Banyodan lağım kokusu geliyor – Gider koku önleyici

Yaz aylarında tatile gidildiği zaman, belli bir süre evdeki banyo ve tuvalet alanları kullanılmaz. Bu durumun bir sonucu olarak, banyodan lağım kokusu geliyor sorunu ile karşılaşılabilir. Banyo ve tuvalet alanlarında bulunan tesisatların içerisinde kullanımdan dolayı sürekli olarak su bulunur. Kullanılmadığı zaman belirli bir süre sonra tesisat içerisinde su olmadığından, bakteri üremeye başlar. Bakterilerin çoğalması ile birlikte kötü koku da ortama yayılmaya başlar.

Banyodan lağım kokusu geliyor

Banyodan lağım kokusu geliyor

Gider borularındaki kalan atıkların su olmadığı zamanlarda daha çabuk bozulması, kötü kokunun sebebidir. Aynı zamanda çürümeye yol açan bu durumun bir sonucu olarak, belli bir miktar gaz, tesisat içerisinde dolaşmaya başlar.

Metalik ve parlak bir renge sahip olan muslukların zamanla karardığını fark etmişsinizdir. İşte bu durumun nedeni, lağımdan gelen kötü kokulardır. Koku denildiği zaman birçok kişinin aklına zararsız ancak yalnız burunu rahatsız eden bir faktör geliyor. Oysa ki koku da bir molekül ve maddeden oluşur. Nasıl ki iyi koku insan sağlığına ve ruhuna iyi geliyorsa, aynı şekilde kötü koku da bunun tam tersini meydana getirir. İnsan sağlığını tehdit eden bir unsurdur. Özellikle yaşlılar ve çocuklar üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

Banyodan lağım kokusu geliyor – Apartmanda lağım kokusu

Banyo ve tuvalet alanlarının ortak özelliklerinden bir tanesi de, havalandırma boşluklarının bu iki alan arasında yer almasıdır. Bunun nedeni, hem tuvalette hem de banyoda oluşan kokuların, havalandırmadan gitmesidir. Ancak bazı durumda havalandırma boşluklarından da kötü koku yayılabilir ve evdeki banyo ve tuvalet alanlarındaki kötü koku ile birleşince, ortaya dayanılmaz bir durum çıkar. Apartmanda lağım kokusu duyarsanız, bilin ki bina dışındaki ya da bodrum katta bulunan tesisatlarda bir sorun var demektir.

Sorunun kaynağı, gider borularının patlaması ya da borularda meydana gelen tıkanıklık olabilir. Borularda meydana gelen patlamaların çözümü biraz daha zordur diyebiliriz. Genelde bu durum geç fark edildiğinden ve patlayan borulardan bir miktar pislik etrafa saçıldığından, durumun düzeltilmesi biraz zaman alır.

Bina etrafında bulunan tesisat borularının, bina birleşim yerlerine ventil adı verilen bir aparat takılır. Bu aparatın amacı, bina dışındaki borulardan bina içlerine pissu tepmesini önlemek içindir. Yani içeriden gelen pissu sisteme girer ancak dışarıdaki pissu içerideki sisteme giremez.

Bina içerisinde bulunan tesisatlar ise havalandırma boşluklarından ya da tesisat şaftlarından, çatıya kadar uzatılır. Bunun nedeni, kötü kokunun bina içine ya da dairelere ulaşmamasıdır. Ancak bu borularda meydana gelebilecek tıkanıklık ya da zarar görme durumu sonucunda, kötü koku kaçınılmaz olarak binayı saracaktır.

Tesisatlardan kaynaklanan kötü kokunun kaynağını bulmak ise oldukça zor bir işlemdir.

Banyodan gelen lağım kokusu nasıl giderilir

Tuvalet ve banyo alanlarında Es adı verilen, U şeklinde bir boru bulunur. Deveboynu olarak da bilinen bu borunun görevi, tesisat içerisinde bulunan kötü kokuyu engellemektir. Deveboynu içerisinde su olduğu sürece tuvalet ve banyo alanlarında kötü koku meydana gelmez.

