Su kaçağı Ankara  – Su kaçağı nasıl belirlenir?

Su kaçaklarının anlaşılmasında önemli olan işaretler vardır. Bu işaretlerden bazıları gözle görünürken, bazıları da gözle görünür nitelikte değildir. Su kaçağı Ankara ilinde su kaçaklarının belirlenmesi için kullanılan cihazların yanı sıra bu yazımızda öncelikle, su kaçaklarının nasıl tespit edileceğinden bahsedeceğiz.

Su kaçağı Ankara

Su kaçağı Ankara

Su Kaçağı Ankara – Su kaçağı belirtileri nasıl anlaşılır?

En bilinen su kaçağı belirtisi, duvarlardan ya da alt kattaki komşunun tavanından sızın sulardır. Eğer temiz su tesisatı oturma alanlarından geçiyorsa ve bu alanlardaki döşeme türü parke ise parkelerin kabarmasından da su kaçağı anlaşılabilir.

Yukarıda saydıklarımız, gözle görülebilen ve anlaşılabilen su kaçakları içindir. Bir de gizli kaçak dediğimiz ve gözlem ile tespit edilemeyen su kaçakları vardır. Bu tip su kaçaklarını ise;

  • Aşırı gelen su faturalarından,
  • Tüm musluklar ve vanalar kapalı iken su saatinin dönmeye devam etmesinden,
  • Duvarlardan gelen rutubet kokusundan ve duvarlardaki sıvaların dökülmesinden,
  • Eğer tesisat parke gibi döşemelerin altından geçiyorsa, parkelerin kabarmasından,
  • Evdeki kombi cihazının su basıncının sürekli olarak düşmesinden

Anlayabilirsiniz.

İster gizli olsun, ister gözlemlenebilen su kaçakları olsun derhal uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

Yazımızın bu bölümünde uzman tesisat firmalarının su kaçaklarını nasıl tespit ettiklerinden bahsedeceğiz. Ayrıca, kaçak tespit işleminden sonra tamir işlemlerinin nasıl yapıldığından da bahsedeceğiz.

Su Kaçağı Tespit Eden Firmalar

Tesisat firmaları su kaçaklarını gelişmiş cihazlar yardımı ile yaparlar. Su kaçağının tespiti için; akustik arıza tespit cihazı, termal kamera ve nemölçer cihazı kullanılır. Su kaçağı Ankara ilinde ve diğer illerde aynı cihazlar kullanılır. Su kaçağının bulunmasında firmalar arasında çok küçük değişikliklerle yöntemlerde farklılıklar olabilir.

Akustik arıza tespit cihazı:

Bu cihaz su kaçaklarını bulmak için birebirdir. Üç parçadan oluşur. İlk parçası dinleme aparatıdır. Gövde aparatı yüzeylerin altından gelen sesleri kulaklığa iletir. Kulaklık dışarıdan gelen sesleri azaltır ve içeriden gelen seslerin net bir şekilde duyulabilmesini sağlar. Dinleme aparatı, yüzey altından gelen seslerin algılanabilmesini sağlar. Tesisatlarda eğer herhangi bir kaçak ya da sızıntı varsa, bu cihaz ile tespit edilir.

Ayrıca bu cihazın kullanılabilmesi için tesisat firması personelinin eğitim alması gerekir. İlk başlarda yüzey altından gelen sesler ayırt edilmeyebilir. Ancak belirli bir zaman tecrübeden sonra ve cihazın yardımı ile kaçak ve sızıntı sesleri noktasal olarak tespit edilebilir.

Termal Kamera:

Temiz su kaçaklarında kullanılan bir diğer cihaz ise termal kameradır. Bu cihaz kızılötesi ışınların yardımı ile cisimlerin sıcaklıklarını görüntüleyebilir. Cihazdan yüzeylere gönderilen lazer ışınları, belirli sıcaklıktaki cisimlerin algılanabilmesini sağlar. Soğuk su ve sıcak su tesisatlarında yaygın olarak kaçakların tespiti için kullanılırlar. Cihaz ekranında sıcak alanlar kırmızı ile soğuk alanlar ise mavi ile gösterilir. Eğer sıcak su tesisatında bir kaçak söz konusu ise mavi alanlardan bu durumu anlayabiliriz.

