Reglaj Ayarı – Reglaj ayarı nasıl yapılır?

Reglaj ayarı kombili ısıtma sistemi kullanan herkes tarafından kolayca petek giriş çıkış vanalarının açılıp kapanmasıyla yapılan bir ayardır. Özellikle kombide ve peteklerde ısıtma problemleri geliştiğinde yetkili servise ulaşmadan önce yapılması gerekmektedir. Reglaj yapıldıktan sonra hala problem devam ediyorsa detaylı araştırmayı sitemizden yapabilir ya da bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Teknik ekibimiz gerek alanında uzman bilgileriyle gerekse de profesyonel hizmetiyle sizlere günün her saati hizmet vermektedir. Bilmeyenler için reglajın ne olduğundan bahsetmek gerekirse kombiye en yakın peteğin vanasının en az, en uzaktaki peteğin vanasının da sonuna kadar açıldığı ısı ayarlama yöntemidir. Bu sayede tüm odaların eşit şekilde ısınması sağlanmaktadır.

reglaj ayarı

reglaj ayarı

Adım adım reglaj ayarı nasıl yapılır?

Kombili ısıtma sistemi olan herkesin bu ayarı öğrenmesi ve ısıtma problemi yaşadığında uygulaması gerekmektedir. Zor bir ayar olmayıp bazı konulara dikkat edildiği takdirde sorunların çözümünde etkilidir.

  • Ayara geçmeden önce evdeki tüm üst petek vanalarının tamamen açılması gerekmektedir. Bu işlemler yapılırken kombi de tamamen kapalı olmalıdır. Aynı şekilde tüm peteklerdeki alt vanaların kapalı olduğundan emin olunmalıdır.
  • Ardından kombiye en yakın petekten en uzak peteğe doğru numaralandırma yapmak anlatımın kolaylaşması adına daha kolay olmaktadır. En yakın peteğe 1, en uzaktakine de petek sayısına göre numara verilmelidir. 4 petek bulunan evde kombiye en yakın 1, en uzak petek ise 4 olmaktadır.
  • Tüm peteklerin alt vanaları kapalı konumdayken 1 numaralı peteğin vanasını yarım tur, 2 numaralı vanayı tam tur, 3 numaralıyı bir buçuk tur ve en son peteğin vanasını tam açık olacak şekilde ayarlanmalıdır.
  • Ayar tamamlandıktan sonra kombiyi açarak peteklerin ve her bir odanın eşit ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsiniz.

Isıtma problemlerinin çözümünde reglaj ayarının etkisi

Kombiye yakın olan peteklerin daha çok ısınması diğer uzaklaştıkça peteklerin daha az ısınması sorununun en iyi çözümü reglajdır. Reglaj ayarı etkili bir ısıtma sağlamakla birlikte yakıt tasarrufu için de gereklidir. Kombiden uzaklaşıldıkça peteklerin soğuk kalmasının nedeni, mesafe aldıkça sıcak suyun basıncını kaybetmesindendir. Reglaj yapıldığındaysa en yakın petek daha az açılıp oranın ısınması için boşa harcanan enerjinin diğer az ısınan odalara aktarılması sağlanmaktadır. Yakıt tasarrufu bu şekilde bütçenize de katkı yapmaktadır. Etkili şekilde ısınan bir ev için reglaj bilmeniz en doğru yaklaşım olmaktadır. Diğer yandan tesisatta termostatik vana kullanılması hem reglajı ihtiyacını ortadan kaldırmakta hem de daha avantajlı olmaktadır. Termostatik vanalarda daha fazla ayar seçeneği bulunmakla birlikte, belirtilen ısı sağlandığında kombinin ısıtmasını devre dışı bırakmaktadır. Böylece odanın sıcaklığı her zaman aynı derecede tutulmuş olmaktadır.

reglaj ayarı

reglaj ayarı

Reglaj ayarı ne zaman yapılmalıdır?

