Karbonat sirke lavabo açma etkili midir?

Evdeki gider borularında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesinde, işinize yarayacak pratik bilgileri, bu yazımızda sizlere sunacağız. Ancak öncelikle şunu belirtelim ki, karbonat sirke lavabo açma işlemi de dahil olmak üzere, evde kendi başınıza uygulayacağınız tüm bu yöntemlerin bir sınırı vardır. İleri seviye diye tabir edebileceğimiz tıkanıkların giderilmesi için daha farklı yöntemler ve cihazlar kullanılmaktadır.

karbonat sirke lavabo açma

karbonat sirke lavabo açma

Tabi ki bu tür cihazları da ancak profesyonel tesisat firmaları kullanabilir.

Karbonik ve asidik bir tuz çeşidi olan karbonat, güçlü olmayan bir asidik yapıya sahiptir. Genelde bazı yemeklerde kullanılan karbonat, bazı maddelerle birleştiğinde güçlü bir kimyasala dönüşebilir.

Karbonatın bu özelliğinden yola çıkarak, birçok parçalama işlemlerinde kullanmak mümkündür. Bu işlemlere lavabo tıkanıklığı gidermek de dahildir.

Bir takım kimyasal işlemler sonucunda elde edilen maddenin adıdır. Sirke çeşitli meyvelerden yapılır. En çok da üzüm ve elma meyvesinden üretilir. Bilindiği üzere doğada asidik yapıya sahip olan bu meyveler, bazı cisimlerin parçalanmasında da etkilidir. Ancak çok güçlü bir parçalama potansiyeline sahip değildir.  Genelde hazmı kolaylaştıran bir etkiye sahip olduğunu söylersek, parçalama gücü hakkında sanırız bir fikir vermiş oluruz.

Karbonat ve sirke gibi maddeler bir araya geldiğinde ise nispeten daha güçlü bir parçalama potansiyelinden söz etmek mümkün olabilir.

Genelde tıkanmalara yemek artıklarının neden olduğu düşünüldüğünde, bu iki karışım ile yüzeyde bulunan tıkanıklıkların giderilmesi de mümkün olabilir.

Gelelim tıkanıklığı giderecek karışımın nasıl hazırlanması gerektiğine…

Öncelikle bir yemek kaşığı kadar karbonatı, bir litre kadar sirke ile karıştırıyoruz. Aslında karbonatın ve sirkenin miktarını siz de ayarlayabilirsiniz. Burada size verdiğimiz miktarlar ortalama miktarlardır.

Karışımı tıkanıklığın olduğu gider borusuna döktükten sonra, yaklaşık olarak iki litre kadar kaynar suyu peşinden döküyoruz. Bu işlemi tıkanıklığın gidip gitmeme durumuna göre birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir.

Eğer tıkanıklık giderilmemişse, büyük ihtimalle bu karışımın çözemeyeceği bir sorun söz konusudur.

Limon tuzu ile lavabo açma işlemi nasıl yapılır?

Limon tuzu, yemeklere lezzet katan bir yapıya sahiptir. Ancak tuzun ve limonun asidik özelliklerine sahiptir. Limon içerisinde bulunan sitrik asit, doğadaki en güçlü asitlerden bir tanesidir. Ancak bilindiği üzere asitler bazı türlere ayrılır ve bazı asitler taşı bile eritebilecek güçtedir. Ancak bahsettiğimiz bu asit türü, sirke ve karbonatta olduğu gibi yalnızca yemek artıklarını eritecek güçtedir.

Limon tuzu ile lavabo açma işlemi de yukarıda bahsettiğimiz sirke ve karbonat ile tıkanıklık giderme işlemindeki gibidir. Burada miktarları kendiniz ayarlayabilirsiniz. Tabi ki tıkanıklık miktarı bilinmediğinden dolayı, bu konuda biraz deneme ve yanılma yöntemini tercih edebilirsiniz.

limon tuzu ile lavabo açma

limon tuzu ile lavabo açma

Eğer tıkanıklık, bu işlemi birkaç defa yaptığınız halde giderilmiyorsa, o zaman sorun daha büyüktür ve profesyonel yardım almanız gerekebilir.

Sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma nasıl yapılır?

