Mutfak gider kokuları nasıl önlenir? – Kötü koku problemi

Sağlıklı yaşam için gıdaların güvenli, hijyenik ortamda hazırlanması gereklidir. Bunun için ilk yapılması gereken mutfak lavabosunu temiz kullanmaktır. Aksi halde gider boruları tıkanır, mutfakta kötü koku problemi oluşur ve gıdalar da temiz tüketilemez. Tıkanıklık durumunda oluşan nahoş koku öylesine rahatsız edicidir ki mutfak gider kokuları nasıl önlenir? hakkında acil çözüm bulma çabasına girilir.

Mutfak gider kokuları nasıl önlenir

Mutfak gider kokuları nasıl önlenir

Ev hanımları, çalışma alanı mutfak olan çalışanlar için kötü koku oluşması kâbustan farksızdır. Sorunun kalıcı olarak ortadan kaldırılması için yapılması gereken profesyonel destek almaktır. Ancak çoğunlukla mutfak gider kokuları nasıl önlenir? konusunda doğal yöntemlerin pratikliği ve maliyetinin düşük olması cezbeder.

Kötü kokuların önlenmesi için kaynağın bulunması gereklidir. Mutfak gideri kokusunun oluşmasının önüne geçmek için bulaşık veya çamaşır makinesinin ortak gidere bağlanmaması, lavabonun dikkatli ve özenli kullanımı gibi önlemler alınabilir. Ancak lavabo sifonunun pimaş bağlantı kısmındaki contanın özelliğini kaybetmiş olması veya pimaş eğiminin normal olmaması sebepleriyle oluşan tıkanıklık ve kötü kokuların bireysel müdahaleler ile etkili bir şekilde çözülmesi mümkün değildir.

Mutfak evyesinin içinde sebze ve meyve soyulmasıyla, tabakların içindeki taneli ve yağlı yemek artıklarının çöp yerine gidere atılmasıyla, kızartmada kullanılan yağların artanının gidere dökülmesiyle tıkanıklık ve beraberinde kötü koku oluşur. Üstelik yağ tabasının yol açtığı kireçlenme sonucu oluşan tıkanmaların diğer gider borularına göre açılması daha zordur.

Mutfak gider kokuları nasıl önlenir? –Mutfak gider borusu nasıl temizlenir?

Tıkanıklık yalnızca lavabonun taşmasıyla değil suyun yavaş akmasıyla da belli olur. Tıkanıklık nedeni olan her cisim koku yapmaz. Organik atıklar belli bir süre pimaş borusunda kaldığında çürüme nedeniyle katlanılması zor koku oluşur.

Mutfak gider borusu nasıl temizlenir?” diye sorulduğunda ilk akla gelen cevap kimyasal lavabo açıcı ürünlerdir. Çünkü basit tıkanmalarda kısa sürede sorunu çözdüğü görülür ve çok uygun fiyatlara, tablet veya toz formunda kolayca bulunabilir.

Hangi biçimde olursa olsun kimyasal lavabo açıcı ürünleri kullanırken eldiven, maske, gözlük gibi koruyucu kıyafetler kullanmak gereklidir. Çünkü bu ürünlerin fazla solunması, ciltle temas etmesi ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca kimyasallar pimaş borularındaki contaların erimesine neden olur.

Metal elbise askısı, tel, pompa gibi ürünler de “mutfak gider kokuları nasıl önlenir” sorusuna alternatif cevaplar olabilir. Ancak sorunun kaynağındaki cismi daha geriye itmeniz veya lavabo taşını çizmeniz muhtemeldir.

Haftada bir veya iki defa tuz-sirke ya da karbonat-sirke karışımını lavabonuza dökerek pimaş içinde yağ birikmesini engelleyebilirsiniz. Kahve telvelerinin kayganlaştırıcı etkisinden yararlanmak için gidere kahve telvesi ile su dökebilirsiniz. İçinde çözünmüş karbonat olan kaynamış limon suyu da haftada bir iki kez uygulandığında lavabolarınızda yağ birikmesini engelleyebilir.

Mutfak gider borusu nasıl açılır?

Bahsettiğimiz doğal yöntemleri deneme yanılma yöntemi ile uygulayabilirsiniz. Ancak bu daha ciddi sorunlara yol açabilir ve hem maliyetli hem de zaman israfı olur. Bu nedenle sektörde söz sahibi, deneyimli elemanları ve bu işlemler için özel üretilmiş teknolojik cihazlara sahip bir tesisat firmasından yardım almalısınız. Ankara ilinde yaşıyor ve kötü koku sorunu yaşıyorsanız Angora Tesisattan yardım talep etmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Mutfak gider kokuları nasıl önlenir

Mutfak gider kokuları nasıl önlenir

Peki, Angora Tesisat olarak nasıl çalışıyor, kötü kokuyu nasıl tespit ediyor, tıkanıklık açma işlemini nasıl yapıyoruz?

Koku tespiti için koku tespit cihazını dairenin giderine bağlıyoruz. Cihazın pimaş hattına buhar göndermesini sağlıyoruz. Ardından dairenin içindeki pimaş girişlerini tek tek kontrol ediyoruz. Çatlak varsa buhar yüzeye çıkar. Böylece kötü kokunun kaynağı tespit edilir. Ardından tıkanıklık açma işlemi yapılır. Bunun için kameralı görüntüleme sistemleri ile birçok farklı aparata sahip olan robot cihazlar kullanılır.

Kullanılan cihazların pimaşlara zarar vermesinden, işlemlerin sonunda detaylı temizlik yapmanız gerekeceğinden endişe duymayın. Çünkü cihazlar ortalığı kirletmediği gibi pimaşlarınıza zarar vermez.

/iletisim/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Su tesisat tamiri hakkında faydalı bilgiler
Geçmişten günümüze su tesisat tamiri sektöründe teknolojiyle beraber gelişmeler olmuştur. Profesyonel e...
KANAL GÖRÜNTÜLEME ANKARA
Gider borularında zamanla tıkanıklıklar ve kaçaklar oluşmaktadır. Giderdeki tıkanıklıkları ya da kaç...
Su kaçağı Ankara  – Su kaçağı nasıl belirlenir?
Su kaçaklarının anlaşılmasında önemli olan işaretler vardır. Bu işaretlerden bazıları gözle görün...
Tavandan su sızması neden olur? — Su sızması çözümleri
Tavandan su akması durumu, tesisatlarda meydana gelen kaçaklardan dolayıdır. Tavandan su sızması durumunda...
Su Kaçağı Tespit Fiyatı Ankara
Su Kaçağı Tespit Fiyatı Ankara 2021 Tesisat alanında, son günlerde oldukça merak edilen Su Kaçağı Tesp...
Kameralı Su Kaçağı Tespiti Ankara
Kameralı Su Kaçağı Tespiti Ankara Birçoğumuzun karşılaştığı durumdur Evde Su Kaçağı sorunu. Özel...