Eğer yaz tatiline çıkıyorsanız, tuvalete ya da küvetteki gidere bir miktar su dökmeniz yerinde olacaktır. Bazı durumlarda deveboynunda kırık ya da çatlak varsa, su dökseniz bile işe yaramayacaktır. Uzun bir zaman susuz kalan tesisat ise siz geldiğinizde evin her yerini saran kötü bir kokuya neden olacaktır. Banyodan lağım kokusu geliyor sorununun bir nedeni de budur.

Banyodan gelen lağım kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabı ise yukarıda saydığımız önlemleri almak olacaktır. Eğer tesisatta bir sorun varsa, uzman bir tesisatçıdan yardım almanız yerinde olacaktır.

Eğer sorun deveboynunda değil ise kokunun kaynağını bulmak gerekir. Genelde çatıya kadar uzatılan gider borularının ağzı çeşitli nedenlerden dolayı kapanır. Kapanma neticesinde kötü koku bina içerisine ve oradan da dairenize kadar ulaşır. Çatı katındaki borunun ağzının kapalı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Banyo yer süzgeci koku

Banyo alanlarındaki yer süzgeçleri, giderlere saç ve tırnak gibi nesnelerin kaçmaması için konur. Bu nesneler gidere bir şekilde ulaşırsa, zamanla birikirler ve tıkanıklığa neden olurlar. Boru yüzeyine tutunma özelliği bulunan saç özellikle diğer nesneleri de kendi bünyesinde toplar. Zamanla çürümeye başlayan bu nesneler topluluğu, kötü kokuya ve giderlerde gaz olmasına neden olur. Banyo yer süzgeci koku etkenini bir yere kadar engelleyebilir.

Hatta diyebiliriz ki yalnızca dışarıdan yabancı nesnelerin gider içerisine girmesini engeller. Genelde her evde tuvalet ve banyo alanlarında, piyasada satılan kokular kullanılır. Ortamdaki kötü kokuların giderilmesinde bu ürünler etkilidir.

Banyodan lağım kokusu geliyor

Banyodan lağım kokusu geliyor

Ancak gider borusu tıkanmalarında ya da gider borularında meydana gelen kaçaklarda kötü koku sürekli olarak ortama yayılır. Satın aldığınız koku ürünü ile karışınca, daha kötü kokmaya başlar.

Banyodaki kötü kokuyu giderme

Sorunu kökten çözümlemek, kötü kokunun da uzun bir süre yok olmasını sağlayacaktır. Tıkanıklığa neden olan cisimler, gelişmiş robotlar ile tespit edilmeli ve gelişmiş tıkanıklık giderici robotlar ile giderlerdeki tıkanıklık giderilmelidir.

Bu iş için kullanılan robotlar çelik bir sustaya ve ucunda tıkanıklık türüne göre işlem yapan aparatlar bulunmaktadır. Bu aparatlar sert cisimleri bile parçalayacak güçtedir.

Banyodan lağım kokusu geliyor sorunu son olarak tesisatların basınçlı su ile yıkanmasıyla tamamen ortadan kaldırılmış olur.

Benzer Yazılarımız

Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor
Merkezi sistem ısıtma, farklı bölmelerin ısıtılmasına olanak sağlayan ancak enerjinin bir merkezden gel...
Ankara Su Kaçağı Noktasal Tespit
Ankara Su Kaçağı Noktasal Tespit Müşterilerimiz su sızıntılarının kaynağını bulmak isterler. Bu ned...
Petek Temizliği Ankara – Petek Temizliği Unsurları
Isınma konforu sağlayan sistemlerin en yaygın olanı Doğalgazlı kombi petek sistemidir. Kombi petek tesisat...
Tıkanan musluk nasıl açılır – Kireçlenmiş musluklar nasıl temizlenir
Suyun olması gerekenden daha az akması, muslukların tıkandığının bir göstergesidir. Musluk tıkanmalar...
Yangın hidrantı kaçağı Antalya, Hidrant kaçakları
Hidrantlarda, depolardan gelen yüksek basınçta ve hacimde su bulunur. Yangın anında müdahale yapıldığı...
Robotla Su Kaçağı Bulma Yöntemleri – Robotla su kaçağı
İşyerlerinde, sanayi yerlerinde ve binalarda bulunan dairelerde meydana gelen tesisat kaçakları büyük bir ...