Su kaçağı tespit cihazı Rothenberger – Akustik arıza tespit cihazı

Temiz su ve atıksu tesisatlarında sıklıkla kullanılan tespit işlemi, günümüzde gelişmiş cihazlar ile yapılıyor. Piyasada her ne kadar birçok marka olsa da biz burada Angora Tesisat olarak kullandığımız markadan bahsedeceğiz. Ayrıca firma olarak bizim kullandığımız marka da diğer tesisat firmaları tarafından en çok tercih edilen markadır. Su kaçağı tespit cihazı Rothenberger konusunu işlerken, bu markaya ait olan 2 farklı cihazdan bahsedeceğiz.

Su kaçağı tespit cihazı Rothenberger

Su kaçağı tespit cihazı Rothenberger

Akustik ses tespit cihazı, ucunda bulunan aparatı ile yüzeylerin altında bulunan sesleri dinleme özelliğine sahiptir. Tesisattan gelen sesler, sesi dinleyen kişiye tesisat borusu hakkında bir fikir verir. Genel olarak bu cihaz kullanılmadan önce, tesisata belli bir miktar basınçlı su verilir. Böylelikle daha iyi sonuç elde edilebilir. 50 cm derinliğe kadar etkili olan bu cihaz, sisteme basınçlı su verildiğinde daha derinlere kadar etkili olabilmektedir.

Su kaçağı tespit cihazı Rothenberger, akustik ses tespit cihazı modeli ile noktasal olarak tespit yapabiliyor.

Nem ölçer cihazı da bir başka kaçak tespit cihazı olarak kullanılır. Ancak bu cihaz, akustik ses tespit cihazına yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Genelde çok kullanılan bir cihaz değildir.

Farklı boru malzemelerinde arıza tespiti yapabilen bu cihaz, sızıntıları ve kaçakları kolay bir şekilde bulabilir. Yeni çıkan modellerde ise kablosuz özelliği bulunmaktadır. Kablosuz özelliği 20 metreye kadar etkilidir. Cihazda bulunan optik göstergenin yanı sıra sesli uyarı sistemi de bulunmaktadır.

Ucunda bulunan aparat, aynı zamanda zemin mikrofonu olarak da kullanılabilir. Cihazın birçok modelinde iki adet buton bulunur. Bu sayede kontrol etmesi son derece kolaydır.

Su kaçağı tespit cihazı Rothenberger – Termal kamera cihazı

Rothenberger markasına ait birçok termal kamera modeli olmasına karşın, biz burada genel özelliklerden bahsedeceğiz. Ayrıca cihazın kaçak ve sızıntı tespitinde nasıl kullanıldığı hakkında da bilgi vereceğiz. Su kaçağı tespit cihazı Rothenberger markasına ait olan termal kamera cihazının öncelikle teknik özelliklerinden bahsetmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

20 derece ve 200 derece arasında hassas ölçüm yapabilir. Bu özellik cihazın daha fazla alanda ve küçük yerlerde de verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. 3.5” ekranı ile tüm ayrıntılar kolay bir şekilde görülebilir. Ekranı dokunmatiktir, kullanması son derece kolaydır.

Kablosuz özelliği bulunan cihaz ayrıca, mobil cihazlar ile de uyumludur. Bu sayede herhangi bir kabloya ihtiyaç olmadan, cep telefonlarında da kullanabilirsiniz.

Cihazdan elde edilen verileri kaydedebilir, daha sonra analiz edebilirsiniz. Harici SD kart yuvasına, ilave bellek bağlayabilirsiniz.

Cihazın ses kayıt özelliği sayesinde ise çalışırken bile sesleri kaydedebilirsiniz. 640*480 piksel çözünürlüğe sahip olan cihaz ekranında en küçük detayları bile görüntüleyebilirsiniz.

200 dereceye kadar olan sıcaklıkları kolay bir şekilde tespit edebilir. 9 Hz. Görüntü iletme özelliğine sahiptir. Bu sayede görüntüler hızlı bir şekilde ekrana aktarılabilir. Odaklanma mesafesi 2 metredir. 2 metreye kadar sabit odaklanma mesafesidir.