Reglaj ayarı kombi sisteminde peteklerin kısmen ya da tamamen ısınmaması durumunda yapılmaktadır. Özellikle uzak peteklerin soğuk yakın peteklerin sıcak olduğu şeklinde bir durum söz konusuysa reglaj zamanı gelmiş demektir. Ancak yeni tesisatın kurulmasında ve 1-2 yılda bir bu ayarın yapılması yakıt tasarrufu için önemlidir. Aksi takdirde ısınma problemlerinin yanında yüklü miktarda faturalarla karşılaşmak olasıdır. Petek temizliğinde tüm sistem kapatılıp ayarlar bozulduğu için raglaj gerektirmektedir. Genellikle profesyonel hizmet veren firmalar tüm temizleme ve tesisat bakım, onarım işlemlerinden sonra ayarlamaları yapmaktadır. Ancak yine de kombi sahibinin bu ayarın unutulabileceğini göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Reglaj ayarı kimler tarafından yapılabilir?

Açıklamalarımızdan da anlaşıldığı üzere reglaj oldukça basit ve hızlı yapılabilen bir ayardır. Bu nedenle ne olduğunu bilen herkes tarafından kolayca yapılabilmektedir. Konu hakkında bilgisi olmayanlar yazımızı okuyarak ve adım adım talimatlara uyarak etkili bir ayar yapabilmektedir. Endişelenmeye ve ben yapamam şeklinde paniklemeye asla gerek yoktur. Ancak yine de profesyonellikten yanaysanız firmamız size bu konuda da uygun fiyatlı ve kaliteli hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. Bizimle iletişime geçerek sorunlarınızla birlikte reglaj ayarı yaptırmak istediğinizi belirtirseniz ekiplerimiz vakit kaybetmeden sizin yanınızda olarak işlemlerinizi halletmektedir. Eğer kendiniz ayar yapmayı düşünüyorsanız ve tesisat vanaları hakkında bilginiz fazla yoksa yazımızda tüm detaylar mevcuttur. Son olarak şunu da belirtmek gerekir ki vanalar saat yönünde çevrildiğinde kapanmakta, tersi yönde de kapanmaktadır. Her ne kadar vanalarda bu yön gösterilse de bazen silinmesi ya da tesisatın eski olması nedeniyle bilmeyenler sorun yaşayabilmektedir.

Kombi ve kombi tesisatı ile ilgili tüm sorunlarda hem bilgi birikimi hem de teknik destek anlamında Angora Tesisat sizlere destek olmaktadır. Sitemizden tüm hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almanız mümkündür, bunun için adresimiz www.angoratesisat.com şeklindedir. Profesyonel ekibimiz hizmet kalitesinde yüksek, fiyatta ucuz, müşteri desteğindeyse sonsuz hizmetler sunmaktadır.

Özellikle Ankara bölgesinde hizmet veren firmamız kombi ve tesisat sorunları, bakım ve onarımı, bunun dışında tamirat işlerini etkili şekilde çözümlemektedir. Hizmet alanı oldukça geniş olmasının yanında uygun fiyat garantisi verebilecek kadar kendisine güvenen bir firmadır. Bizleri sitemizden ziyaret edebileceğiniz gibi 7/24 iletişim hattımızdan irtibata geçerek de ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Yazılarımız

Bilkent Su Kaçak Tespiti
Bilkent Su Kaçak Tespiti (Angora Tesisat) Bilkent Mahallesi’nde Su Kaçak Tespiti ve Önleme Bilkent Maha...
Jeotermal boru kalite sorunları neye göre belirlenir?
Jeotermal boru kalite sorunları, ısı yalıtımı sağlamak isteyen kişilerin dikkat etmesi  gereken bir kon...
Tuvaletim Tıkandı Ne Yapmalıyım- Kötü Kokunun Kaynağı
Özellikle ev, iş yeri gibi alanlarda tıkanmış bir tuvalet, karşılaşılan en can sıkıcı sorunlardan bi...
Boru Tıkanıklığı Açma Nasıl Yapılır? Tıkanıklık açma işlemleri
Bina içlerinde ve bina dışlarında olmak üzere iki ayrı kategoride ele alınması gereken bir konu olan bor...
Ankara Kameralı Su Kaçak Tespit Fiyatları
Ankara Kameralı Su Kaçak Tespit Fiyatları (0312 479 12 06) Ankara Kameralı Su Kaçak Tespit Fiyatları 2024 ...
Termal kamera nerelerde kullanılır; kullanma rehberi
İlk olarak askeri alanda kullanılan termal kamera, teknolojiye entegre olması ile birlikte, birçok alanda da...