Su kaçağı tespit cihazı nelerdir? – Cihazlar hakkında

Tesisatlarda meydana gelen sızıntıları ve kaçakları hassas bir şekilde tespit edebilen cihazlar, günümüzde tesisat firmaları tarafından kullanılıyor. Eski yöntemlerde su kaçağı tespiti işlemi çok zor oluyordu. Bu zorluk, hem tesisat ustaları ya da firmalarını, hem de müşterileri olumsuz bir şekilde etkiliyordu. Su kaçağı tespit cihazı çıktıktan sonra diyebiliriz ki, insanların tesisat firmaları ve ustaları hakkındaki olumsuz görüşleri değişmiştir.

Su kaçağı tespit cihazı

Su kaçağı tespit cihazı

Böyle söylememizin nedeni, su kaçağı tespit işleminin çok uzun sürmesi ve birçok yerin kırılıp dökülmesi gerektiğidir. Bu durum müşteri açısından birçok olumsuzluğu da beraberinde getiriyordu. Yoğun bir şekilde çalışan ve belki de çalıştığı işyerinden sadece bir gün izin alan kişiler, belki de günler alacak işlemlere katlanmak zorunda kalıyorlardı.

Günümüzde su kaçaklarının tespiti ve akabinde tamir işlemleri yarım gün kadar sürmektedir. Hatta bundan daha kısa sürer de diyebiliriz. Tespit ve tamir süreci, arızanın durumuna ve tesisat düzenine göre değişkenlik gösterir.

Eskinden günler sürebilen bu işlemler, gelişmiş tespit ve tamir cihazları sayesinde çok kısa bir zaman diliminde yapılabilmektedir.

Su kaçağı tespit cihazı türleri

Atık su ve temiz su tesisatlarında meydana gelen su kaçaklarının tespiti için kullanılan cihazlar farklı özelliktedir. Atık su tesisatlarında meydana gelen kaçakların ya da tıkanıklıkların tespiti için genellikle el tipi kamera cihazları ya da robot kamera cihazları kullanılır.

Su kaçak tespit cihazı temiz su tesisatlarında, termal kamera ya da akustik arıza tespit cihazı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Termal kamera cihazları ısı değişimlerinin algılanması prensibine göre çalışırlar. Isı değişimlerini algılayabilen bu cihazlar, birçok yüzeyin altında yer alan tesisatlardaki kaçakları ya da sızıntıları hassas bir şekilde tespit edebilir.

Akustik arıza tespit cihazı ise yüzeylerin altındaki titreşimleri ve sesleri algılar. Yüzey altındaki seslerin dış ortamdaki sesler ile karışmamasını sağlamak için özel kulaklıkları bulunur. Bu kulaklıklar, dış ortamdaki sesleri izole eder ve yüzey altındaki seslere odaklanılmasını sağlar. Tesisatlarda meydana gelen çatlaklar sebebiyle oluşan su sızıntıları ve su kaçaklarının seslerini algılayabilir.

Nemölçer cihazı ise tesisat firmaları tarafından nadir olarak kullanılır. Yüzeylerdeki ve oda içerisindeki nem oranını hassas bir şekilde ölçmeye yarar. Akustik arıza tespit cihazı ile birlikte kullanılır.

Atık su kaçaklarının tespit edilmesi için iki tür kamera kullanılır. Bina içlerindeki tesisatlarda meydana gelen kaçakların tespiti için el tipi gözlem kamerası kullanılır. Bu cihazın ucunda bulunan sondanın ucunda da küçük bir kamera bulunur. Kameranın etrafında ise LED lambalar vardır. Tesisat içi karanlık olacağından dolayı lambalar, kameralardan gelen görüntünün net bir şekilde cihazın ekranında yansımasına yardımcı olurlar.

Bina dışında yer alan şehir şebekelerindeki kaçakların tespiti için ise daha büyük boyutlarda robot kameralar kullanılır. Tekerlekli olan bu robot kameralar, tesisat içerisinde dolaşırlar ve kaçakları ya da tıkanıklıkları tespit ederler. Genelde tıkanıklıklarda bu cihaz kullanılır. Robota bağlı olan kablo ise oldukça uzundur.