Sirkenin genel olarak yapısından ve bazı maddeler ile birleştikten sonra tıkanıklığı nasıl giderdiğinden daha önce bahsetmiştik. İşte sirkenin beraber kullanılabileceği maddelerden bir tanesi de tuzdur.

Tuz maddesi de güçlü bir çözücüdür. Asit ile bazın tepkimeye girmesi ile oluşan bu güçlü çözücü, sirke ile birleştiğinde daha güçlü bir çözücü halini alır.

Belirli miktarlarda sirke ve tuz birleştirildiğinde güçlü bir çözücü elde edilir. Sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma işleminde yine kaynar su kullanılır. Burada kaynar suyun kullanılması, işlemi hızlandırmak ve yardımcı olmak amacıyladır. Kaynar su da etkili bir çözücüdür.

Kola ile lavabo açma işlemi başarılı mı?

Gelelim herkesin merak ettiği konuya. İnternet ortamında birçok mecrada, özellikle Youtube kanalında kola ile yapılan lavabo temizleme işlemlerini görmüşsünüzdür. Aklınıza “Acaba bunlar gerçek mi?” diye bir soru takılabilir. Emin olun o videoların hepsi gerçektir.

Kola ile lavabo açma işlemi sizlere şaşırtıcı gelse de, kararmış gümüşleri bile temizleyen bir içecekten bahsediyoruz.

Kola içerisinde bulunan fosforik asit, aynı zamanda kolaya lezzetini vermede de yardımcı olur. Ayrıca kola içerisinde bir miktar karbondioksit bulunur. Karbondioksit bu içeceğe, baloncuk verme özelliğine sahiptir. Ayrıca karbondioksit, bazı ürünlerin temizliğinde de kullanılır.

Kola içerisinde bulunan Fosforik asit, yukarıdaki başlıklarda belirttiğimiz, elma ve üzüm gibi meyvelerde bulunan sitrik aside benzer bir yapıdadır. İçerisindeki şeker miktarının kilo yaptığını saymazsak, kolanın da sindirim sistemine yardımcı bir etkisi olduğunu herhalde tahmin edebiliriz.

İşte bazı yemek artıklarını temizleme de kola içeceği kullanılıyor. İçerisinde çok az asit olmasına rağmen, yemek artıklarını temizlemede başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu bilgilerden yola çıkarak, 2.5 litre kolayı, tıkanıklığın olduğu lavabo giderine dökmeniz ve peşinden yaklaşık olarak 2 litre kadar kaynar su dökmeniz, tıkanıklığın giderilmesi için yeterli olacaktır.

Şu konuyu tekrar etmekte yarar vardır. Yukarıda bahsettiğimiz ve bireysel olarak yapabileceğiniz tüm bu yöntemler, yalnızca belirli tıkanıklıklarda geçerli olacaktır. Mesela inşaat atıklarının ya da buna benzer sert cisimlerin neden olduğu tıkanıklıkların giderilmesinde, yukarıda belirttiğimiz yöntemler bir işe yaramayacaktır.

Benzer Yazılarımız

Su kaçağı tespit cihazı nelerdir? – Cihazlar hakkında
Tesisatlarda meydana gelen sızıntıları ve kaçakları hassas bir şekilde tespit edebilen cihazlar, günüm...
Ankara Kameralı Su Kaçak Tespit Fiyatları
Ankara Kameralı Su Kaçak Tespit Fiyatları (0312 479 12 06) Ankara Kameralı Su Kaçak Tespit Fiyatları 2024 ...
Petekleri Sökmeden Temizleme mümkün mü?
Petekleri sökmeden temizleme işlemini, bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız. Radyatörlerin sök...
Kameralı Logar açma işlemleri nasıl yapılır?
Logar, bina etraflarında bulunan ve kare şeklinde olan bacalardır. Bu bacalar birbirlerine beton ya da körü...
Su tesisatı kaçak bulma yöntemleri
Yeni sisteme göre içmesuyu boruları, mufllu yani birbirine geçmeli olarak üretilmektedir. Su tesisatı kaç...
Peteklerin altı ısınmıyor ne yapmalıyım?
Peteklerin ısınmamasının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerin türlerini biz burada ayrıntılı bir ...