Kırmadan Pimaş Açma-  Pimaş Açma İşlemleri

Pimaş, banyo, küvet, lavabo gibi alanlarda bulunan, PVC’den (sentetik plastik) yapılmış, gider ile kanalizasyon arasındaki bağlantıyı sağlayan boru hattıdır. Tesisatta yapılan işçilik hataları ve kullanım hataları nedeniyle pimaş boruları tıkanır. Pimaş borulardaki tıkanıklık kötü koku oluşmasına ve yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesine yol açar. Çoğunlukla doğal yöntemler ile çözümlenemez. Hatta basit yöntemler daha çok hasar oluşmasına ve daha çok maddi kayba yol açabilir. Bu nedenle kırmadan pimaş açma işlemi yapmak önemlidir.

Kırmadan pimaş açma

Kırmadan pimaş açma

Kırmadan Pimaş Açma İşlemini Gerektiren Nedenler

  • Pimaş boruları ters eğimde döşendiğinde suyun yönü ana gider hattına doğru olmayıp tam tersi yönde olur, birikintiler meydana gelir ve bu durum tıkanıklığa yol açar. Pimaşın % 3 eğimli olması idealdir.
  • Tadilat sonrası pimaşlara atılan boya, kireç, harç atıkları tıkanıklığa yol açar.
  • Tuvaletlere suda erimeyen büyük cisimlerin atılması (tuvalet kağıtları, çocuk bezi, ıslak mendiller, hijyenik pedler, diş macunu tüpü, oyuncak ) kanallarda daralma ve tıkanıklıklara yol açmaktadır.
  • Daha önceden tıkanıklık için marketlerde lavabo aç adıyla satılan kimyasalların kullanılmış olması pimaşlarda tıkanıklığa yol açar. Bunun sebebi kimyasalın içeriğindeki asidin tesisat borularına yenilenmesini gerektirecek kadar zarar vermesidir. Ayrıca tıkanıklığa neden olan cisim daha derinlerde olursa kimyasal etkisiz kalır. Kimyasalın fazla solunmaması, cilt ile temas etmemesi önemlidir. Kimyasal cilt ile temas ettiğinde yanık oluşacağı için kullanım sırasında mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

Tıkanıklıkların sert bir cisim nedeniyle oluşmuş olması durumunda tazyikli su verilmesi suyun geri teperek taşmasına neden olabilir. Pompa ile basınç uygulayarak tıkanıklığa neden olan cisim çıkarılabilir. Ancak cisimlerin pompa nedeniyle daha uzağa kaçma riski vardır.

İnşaat ya da mühendislik hataları olmadığı sürece pimaşları açık tutmak kolaydır. Tuvaletlere diş macunu tüpü, ıslak mendil, temizlik süngerleri, bebek bezi, hijyenik ped gibi suda erimeyen cisimleri atmayın. Küçük çocukların oyuncaklarını tuvalete/klozete atmamaları için klozetin kapağını sıkıca tutun, ara ara kimyasal açıcılar yerine sıcak suya sirke ve karbonat kullanın, mutfak lavabolarında bulaşıkları akıtırken atıkların kaçmaması için süzgeç kullanın. Bu tür basit önlemler ile tıkanıklık oluşmasına engel olabilir veya tıkanıklıkların daha uzun vadede oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Kırmadan pimaş açma

Kırmadan pimaş açma

Pimaş borusunun tıkanıklığına kısa sürede müdahale edilmelidir. Aksi halde suyu emen betonlar nedeniyle nem, rutubet ve kötü koku oluşur. Ayrıca tıkanıklığın duvar içinde olması durumunda duvar sıvasında dökülmeler olur.

Kırmadan Pimaş Açma İşlemi

Tıkanıklığın sebebi derin olduğunda pompalama yapmak, karbonatlı karışımlar kullanmak veya kimyasal lavabo açıcıları kullanmak etkili olmaz. Bu durumda teknolojiden ve profesyonel bir ekipten yararlanmak en doğrusudur. Yeni kuşak teknolojik cihazlarla kırıp dökmeden tıkanıklığı tespit etmek ve açmak kolay ve kalıcı bir yöntemdir. Bu yöntemi ancak bu alanda eğitim almış tecrübeli kişiler yapabilir.