Su kaçağı tespit cihazı nasıl çalışır?

Temiz su tesisatlarında su kaçakları önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısa bir sürede giderilmediğinde, ev sahibinin birçok işinin aksamasına neden olur. Her ne kadar ana vanadan suyun kaynağı kesilse de, su olmadığı zaman bildiğiniz üzere, birçok iş yapılamamaktadır.

Tesisatlarda meydana gelen arızaların giderilebilmesi için öncelikle tespit edilebilmesi gerekir. Aslında tespit işlemi, oldukça önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman binalarda meydana gelen arızaların tespiti zor olabilmektedir.

Alan genişledikçe, arıza tespit işlemi de o oranda zorlaşmaktadır. Dar olan mesafelerde arıza tespiti nispeten daha kolay olmaktadır.

Su kaçağı tespit cihazı Rothenberger

Su kaçağı tespit cihazı Rothenberger

Arıza tespitine başlamadan önce yardımcı işlem olması açısından, bazı işaretlerin takip edilmesi yararlı olacaktır. Ev sahibinden bazı bilgilerin alınması da, arıza tespitinde kullanılan cihazların daha verimli kullanılmasını sağlayacaktır.

Daha sonra cihazların yardımı ile sızıntı ve kaçaklar, noktasal olarak tespit edilebilir. Akustik ses tespit cihazının ve termal kamera cihazının kullanımı son derece kolaydır.

Akustik ses tespit cihazı ucunda bulunan aparat, arızanın olduğu muhtemel olan yüzeye tutulur. Tıpkı bir doktorun hastanın ciğerlerini kontrol etmek için kullandığı alete benzer özellik sergiler. Yüzeyin altında bulunan ve tesisatın derinlerinden gelen ses ve titreşimleri noktasal olarak tespit edebilir.

Termal kameralar günümüzde tesisat sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Kırmadan ve dökmeden, akustik arıza tespit cihazında olduğu gibi kolaylıkla ve noktasal olarak tespit yapabilir.

Isı değişimlerini kolaylıkla tespit edebilen bu cihaz, yüzeyin altında bulunan tesisatlardaki çatlak ve kırıkları kolaylıkla tespit edebilir. Sıcak alanlar ile soğuk alanlar arasındaki ısı farkı bizlere, tesisattaki sorunları gösterir.

Tesisattaki arızaların giderilmesi

Arıza tespiti yapıldıktan sonra, geriye kalan iş oldukça kolaydır. Tesisatta eğer sızıntı söz konusu ise piyasada satılan, kimyasallar ile boru yüzeylerindeki çatlaklar kapatılır. Kimyasalın kullanılması ise oldukça kolaydır.

Eğer kimyasal ile giderilemeyecek bir durum varsa, boru ek yerlerinin ya da boru parçalarının değişmesi gerekebilir. Bu durumda az bir miktar yerin sökülmesi gerekebilir.

Benzer Yazılarımız

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri
Su Kaçağı Bulma Yöntemleri Su Kaçağı Bulma Yöntemleri aslında sizlerin yapacağı bir yöntem biçimi d...
Koku tespiti Ankara ilinde ve profesyonel bir anlayış
İnşaat tamamlandıktan sonra, tesisat muayenesi yapılır. Muayene ise sisteme basınçlı su verilerek yapıl...
Etimesgut Su Kaçağı Tespiti
Etimesgut Su Kaçağı Tespiti Sincan bölgesinde faliyet gösteren Etimesgut Su Kaçağı Tespiti firmamız; t...
Su Kaçağı Tespit Fiyatı Bilmek Neden Önemli?
Su kaçağı tespit fiyatı pek çok insanın merak ettiği bir soru. Hayatımızın her alanında kullandığı...
Kombi basıncı düşmesi – Kombi basıncı neden düşer?
  Kombi cihazları artık evlerde ve işyerlerinde sıklıkla kullanılıyor. Mekanik olanlardan, dijital o...
Altındağ Lavabo Açma
Altındağ Lavabo Açma Firmaları Altındağ Lavabo Açma işlemleri nasıl yapılır? Hangi Firmaları aramak ...