Profesyonel tıkanıklık açma işlemleri nasıl yapılır?

İyi bir tesisat firması, tıkanıklık açma işlemlerini, hızlı ve en az zarar verecek biçimde yapar. Profesyonel tıkanıklık açma işlemleri öncelikle iyi bir analizin yapılması ile başlar.

Analizin nasıl yapıldığını biliyor musunuz?

İhtiyacımız olan bilgilerin derinlemesine, ama aynı zamanda çok hızlı bir biçimde işlenmesi ve doğru sonuca ulaşma aşamasıdır. İyi bir tesisatçı, önemli ya da önemsiz demeden her bilgiyi değerlendirmelidir. Tıkanıklık gidermede detaylar önemlidir.

Tıkanıklık sorunu olan ve bize ulaşan müşterilerimizden öncelikle bir ön bilgi alıyoruz. Böylece tıkanıklığın olabileceği muhtemel yerlerin alanını daraltıyoruz. Yani tarama alanımızı daraltıyoruz. Müşterinin sorun yaşadığı yer hakkında da bilgiler alıyoruz. Yani bir anlamda çalışma yapacağımız alanı tanımış oluyoruz.

Daha sonra elimizdeki cihazlar ile tıkanıklığın olduğu alanı taramaya başlıyoruz. Daha önceki tecrübelerimizi de kullanarak, kısa sürede sonuca ulaşıyoruz. Angora Tesisat, tıkanıklıkları tespit etmede bu yöntemi izliyor.

Tespit yapıldıktan sonra, tıkanmaya neden olan cismin giderden çıkarılması için uygun olan cihazları belirliyoruz. Mesela kullanılmış yağ artıkları ile birlikte, yemek artıkları ve diğer artıkların birleşiminden oluşan ve tıkanmaya neden olan cisimlerin giderilmesinde, sert fırça aparatını kullanıyoruz. Sert fırça aparatı, çelik susta adı verilen bir sondanın ucunda bulunuyor. Bir ucu makineye bağlı olan sonda, dönerek tıkanıklığa neden olan cismi parçalıyor ve borudan dışarıya çıkarıyor. Böylece tıkanıklık giderilmiş oluyor.

Profesyonel tıkanıklık açma işlemleri adımlarından olan basınçlı su ile temizleme de, tıkanıklığa neden olan cisimleri giderildikten sonra uygulanıyor. Gider borusundan çıkarılan cisimlerin ardından, gider borusuna tekrar kamera gönderiliyor. Bu işlemin amacı, boru yüzeyinde herhangi bir cismin kalıp kalmadığını görmek ki, genellikle kalıyor.

Basınçlı su ile bu tür cisimler tamamen sistemden uzaklaştırılıyor.

Pimaş açma nedir?

Bina içerisinde kullanılan gider borularının genel adı pimaş borudur. Aslında sert PVC olarak adlandırılır. Ancak halk arasında yaygın kullanımı, pimaş borudur. Pimaş açma işlemi de, bina içerisindeki gider borularında meydana gelen tıkanıklıkları gidermeyi ifade eder.

profesyonel tıkanıklık açma işlemleri

profesyonel tıkanıklık açma işlemleri

Profesyonel tıkanıklık açma işlemleri, bina içerisinde ve bina dışarısında yapılan işleri ifade eder. Bina içlerinde; mutfak, banyo, tuvalet, balkon alanlarında bulunan giderler, çeşitli nedenlerden dolayı tıkanabilir.

Saydığımız tüm alanlarda çeşitli büyüklükte ve uzunlukta pimaş borular kullanılır.

Tıkanıklık açma makinesi ile pimaş açma

Günümüzde tıkanıklıklar, gelişmiş makineler ile yapılmaktadır. Eskiye oranla daha hızlı ve etrafa zarar vermeden, tıkanıklık giderme işlemleri, makineler yardımı ile yapılabilmektedir.

Pimaş açma işlemlerinde artık makine kullanmayan tesisatçı yok gibidir. Tıkanıklık açma makinesi, gider içinde bulunan cisimleri, bünyesinde bulunan sonda boruları ile dışarı doğru çeker ve borulardan uzaklaştırır.

profesyonel tıkanıklık açma işlemleri

profesyonel tıkanıklık açma işlemleri

Makine ile iki farklı işlem yapılmaktadır. Birinci işlemde, tıkanıklıklar çelik sonda ucunda bulunan çeşitli aparatlarla giderilir. Bu aparatlar sert fırça, tel ve parçalayıcı bıçaklar olarak sayılabilir.