Teknolojinin öz evladı diye tabir edilen kameraların kullanıldığı özel bir sistem ile kırma dökme gibi zahmetli ve maliyetli işlere girişmeksizin borunun içine girilerek  gözlem yapılır. Böylelikle  tıkanıklığa sebep olan şey ya da durum kolayca tespit edilerek tıkanıklığın türüne göre çözüm stratejisi geliştirilerek bu iş için özel olarak üretilen çeşitli aparatlara sahip robotlar ile açma işlemi yapılır. Kamera ile tespit edilen sıkıntı talebe göre video ya da fotoğraf formatında kayda alınabilir.

Kanal açma robotu

Kanal açma makinesi adıyla bilinen robot cihazların işlevi  boruda tıkanıklığa sebep olan cismi pimaş borularına zarar vermeden parçalayarak kanala göndermektir. Kırmadan pimaş açma yönteminde yüzeyden ve uzaktan açma işlemi yapıldığı için tıkanıklık oluşan yere ulaşmak için kırmaya gerek yoktur. Cihazın mutfak, banyo ve tuvaletteki tıkanıklıklar için farklı başlıkları bulunur. Ancak tıkanıklığın açılma yönteminde farklılık yoktur. Tıkanıklığın sebebi borunun daralmasına yol açan etmenler (kireç, yağlanma ya da inşaat artığı) gibi ise tortu oluşturan tabakalar kırılır. Tıkanıklık sebepleri dışarı çıkarılmak yerine çelik helezonlu robotun  çelik ve döner başlıkları ile ufak parçalara ayrıştırılır ve giderden akması sağlanır. Böylece pimaş açma esnasında etrafta hiçbir kirlilik oluşmaz. Parçalanamayan cisimler çelik holezonlu robotun yaylarına takılarak yüzeye çıkarılır ve toplanılarak çöpe atılır. Robot cihazlar sayesinde pimaş açma işlemi yapılıp  borunun içerisi yıkandıktan sonra  görüntüleme cihazı kullanılarak pimaş borusu tekrar kontrol edilir.  Tıkanıklığın oluştuğu alanda tıkanıklığa yol açan madde kalıntısına rastlanması halinde açma işlemi tekrarlanır.

Pimaş tıkanıklığı problemi kısa zamanda çözülmediğinde pimaş çatlayıp kirli su sızdırmaya başlayabilir ya da tamamen parçalanabilir. Pimaşın tamamının parçalanması her yeri kirli su basması demektir ve kirli suda sarılık, tifo gibi son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilen hastalıklara yol açabilecek mikroplar bulunduğu için sağlığınız kötü etkilenir.

Kırmadan pimaş açma işlemi sağlığa uygun olarak kalıcı çözüm sağlar. Can sıkıcı tıkanıklık ve taşma durumlarıyla karşı karşıya kaldıysanız pimaşlara zarar vermeden, eviniz şantiye alanına dönüşmeden temiz, risksiz, kesin ve hasarsız çözümün sağlanması için bizimle iletişime geçin ve teknolojinin sağladığım imkânlardan, işinin ehli kişilerin tecrübesinden yararlanın.

 

 

 

 

Benzer Yazılarımız

Koku tespiti Ankara ilinde ve profesyonel bir anlayış
İnşaat tamamlandıktan sonra, tesisat muayenesi yapılır. Muayene ise sisteme basınçlı su verilerek yapıl...
Tuvalet açıcı maddeler – Tuvalet kimyasalları
Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız tuvaletlerimiz tıkanıklık yaşayabilir. Tuvalet tıkanık...
Su Tesisatında Kaçak Bulma
Ankaralı hemşerilerimiz ve su kaçakları ile başı dertte olanlar. Bu yazımız tam size göre. Eminiz kafan...
Petek yıkama nasıl yapılıyor? ısıtma sorununa son!
Soğuk kış günlerinde soğuk algınlığı sorunu hepimizin kâbusudur. Vücudumuzu sıcak tutmadığımız s...
Çayyolu Su Kaçak Tespiti
Çayyolu Su Kaçak Tespiti Fiyatları Çayyolu Su Kaçak Tespiti için arama yaptınız. Öncelik Fiyatları sor...
Su kaçağı Tespiti Ankara Keçiören – Kaçak tespiti nedir?
Su kaçağı tespiti firmadan firmaya değişiklik gösterse de ortalama olarak iki saat kadar sürer. Bu süren...