Donmuş plastik su borusu nasıl açılır

Günümüzde artık galvaniz boruların yerini alan PPRC borular, soğuk su tesisatlarında kullanılıyor. Oldukça dayanıklı olan bu boru türünün de tabi ki bazı zayıflıkları var. Bu zayıflıklardan bir tanesi de bu boruların ısı iletkenlik katsayılarının düşük olmasıdır. Yani belli bir derecenin altında suyu sıvı halde tutamazlar. Donmuş plastik su borusu nasıl açılır sorusunu ve cevaplarını aşağıdaki konu başlıklarında sizlere vermeye çalışacağız.

donmuş plastik su borusu nasıl açılır

donmuş plastik su borusu nasıl açılır

Plastik boru ve su neden donar?

Uygun ısı koşullarında suyun ve tesisat borularının donması gibi bir durum söz konusu değildir. Evdeki soğuk su tesisatları ve ısıtma sistemlerinde, uzun süre duran su donabilir. Tabi ki bu şartın gerçekleşmesi için bina ya da daire ısısının, belli sıcaklık değerinin altında olması gerekir.

Durgun suyun donma derecesi +4 civarındadır. Bu derecede bir ısıda, tesisat boruları da donmaya başlar. Özellikle plastik borulardan bahsediyoruz.

Suyun donmasının tehlikelerinden bir tanesi de, genleşmesidir. Genleşen su yüksek oranlarda bir basınç yaratır ve içinde bulunduğu kaba baskı yapar. Bu baskı sonucunda da kap parçalanır. Aynı durumun plastik bir boruda gerçekleştiği düşünüldüğünde, borulardaki patlama olayını daha iyi anlayabilmek mümkündür.

Peki ama donmuş plastik su borusu nasıl açılır, bu soruyu sormamızın nedeni, boruya zarar gelmeden önce nasıl bir önlem alınması gerektiğinin bilinmesidir. Şimdi biz sizlere bu yöntemleri anlatacağız.

Su borularının donmasını önlemek…

Evet başlığımızdan da anlaşılacağı gibi, öncelikle yapılaması gereken işi su borularının donmasını önlemek ve gerekli tedbirleri almaktır.

Aslında bu gibi tedbirlerin baştan alınması gerekir. Eğer binada ve oturduğunuz dairede iyi bir yalıtım varsa, su borularının donması içinde bir neden yoktur.

Aslında plastik boruların yapısında donmayı önleyici bileşenler bulunur. Ancak bu bileşenler de tesisat borularını bir yere kadar korur. Dış ortamda bulunan borulara genelde cam yünü ile ısı yalıtım takviyesi yapılır.

O derecede durgun su tamamen donar. Özellikle dış ortamlarda bu durum çok sık gerçekleşir. Her ne kadar toprağın yalıtkanlık ve koruyu özelliği varsa da, su borularının donması kaçınılmazdır. İyi bir yalıtıma sahip olmayan su boruları ise tamamen donar ve içindeki sudan dolayı patlar.

Bina içerisindeki tesisat borularına yapılacak müdahale sınırlıdır. En önemli müdahale ise suyu vanadan kesmektir.

Daha sonrasında ise donmuş suyun nasıl çözüleceği konusu ile ilgilenilmelidir. Gelin isterseniz, bu sorunu nasıl gidereceğinize bakalım.

Donan su nasıl açılır

Kış aylarında, donan yollar nedeniyle, arabaların kayarak kaza yapmaması için tuzlama çalışması yapılır. Bunun nedeni, tuzun çok iyi bir çözücü olmasıdır. Su tesisatlarında da aynı yöntem izlenebilir. Ancak bu sınırlı bir uygulama olacaktır. Donan su nasıl açılır sorusunun cevaplarından bir tanesi olan tuzu, muslukları sökerek sisteme verebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise buhar yöntemidir. Ancak bu yöntemde kısıtlı bir alanda etkili olacaktır. Genelde vanaların ve su saatlerinin olduğu alanlarda bu yöntem denenebilir.

Yukarıda saydığımız tüm bu yöntemler, bireysel olarak daire sahipleri tarafından uygulanabilecek yöntemlerdir.

Bina içlerinde ise su saatlerinin bağlı olduğu borular ısıtılarak, suyun bir nebze olsun çözülmesi sağlanabilir.

Donmuş plastik su borusu nasıl açılır sorusuna farklı bir yaklaşım

Aslında yönetmelik gereği, ülkemizde bulunan her binada yalıtım yapılması zorunlu kılınmıştır. Hem iç alanda, hem de dış alanda yalıtım yapılması, ısı tasarrufu sağlayabileceği gibi su borularının donmasını da önleyebilir.

Bazı kimyasal çözeltiler de, donmuş su borularını açmakta kullanılır. Ancak bu kimyasalları bireysel olarak kullanamazsınız. Uzman bir tesisat firmasından yardım almanız yerinde olacaktır. Tesisat firmalarının bu kimyasalları, güvenli bir şekilde kullanacakları cihazları bulunur.

donmuş plastik su borusu nasıl açılır

donmuş plastik su borusu nasıl açılır

Ayrıca bu işlemi çok kısa bir süre içerisinde yerine getirirler. Ayrıca suyun çözüldükten sonra, tekrar donmaması için bazı önlemlerinde alınması gerekir.

Tesisat borularına uygulanacak koruyu işlemler ile bu sağlanabilir. Suyun donmasını engelleyecek ve bahar aylarına kadar rahat etmenizi sağlayacak kimyasalların kullanımı ile borularınızın zarar görmesi engellenebilir.

Angora tesisat firması olarak, donan su borularınıza gereken müdahaleleri yapıyoruz. Tesisat borularınızın aynı zamanda koruyoruz. Suyun donmasından kaynaklanan tesisat arızalarında da bizleri arayabilir, yardım alabilirsiniz.

Her türlü soru ve önerileriniz için www.angoratesisat.com adresini ziyaret edebilir, bu adresten bizlere günün her saati ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

En Çok Karşılaşılan Su Kaçağı Sorunları
En Çok Karşılaşılan Su Kaçağı Sorunları (0312 479 12 06) Bu makalemizde ”En Çok Karşılaşılan...
Ankara Su Kaçağı Bulma
Ankara Su Kaçağı Bulma Firmaları Ankara Su Kaçağı Bulma konusunda tecrübeli Firmaları aramalısınız....
Su Sızıntısı Tespiti Ankara
Su Sızıntısı Tespiti Ankara Evlerde ya da işyerlerinde oluşan su kaçakları sizi üzer. Bu durumda Su Sı...
Binalarda Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır?
Binalarda Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır Çözümleri Günümüz modern dünyası içerisinde toplumsal ha...
Çayyolu Su Kaçak Tespiti
Çayyolu Su Kaçak Tespiti Fiyatları Çayyolu Su Kaçak Tespiti için arama yaptınız. Öncelik Fiyatları sor...
Ev ve İşyeri Su Kaçak Tespiti
Ev ve İşyeri Su Kaçak Tespiti (Nedenleri) Su kaçakları neden olur? Sorusu evinde su kaçağı yaşayan ya d...