Su Tespit Cihazlarının faydaları

Su kaçaklarının tespiti ve tıkanıklıkların tespiti için kullanılan cihazların ortaya çıkması ile birlikte, birçok sorun ortadan kalkmıştır. Özellikle bina içlerinde ve dairelerde meydana gelen kaçakların tamirinde, kırma ve dökme işlemleri son bulmuştur.

Kırma ve dökme işlemleri birçok açıdan hem zaman, hem da maliyet açısından insanlara zarar veriyordu. Islak zeminlerde kaçakların tespiti için birçok fayans ya da karo gibi malzemeler kırılıyordu. Bilindiği üzere bu tür malzemelerin aynısının bulunması oldukça zordur. Bu yüzden çoğu zaman tüm ıslak zemin alanlarının yenilenmesi gerekiyordu. Bu da ek maliyet demekti.

Aynı durum parke gibi yer döşemeleri için de geçerliydi. Tespit ve tamirat ücretinin yanı sıra, kırılan ve dökülen yerlerin tamiratı da kişilere maliyet olarak yansıyordu.

Duvar ve beton gibi alanlarda bulunan tesisatlardaki kaçakların tespitinde durum daha kötüydü. Birçok yeri kırılan duvar ve beton gibi alanların tamiri hem masraflı, hem de zaman alan bir işti. Ev düzeninin bu tür tamiratlardan dolayı uzun bir süre bozulması, tamiratı yaptıran kişiler açısından da zor bir süreçti.

Günümüzde bu tür sorunlar tamamen ortadan kalkmıştır. Tespit cihazlarının kullanılması ile birlikte kırma ve dökme işlemleri son bulmuştur. Bunun yerine yalnızca sorunun olduğu yer sökülmekte ve tamir işlemi tamamlandıktan sonra yerine takılmaktadır.

Su kaçağı tespit cihazı

Su kaçağı tespit cihazı

Tamirat işlemlerinde çoğu zaman tek bir fayans ya da tek bir parke parçası sökülür. Tamir işlemi tamamlandıktan sonra ise tek bir malzemenin yerine takılması oldukça kolaydır.

Duvar gibi yüzeylerde ise çok küçük bir alan kırılır. Bu alana sıva ve boya yapılması işlemi ise kısa bir zaman aralığında yapılır.

Görüldüğü üzere noktasal olarak gelişmiş cihazlar yardımı ile yapılan su kaçaklarının tespiti, birçok açıdan hem tesisat firmalarına hem de müşterilere yararlı olmuştur. Tesisat firmalarının daha fazla para kazanmalarına olanak sağlamıştır. Ayrıca tesisat firmaları ile müşterileri karşı karşıya getiren olumsuz durumlara da son vermiştir.

Benzer Yazılarımız

Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor
Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor acaba ne yapsam? Bu cümleyi kuran tek siz değilsiniz...
Ankara Su Tesisatı Röntgen Cihazı
Ankara Su Tesisatı Röntgen Cihazı Öncelike evinizde ya da iş yerinizde bir su sızıntısından şüphe edi...
Su kaçak tespiti Ankara – Nasıl tespit edilir?
Su kaçakları daha çok eski yapılarda ortaya çıkmaktadır. Ancak tesisat döşemesinde yapılan hatalardan ...
Karbonat sirke lavabo açma etkili midir?
Evdeki gider borularında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesinde, işinize yarayacak pratik bilgileri,...
Su Kaçağını Tespit Eden Cihaz ve su kaçağı tespiti
Gelişen teknoloji sayesinde su kaçağını tespit eden cihaz modellerinde de gelişmeler olmuştur. Geçmiş d...
Su sızıntısını tespit etme işlemleri – Sızıntı tespiti
Su kaçağı ve su sızıntısı arasında bazı farklar vardır. Birçok kişi bu iki durumu birbirine karışt...