanıklığın tespiti ve açma işleminin ardından herhangi bir pürüz kalıp kalmadığının kontrol edilmesinde kullanılan bir cihazdır.
 • Kimyasal ilaçlar: Tuvalet tıkanıklığı açmak için kimyasal ilaç kullanımı da son derece yaygın olarak uygulanan yöntemler arasında bulunmaktadır. Bu kimyasal ilaçlar, tıkanıklığın giderilmesi için gidere dökülür ve ardından yaklaşık olarak bir gün kadar beklenir. Süre sonra erdiğinde ise tuvalet kullanılabilmektedir.

Tuvalet tıkanıklığı açma fiyatları hangi aralıktadır?

Tuvalet tıkanıklığı açma fiyatları, ilgili sorunun çok sık yaşanabilmesi dolayısı ile oldukça fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Tesisat ile alakalı sorun yaşayan kişilerin, internet üzerinden en çok aradıkları cümleler araştırıldığında, fiyat üzerine çok sayıda başlık oluşturulduğunu görürüz.

Ancak bu noktada tek bir fiyat vermek ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Bu durumun nedeni ise çalışılan firmanın, sorunun büyüklüğünün, yaşanılan bölgenin, tesisat firmasının kullandığı ürün ve yöntemlerin fiyat üzerinde belirleyici olmasıdır.

Bu nedenle söz konusu problemi yaşayan kişilerin profesyonel bir ekip çağırmadan önce, çok yönlü bir araştırma yapmaları gerekmektedir. Ayrıca kimi durumlarda tuvalet tıkanıklığı açma işlemleri belediye tarafından da yapılabilmektedir. Dolayısı ile araştırma kapsamına belediyeler de alınabilir.

Tuvalet tıkanıklığı açma evde nasıl yapılır?

Siz de tuvalet tıkanıklığı açma evde nasıl yapılır diye merak edenler arasında mı yer alıyorsunuz?

O halde doğru yerdesiniz!

İnsanlar tıkanıklık problemi ilk başladığı dönemde, profesyonel bir yardıma başvurmadan önce kendi imkanları ile ilgili sorunu çözmek isterler. Bu nedenle de bazı kolay ve pratik olarak uygulanabilen yöntemlere başvururlar.

tıkalı klozet açma ankara

tıkalı klozet açma ankara

Biz de bu evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz birkaç yöntemi sizler için derledik! Bu işlemlerin listesi ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

Klozet açma pompası:

Klozetler içerisinde yaşanan tıkanmalarda, kişilerin en fazla başvurduğu yöntemlerin başında pompa gelmektedir. Uzun saplı olan pompalar sayesinde tuvaletin giderine baskı yapılarak, sorunun çözülmesi sağlanabilmektedir.

Bu işlemin doğru uygulanışı hakkında bir görsele ihtiyaç duyan bireyler için, internet üzerinde klozet tıkanıklığı açma video başlıklı aramalar yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Tuvalet tıkanıklığı açma ilaçları:

Tuvalet tıkanıklığını açan ilaçlar denildiğinde akla ilk gelen yöntem, yukarıda da bahsettiğimiz kimyasallardır. Doğru dozda kullanıldığında ve üzerinde yazan talimatlar eksiksiz bir şekilde yerine getirildiğinde, kişiler kendi kendilerine de bu işlemi uygulayabilmektedir.

Kimyasal kullanmaktan çekinen pek çok kişinin tıkanan tuvalet nasıl açılır sorusuna karbonat cevabı verdiği bilinmektedir. Bu yöntemin de kimi zaman işe yaradığı doğrudur.

Klozet açma spirali:

Kalınlığı kişilerin kendi ihtiyaçları ve tuvalet tiplerine göre farklı ebatlarda tercih edilebilen klozet açma spiralleri, tıkanan bölgeye baskı uygulayarak bu duruma sebep olan maddenin akmasına yardımcı olma amacıyla kullanılmaktadır.

Ankara tuvalet tıkanıklığı açma fiyatları yüksek mi?

Ankara tuvalet tıkanıklığı açma fiyatları konusunda bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Bunun yanında fiyat belirleme hususunda çalışılan firmanın da payı büyüktür.

Dolayısı ile Ankara il geneli için tıkanıklık açma fiyatlarının, yüksek ya da düşük olduğuna dair bir yorum yapmak mümkün olmamaktadır. Ancak firmalar ile görüştükten sonra bir fiyat listesi hazırlamak, ortalama bir değer çıkarmak açışından faydalı olacaktır. 

Benzer Yazılarımız

Peteklerin altı ısınmıyor ne yapmalıyım?
Peteklerin ısınmamasının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerin türlerini biz burada ayrıntılı bir ...
Su kaçağı Çankaya ilçesinde nasıl gideriliyor?
Su kaçağı Çankaya gibi önemli bir ilçede dahi sıklıkla görülen bir problem olarak kendine yer bulmakt...
Mustafa Kemal Su Tesisatçısı
Mustafa Kemal Su Tesisatçısı (0312 479 12 06) Ankara‘da su tesisatı sorunlarıyla karşılaşmak, sık...
Su Sızıntı Tespiti Yapan Firmalar
Su Sızıntı Tespiti Yapan Firmalar (Ankara) Ankara‘da şirketimizin yaptığı işleri yapan birçok Su ...
Robotla lavabo açma fiyatları ne kadardır?
Lavabo tıkanıklığı ile karşılaştığımızda bundan pek hoşlanmasak ta diğer giderlere göre daha sık...
Su kaçağı tespit nedir? – Kaçak tespiti işlemleri
Otel ve büyük iş merkezleri gibi alanlarda su kaçağı tespit işlemleri, binalara oranla oldukça zordur. B...