Pratik Lavabo Açma Yöntemleri nelerdir

Tıkanmış lavabonuzu bazı pratik yöntemler aracılığıyla açmayı deneyebilirsiniz.  ‘Peki, evdeki tıkalı lavaboları nasıl açacağız?’ ’Pratik lavabo açma yöntemleri nelerdir? ‘ gibi sorularınızı duyar gibiyim. O zaman lavabo açmak için pratik bilgilerimizi sizinle paylaşalım.

pratik lavabo açma yöntemleri

pratik lavabo açma yöntemleri

Lavaboların düzenli temizlenmesi sağlığa uygunluk bakımından oldukça önemlidir. Aynı zamanda lavaboların düzenli temizlenmesi ve bakımının yapılması uzun ömürlü kullanımı sağlar.

Pirinç, mercimek ve bulgur gibi su içinde genişleyebilen ufak parçacıklar ve çözülmeyen artıklar yani çay, poşet parçası gibi atıklar lavabonuzun tıkanmasına sebep olabilecek maddelerdir.

Lavabolarımız gerek mutfakta gerek banyo gibi kişisel kullanım alanlarında tıkanmaya oldukça müsait yapıdadır, bu yüzden dikkatli kullanılması gerekmektedir. Saç, yağ, yemek kalıntıları ve benzeri unsurlar lavabo tıkanıklığına sebep olmaktadır ve tıkanan bu borular da kötü koku ve kullanım zorluğu gibi çeşitli sorunlara sebep olur.

Evdeki Tıkalı Lavabo Pratik Olarak Nasıl Açılır?

Tıkanmış lavaboları açmak için genellikle kimyasal ürünlere başvurulur. Bu kimyasal ürünler anlık olarak ne kadar iyi sonuç verse de zamanla borularınızın aşınmasına ve parçalanmasına sebep olur. Pratik lavabo açma yöntemleri ile evde kendi imkânlarınızla lavabo tıkanıklığını açmayı deneyebilirsiniz.

Eğer sonuç vermezse o zaman profesyonel yardım almaya başvurabilirsiniz. Büyük bir sorun yoksa tıkanıklığı büyük ihtimal kendiniz açabilirsiniz. Evdeki tıkalı lavabo pratik olarak nasıl açılır sorusu üzerinde durup sizleri bilgilendirelim.

1) Sirke ve karbonatla lavabo tıkanıklığını açma yöntemi;

Sirke ve karbonat hemen hemen her evde bulunan temel malzemelerdendir. Lavabonuz tıkandığında deneyebileceğiniz ilk ve etkili bu yöntem ile tıkanmış lavabonuzdan kurtulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler;

-1-2 su bardağı karbonat

-1 litre üzüm veya elma sirkesi

-1 litre kaynar su

-Eldiven

-Süzgeç tıpası

Yöntem;

ı) Gider içerisindeki deliğin içine 1 veya 2 su bardağı karbonatı dökün.

ıı) Eldiveninizi takın ve süzgeç tıpasını köşede hazır bekletin.

ııı) Elma veya üzüm sirkesini giderden dökün. Bu sırada iki madde tepkimeye girecek ve köpürecektir, dikkatli olunuz.

ıv) Süzgeç tıpasını takın ve 30 dakika bekleyin.

  1. v) Son olarak da kaynar suyu gidere dökün. Lavabonuz büyük ihtimalle açılmış olacaktır. Eğer açılmadıysa başka bir yöntemi deneyebilirsiniz.

2) Pompa ile lavabo tıkanıklığını açma yöntemi;

Gerekli Malzemeler;

-El pompası

Yöntem;

Bu yöntem çok eskilerden beri kullanılmaktadır. El pompası lavabonun giderini tam olarak kapatacak şekilde yerleştirilir. Daha sonra pompalama işlemine başlanır. Pompanız yüzünden lavaboda takılı kalan cisimler hareket edip yerinden çıkar. Bu yöntem bazı durumlarda zararlı olabilir. Tıkanıklığa sebep olan cismi ileriye ittiğiniz için farklı sorunlara sebep olabilir. Örneğin bu cisim kesici nitelikte ise gider borusuna zarar verebilir.

3) Askı ile açma yöntemi;

Gerekli Malzemeler;

-Askı

Yöntem;

Demir askı düz bir çubuk haline getirilir ve ucuna kanca şekli verilir. Askıya verdiğiniz bu şekli lavabonuzun giderinden içeri sokarak tıkanıklığa sebep olan cismi çekip çıkarabilirsiniz.

