Mutfak gider kokuları nasıl önlenir? – Kötü koku problemi

Sağlıklı yaşam için gıdaların güvenli, hijyenik ortamda hazırlanması gereklidir. Bunun için ilk yapılması gereken mutfak lavabosunu temiz kullanmaktır. Aksi halde gider boruları tıkanır, mutfakta kötü koku problemi oluşur ve gıdalar da temiz tüketilemez. Tıkanıklık durumunda oluşan nahoş koku öylesine rahatsız edicidir ki mutfak gider kokuları nasıl önlenir? hakkında acil çözüm bulma çabasına girilir.

Mutfak gider kokuları nasıl önlenir

Mutfak gider kokuları nasıl önlenir

Ev hanımları, çalışma alanı mutfak olan çalışanlar için kötü koku oluşması kâbustan farksızdır. Sorunun kalıcı olarak ortadan kaldırılması için yapılması gereken profesyonel destek almaktır. Ancak çoğunlukla mutfak gider kokuları nasıl önlenir? konusunda doğal yöntemlerin pratikliği ve maliyetinin düşük olması cezbeder.

Kötü kokuların önlenmesi için kaynağın bulunması gereklidir. Mutfak gideri kokusunun oluşmasının önüne geçmek için bulaşık veya çamaşır makinesinin ortak gidere bağlanmaması, lavabonun dikkatli ve özenli kullanımı gibi önlemler alınabilir. Ancak lavabo sifonunun pimaş bağlantı kısmındaki contanın özelliğini kaybetmiş olması veya pimaş eğiminin normal olmaması sebepleriyle oluşan tıkanıklık ve kötü kokuların bireysel müdahaleler ile etkili bir şekilde çözülmesi mümkün değildir.

Mutfak evyesinin içinde sebze ve meyve soyulmasıyla, tabakların içindeki taneli ve yağlı yemek artıklarının çöp yerine gidere atılmasıyla, kızartmada kullanılan yağların artanının gidere dökülmesiyle tıkanıklık ve beraberinde kötü koku oluşur. Üstelik yağ tabasının yol açtığı kireçlenme sonucu oluşan tıkanmaların diğer gider borularına göre açılması daha zordur.

Mutfak gider kokuları nasıl önlenir? –Mutfak gider borusu nasıl temizlenir?

Tıkanıklık yalnızca lavabonun taşmasıyla değil suyun yavaş akmasıyla da belli olur. Tıkanıklık nedeni olan her cisim koku yapmaz. Organik atıklar belli bir süre pimaş borusunda kaldığında çürüme nedeniyle katlanılması zor koku oluşur.

Mutfak gider borusu nasıl temizlenir?” diye sorulduğunda ilk akla gelen cevap kimyasal lavabo açıcı ürünlerdir. Çünkü basit tıkanmalarda kısa sürede sorunu çözdüğü görülür ve çok uygun fiyatlara, tablet veya toz formunda kolayca bulunabilir.

Hangi biçimde olursa olsun kimyasal lavabo açıcı ürünleri kullanırken eldiven, maske, gözlük gibi koruyucu kıyafetler kullanmak gereklidir. Çünkü bu ürünlerin fazla solunması, ciltle temas etmesi ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca kimyasallar pimaş borularındaki contaların erimesine neden olur.

Metal elbise askısı, tel, pompa gibi ürünler de “mutfak gider kokuları nasıl önlenir” sorusuna alternatif cevaplar olabilir. Ancak sorunun kaynağındaki cismi daha geriye itmeniz veya lavabo taşını çizmeniz muhtemeldir.

Haftada bir veya iki defa tuz-sirke ya da karbonat-sirke karışımını lavabonuza dökerek pimaş içinde yağ birikmesini engelleyebilirsiniz. Kahve telvelerinin kayganlaştırıcı etkisinden yararlanmak için gidere kahve telvesi ile su dökebilirsiniz. İçinde çözünmüş karbonat olan kaynamış limon suyu da haftada bir iki kez uygulandığında lavabolarınızda yağ birikmesini engelleyebilir.

Mutfak gider borusu nasıl açılır?

Bahsettiğimiz doğal yöntemleri deneme yanılma yöntemi ile uygulayabilirsiniz. Ancak bu daha ciddi sorunlara yol açabilir ve hem maliyetli hem de zaman israfı olur. Bu nedenle sektörde söz sahibi, deneyimli elemanları ve bu işlemler için özel üretilmiş teknolojik cihazlara sahip bir tesisat firmasından yardım almalısınız. Ankara ilinde yaşıyor ve kötü koku sorunu yaşıyorsanız Angora Tesisattan yardım talep etmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Mutfak gider kokuları nasıl önlenir

Mutfak gider kokuları nasıl önlenir

Peki, Angora Tesisat olarak nasıl çalışıyor, kötü kokuyu nasıl tespit ediyor, tıkanıklık açma işlemini nasıl yapıyoruz?

Koku tespiti için koku tespit cihazını dairenin giderine bağlıyoruz. Cihazın pimaş hattına buhar göndermesini sağlıyoruz. Ardından dairenin içindeki pimaş girişlerini tek tek kontrol ediyoruz. Çatlak varsa buhar yüzeye çıkar. Böylece kötü kokunun kaynağı tespit edilir. Ardından tıkanıklık açma işlemi yapılır. Bunun için kameralı görüntüleme sistemleri ile birçok farklı aparata sahip olan robot cihazlar kullanılır.

Kullanılan cihazların pimaşlara zarar vermesinden, işlemlerin sonunda detaylı temizlik yapmanız gerekeceğinden endişe duymayın. Çünkü cihazlar ortalığı kirletmediği gibi pimaşlarınıza zarar vermez.

/iletisim/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Havuz su kaçağı önleyici ne işe yarar?
Günümüzde yüzme sporunu profesyonel anlamda yapan insanların yanında, bu sporu hobi olarak da gerçekleşt...
Koku Tespiti Nasıl Yapılır
Koku Tespiti Nasıl Yapılır? Evinizden gelen kötü kokular sizi rahatsız edebilir. Koku Tespiti Nasıl Yapı...
Ankara Cihazla Koku Tespiti
Ankara Cihazla Koku Tespiti (Koku Nedenleri) Binalaşma başladığında beraberinde de birçok sorunu getirmiş...
Kanal görüntüleme firmaları özellikleri
Daha önce kanal görüntüleme konusundan bahsetmiştik. Bina etraflarında ve cadde gibi alanlarda bulunan kan...
Tıkalı Boru Açan Firma Özellikleri Nelerdir?
Ev ve işyerleri tesisatlarında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesi, oldukça önemlidir. Günümüzd...
Mutfak gider kokuları nasıl önlenir? – Kötü koku problemi
Sağlıklı yaşam için gıdaların güvenli, hijyenik ortamda hazırlanması gereklidir. Bunun için ilk yapı...