Diğer yöntemde ise gider borularının içine basınçlı su verilir. Basınçlı su aynı zamanda boru içerisinde kalıntı bırakmamak amacıyla da uygulanır.

Lavabo tıkandı su gitmiyor sorunu

Mutfak alanlarını yoğun olarak kullanan, ev hanımlarının en büyük sorunlarından bir tanesi, lavabo tıkanıklığıdır. Birçok ev hanımının lavabo tıkandı su gitmiyor sorunu ile karşılaştığını biliyoruz.

Sorunun çözümü ise aslında oldukça basittir. Lavabo tıkanıklıklarında en önemli unsur, tıkanıklığın yerini tam olarak tespit edebilmektir.

İki türlü tıkanıklıktan söz etmek mümkündür. Yüzeysel olan tıkanıklıklar, bireysel çabalarla giderilebilir. Derinlerde olan tıkanıklıkları gidermek içinse özel cihazlar gerekir.

Yemek artıkları ve kullanılmış yağlar, genelde tıkanıklığa neden olurlar. Artık yağlar, soğuk suyun da yardımı ile çabuk bir şekilde donar. Yani gider içerisine döküldüğünde, soğuk su ile birleşerek, boru yüzeyine yapışır ve donar. Diğer yemek artıkları da bu yağlara yapışarak, boru çapının daralmasına yol açar.

Bu durum, lavabo giderlerinde oluşabileceği gibi, bulaşık makinesi giderlerinde de oluşabilir.

Derinlerde oluşan tıkanıklıklar ise yukarıda bahsettiğimiz yöntemler kullanılarak giderilebilir. sert fırça ve basınçlı su yardımı ile tıkanıklıklar kolay bir şekilde giderilir.

Banyo tıkanıklığını ne açar

Banyo giderlerinde genelde, saç kılları ve kimyasallar nedeniyle tıkanıklıklar oluşur. Sabun artıkları, deterjan artıkları, kağıt peçete ve benzeri cisimlerin, giderlerde birleşmesi ile birlikte tıkanıklıklar, boru çapını daraltır.

Banyo tıkanıklığını ne açar? Siz banyo tıkanıklıklarını açmak için neler kullandınız?

Bireysel olarak, banyo alanlarında tıkanıklık oluştuğunda, marketlerde satılan sıvı ya da katı bir yapıda olan çözücüler kullanılır. Yüzeyde oluşan tıkanıklıkların giderilmesinde bu çözücüler işe yarar.

profesyonel tıkanıklık açma işlemleri

profesyonel tıkanıklık açma işlemleri

Ancak derinlerde oluşan tıkanıklıklarda çözücülerin işe yaramadığını söyleyebiliriz. Bu tür tıkanıklıklarda, tıkanıklığı giderebilmek için gider borusunun derinlerine inebilen sonda araçlarına ihtiyaç vardır.

Tıkanıklık açma makinelerinde ise 50 metre derinliğe kadar inebilen çelik susta araçlar bulunur.

Tuvalet açma ve tıkanıklık giderme makinesi

Aynı şekilde tuvaletlerde bulunan giderlerde de, bu tür makineler kullanılır. Makinede kullanılan aparatların yanı sıra, basınçlı su yardımı ile de tıkanıklıklar giderilir.

Tuvalet açma ve diğer tıkanıklık açma işlemlerinde, basınçlı su hem tıkanıklık giderme de, hem de pimaş boruların temizlenmesinde kullanılır.

Benzer Yazılarımız

Ankara’da Acil Su Kaçağı Onarımı
Ankara’da Acil Su Kaçağı Onarımı (0312 479 12 06☎️) Tesisatlarda oluşan sorunlarda Ankara’...
2022 Su Kaçağı Bulma Fiyatları
2022 Su Kaçağı Bulma Fiyatları Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi Su Tesisat alanında da fiyatların gü...
Pimaş Açma Yöntemleri Nelerdir? – Pimaş açma işlemleri
Evlerdeki atık suyun şehir sistemine aktarılmasına yardımcı olan pimaş borular tıkandığı zaman, birç...
Çankaya Lavabo Açma
Çankaya Lavabo Açma (0531 981 58 77) Çankaya Lavabo Açma hizmeti için lavabo tıkanıklığı, evlerde ve i...
Ankara Su Kaçağı Bulma
Ankara Su Kaçağı Bulma Firmaları Ankara Su Kaçağı Bulma konusunda tecrübeli Firmaları aramalısınız....
Petek temizleme Ankara Mamak – Petek temizleme yöntemleri
Petek temizleme işlemleri eskiden peteklerin sökülüp, su ile yıkandıktan sonra yerine takılması şeklind...