Lavabo Açmak İçin Pratik Bilgiler

Lavabo açmak bazen zor bir hal alabilir veya acil bir gereksinim olabilir. Bu gibi durumlarda kimyasal çözeltilere başvurmak zorunda kalabiliriz. Pratik lavabo açma yöntemleri arasında gösterilen lavabo açıcı kimyasallar, ev ve işyerlerinde lavabonun tıkanması beklenmeden giderlere kimyasalların dökülmesi gerekir.

Düzenli kullanarak pisliğin birikmesine ve kokuların oluşmasına engel olur ve daha büyük sorunlara sebep olmadan sorunu çözmüş oluruz. Fakat bazı durumlarda ne yaparsak yapalım elimizde olmayan sebeplerden ötürü tıkanıklıklar oluşabilir. Tıkanıklık nedenleri; tesisat kurum aşamasındaki hatalar, boruların çapıyla ilgili sıkıntılardır.

Elinizde olmayan sebeplerden dolayı bir tıkanıklık varsa sorunun çözümü için Angora Tesisat gibi uzman firmalardan yardım almanız gereklidir. Angora Tesisatın kullandığı lavabo açıcı robotlarla sorununuz kısa sürede giderilecektir.

Kimyasal ürünleri kullanmanın sağlığınız üzerinde zararlı etkileri olabilir. Bu kimyasallara örnek olarak kostik, porçöz ve marketlerde satılan lavabo-aç verilebilir. Fakat bu kimyasallar su ve benzeri maddelerle tepkimeye girdikleri için ani sıçramalara sebep olabilir, üzerinize sıçrayarak cildinizin tahriş olmasına sebep olabilir. Asitlik düzeyleri oldukça yüksek olan bu çözeltiler oldukça zararlıdır.

Ayrıca tepkimeye girdiklerinde bu asit çözeltilerinin saldıkları zehirli gazları solumak sağlığınız için çok zararlı olduğu için gaz maskesi kullanmanızı öneririz. Gözlerinizi korumak için gözlük ve teninizi korumak için de eldiven kullanmayı ihmal etmeyiniz. Tepkimeye girip sıçrayabilen  asidik çözeltiler gözünüze ya da cildinize temas edebilir ve zarar verebilir. Bu ve bunun gibi kimyasalları kullanmadan önce talimatları dikkatlice okumalı ve uygulamalısınız. Lavabo açmak için pratik bilgiler konu başlığında son olarak kola ile lavabo açmayı inceleyelim.

Kola ile Lavabo Açmak 

Lavabo açarken kullanılan birçok asitli çözeltiden bahsettik. Asit oranı yüksek olduğundan dolayı kola ile de lavabo tıkanıklığı açılabilir. Kolanın içerisinde bulunan asitlerin PH değeri, lavaboda tıkanıklığa sebep olan cisim ve maddeleri eritebilecek kadar etkilidir.

pratik lavabo açma yöntemleri

pratik lavabo açma yöntemleri

Yöntem;

Yapmanız gereken lavabonuzun giderine asidi kaçmamış kolayı dökmek ve beklemek. Yarım saat kadar bekledikten sonra gidere dökeceğiniz 1-2 litre kaynar su borularınızın temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Ancak çok sert cisimlerin neden olduğu tıkanıklıkları bu yöntem ile gideremezsiniz.

Benzer Yazılarımız

Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor
Soğuk hava koşullarının hakim olduğu kış aylarında insanlar, herhangi bir iç mekana girerek ısınmak i...
Tuvaletten lağım kokusu geliyor, tuvalet kokusu nasıl giderilir?
Tuvaletten lağım kokusu geliyor olması birçoğumuz için can sıkıcı bir problem olmuştur. Kokunun başla...
Yangın Hidrant Su Kaçak Tespiti
Yangın Hidrant Su Kaçak Tespiti Ankara Angora Tesisat olarak hizmet verdiğimiz başlıkların ilk sırasında...
Tavandan su akıyor ne yapmalıyım? – Çözüm yolları
Birçok evde tavandan akan sular, büyük bir sorunun olduğunun göstergesidir. Büyük bir sorun diyoruz, bunu...
Banyo giderinden gelen su – Banyo giderinden neden su gelir?
Gider borularından gelen ya da taşan suların sebebi hep aynıdır. Tıkanıklığın sebebi olan bu taşmalar...
Banyodan Gelen Kötü Kokular
Banyodan Gelen Kötü Kokular Çözümleri Banyodan Gelen Kötü Kokular aldığınızda canınız sıkılır. B...