El Tipi Görüntüleme Kamerası:

Bu cihaz yalnızca atık su tesisatlarında kullanılır. Atık su tesisatlarında meydana gelen kaçakların tespitinde kullanılır. Cihaz iki parçadan oluşur. Spiral boru ve ucunda bulunan kamera, cihazın ekran bölümü cihazı oluşturan parçalardır. Ayrıca bu cihaz atık su borusu tıkanıklıklarında da kullanılır.

Nemölçer cihazı:

Bu cihaz genellikle akustik arıza tespit cihazı ile birlikte kullanılır. Daha doğrusu akustik arıza tespit cihazının verilerini teyit etmek amacıyla kullanılır. Aslında nadir olarak kullanılır desek daha doğru olur. Yüzeylerdeki bağıl nem oranının ölçülmesini sağlar. Bu değer referans alarak, kaçağın yeri akustik arıza tespit cihazı ile noktasal olarak tespit edilir.

Su kaçağı tespitinden sonra…

Tesisat problemlerinde en önemli unsur, tespit işlemidir. Tespit işleminin yapılmasından sonraki yapılacak olan tadilat ve tamirat işlemleri oldukça kolaydır. Günümüzde gelişmiş cihazların kullanılması ile birlikte kırma ya da dökme olmadan, su kaçağı tespit işlemi oldukça kolay hale gelmiştir.

Tesisatlardaki kaçak tespit işlemi tamamlandıktan sonra genelde tadilat işlemine gerek kalmaz. Yalnızca tamirat işlemi yapılır. Tamirat işlemi ise iki şekilde gerçekleşir. Birinci işlemde noktasal olarak tespit edilen kaçak sonrasında, tesisat borusu değiştirilir.

Su kaçağı Ankara

Su kaçağı Ankara

Bu işlem fayans ya da granit yüzeylerde, yüzeylerin sökülmesi ve değiştirme işlemi yapıldıktan sonra tekrar takılması şeklindedir. Aynı durum parke gibi yüzeylerde de yapılır. Eğer yüzey duvar gibi alanlar ise duvarın yalnızca arızalı tesisat olan kısmı kırılır ve tamirat işlemi tamamlandıktan sonra küçük bir tamirat yapılır.

Bir diğer tamirat yöntemi ise kimyasallar yardımı ile yapılan tamirattır. Bu yöntem genelde tesisatlardaki küçük çaplı çatlaklar söz konusu olduğunda uygulanır. Kimyasal tesisatın uygun olan yerinden verilir ve tesisatta dolaşması sağlanır. Belirli bir süre tesisat içerisinde kalan kimyasal, boru yüzeylerinde bir tabaka halini alır. Böylelikle çatlaklar giderilmiş olur.

Su kaçaklarının tespiti ve tamirat işlemleri görüldüğü gibi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Etkili olan bu yöntemlerin uygulanması, eski yöntemlere nazaran kırma ve dökme olmadan ve hızlı bir şekilde sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Ayrıca gelişmiş cihazların kullanılması, müşteri ve tesisat firmaları açısından zaman ve maliyetten tasarruf edilebilmesini sağlamıştır.

Benzer Yazılarımız

Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır? – Görüntülü tıkanıklık açma
Bina içlerinde yer alan borulardaki tıkanıklıklar, büyük sorunlara neden olmaktadır. Eski usullerle yapı...
Kombi su basıncı düşerse ne olur?
Yazımızın ilerleyen bölümlerinde belirteceğimiz gibi, kombi cihazı sürekli olarak su eksiltebilir. Bu y...
Su tesisatı kaçak tespiti, kaçak tespiti nasıl yapılır?
Temiz su borularında suyun tahliyesi için döşeme altından geçen borulara %1 oranında eğim verilir. Su te...
Tesisat Su Kaçak Tespiti
Tesisat Su Kaçak Tespiti için ilk iş duvar içinde ki boruları kontrol etmek gerekir. Önerilerimizi sunmaya...
Logar Açma İşlemi Nedir? Nerelerde Uygulanır?
Ülkemizde logar açma işlemi her şehirde ihtiyaç duyulan ve uygulanan bir işlemdir. Yaşanılan bölgenin n...
Üst daireden su sızması – Su sızması nedenleri
Günümüzde gelişen şehirleşme ve artan kent nüfusu ile birlikte site ve apartmanlarda oturanların sayıs...