Peteklerin temizlenmesi – Petekler nasıl temizlenir?

Kombi cihazlarının bakım ve onarım çalışmalarından bir tanesi de peteklerin temizlenmesi işlemleridir. Tesisatın uzun ömürlü olması, ısı kayıplarının önlenmesi ve enerjiden tasarruf sağlanması için petek temizliği işlemlerinin doğru şekilde yapılması önemlidir. Bu nedenle profesyonel hizmet veren Angora Tesisat gibi firmalardan destek alınmalıdır. Firmamız peteklerin tüm temizlik, bakım ve onarım işlemlerini en uygun yöntemlere göre yapmakta, kaliteli ve profesyonel hizmetin aranan ismi haline gelmektedir. Temizlik sırasında herhangi bir kırma, dökme ve inşaat işlemleri yapılmadığından kesinlikle eve zarar verilmeden hizmet verilmektedir.

peteklerin temizlenmesi

peteklerin temizlenmesi

Petek temizlenmesi nasıl yapılır? Yöntemleri

Petek temizliği yapılırken kimyasal veya basınçlı hava su karışımı olmak üzere iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Her iki yöntemin de aşamaları aynı olup sadece temizlik sırasında kullanılan malzeme değişmektedir. Petek temizliği aşamaları aşağıdaki şekilde yapılmaktadır;

 1. Temizlik işlemlerine geçilmeden önce tüm tesisat profesyonel teknik ekipler tarafından kontrol edilmelidir. Bu kontrolün amacı tesisatta herhangi bir hasarın bulunup bulunmadığının anlaşılmasıdır. Aksi takdirde herhangi bir delik ve hasar olan tesisatlarda temizlik yapılırken zararlar meydana gelebilmektedir.
 2. Kontroller sırasında eğer herhangi bir hasar ya da değişecek parça varsa bakım onarım işlemleri tamamlandıktan sonra peteklerin temizlenmesi aşamasına geçilmektedir.
 3. Tüm tedbirlerin alınmasının ardından kombi kapatılıp tüm giriş çıkışa ait vanalar kapatılmaktadır. Sadece temizlenecek peteğin kanalları ve vanaları açık olacak şekilde işleme başlanmaktadır.
 4. Profesyonel firmalarla kaliteli şekilde yapılan temizlik işlemlerinde özel makineler kullanılmaktadır. Temizlenecek peteğin giriş kanalına makinenin bir ucu, çıkış kanalına da diğer tahliye ucu yerleştirilmektedir. Tahliye borusu tuvalet gibi atık su giderlerine uzatılmaktadır.
 5. Makinenin gerekli yerlere yerleştirilmesinin ardından temizlik için öncelikle basınçlı su veya hava gönderilerek ön temizlik yapılmaktadır. Ardından gerekli olduğu durumlarda kimyasal gönderilerek temizlik işlemlerine devam edilmektedir. Temizlik pis su giderine berrak temiz bir temizleme suyunun akmasıyla sonlandırılmaktadır.

Peteklerin temizlenmesi işlemlerinde basınçlı su, hava ve kimyasal yöntemler kombine olarak kullanılmaktadır. Hava ve basınçlı su ile yapılan temizlik yeterli olmadığı durumlarda kimyasal temizlik de yapılmakta, bu şekilde kireç ve inatçı tortuların sökülmesi sağlanmaktadır. Doğaya ve kombiye daha fazla zararlı olduğu için gerekmedikçe kimyasal temizlik yapılmaması daha doğru olmaktadır.

Petek temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle ısıtma sistemlerinde petek temizliğinin profesyonellerin işi olduğunun farkında olunması gerekmektedir. Bu nedenle işinin ehli kişilerden oluşan teknik ekibe sahip firmalarla çalışılmalıdır. Aksi takdirde işinin ehli olmayan kişilere yaptırılan temizlik kombinin tesisat sisteminde hasarlara neden olmaktadır. Firmamızın verdiği hizmetlere www.angoratesisat.com adresinden detaylı şekilde ulaşmakla birlikte temizlik sırasında özen gösterdiğimiz konular aşağıdaki şekilde listelenebilmektedir;

 • Peteklerin temizlenmesi öncesinde firmamız gerekli kontrol, bakım ve onarım işlemlerini profesyonelce yapmaktadır.
 • Temizlikte dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da temizleme makinesi ve kimyasalın kaliteli olarak seçilmesidir. Tüm işlemlerin boşa gitmemesi adına kimyasalın tesisat aksamına zarar vermeyen kaliteli kimyasallar tercih edilmelidir.
 • Petek temizliğinde kimyasalın suyla karıştırılarak süspansiyon hazırlanması işlemleri de dikkat isteyen konulardır. Bu konuda bilgi birikimi olan personel tarafından yapılması gerekmektedir.
 • Kimyasalın ya da kullanılan su- hava karışımının makine yardımıyla tesisata verilmesi işlemi iyi ayarlanarak usule uygun yapılmalıdır.
 • Petek ve kombi borularının temizliğini yapacak personel tesisatta kullanılan bileşenlerin malzemeleri hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Örneğin demir aksamlı petek borularıyla galvaniz olanların temizliği farklı hassasiyetlerle yapılmaktadır.
 • Son olarak temizleme ve tesisatın durulanmasında kullanılan suyun basıncının iyi ayarlanması önemlidir. Yüksek basınçlarda çalışıldığında boruların ve peteklerin patlamasına, tesisatın zarar görmesine neden olunabilmektedir.
peteklerin temizlenmesi

peteklerin temizlenmesi

Petek temizliği neden gereklidir?

Petek temizliği 2 yılda bir detaylı olarak yapılması gereken faydalı bir bakım işlemidir. Ancak temizlikten yeteri etkinin ve faydanın sağlanması için profesyonel hizmet veren kuruluşlar tarafından yapılmalıdır. Söz edilen faydalar şu şekildedir;

 • Isıtma verimini arttırdığı için daha düşük sıcaklıklarda daha fazla ısınma sağlamakta, bu şekilde de enerji tasarrufu sağlanmaktadır.
 • Olası tıkanmalara ve bozulmalara karşı petekleri koruduğu için tesisatın ömrünü uzatmaktadır.
 • Yakıt tasarrufu sağlamakla bütçenize katkı yapmakta, ekonomik ısınma sağlamakta ve enerji tüketimi az olduğu için de doğaya katkı sağlamaktadır.
 • Tıkanma ve paslanma sorunlarının peteklerin temizlenmesi sırasında önüne geçildiğinden peteklere basınçlı su sağlayan kombinin zorlanmamasını önleyerek ömrünü uzatmaktadır.
 • Evinizin tüm odalarında aynı ısıyı yakalamanızın bir yolu da petek temizliğinden geçmektedir.

Görüldüğü gibi petek temizliği ısıtma sistemlerinde tesisatın korunması için oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle belirli zaman periyotlarında profesyonel ekiplerce yapılmalıdır. Peteklerin temizlenmesi hakkında detaylı bilgilere ulaşmak, hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için www.angoratesisat.com internet adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Firmamızı diğer firmalardan ayıran en önemli özellik profesyonel hizmeti garantili şekilde sizlerle buluşturmasıdır. Petek temizliğinden öte bir çözüm ortağına ihtiyaç duyuyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere 7/24 hizmet vermekten ve sorunlarınızı kısa sürede profesyonelce çözüme kavuşturmaktan Angora Tesisat ekibi olarak büyük mutluluk duymaktayız.

Benzer Yazılarımız

Kamera ile lavabo açıcı – Kamera ile lavabo açma nedir?
Lavabo açma işlemlerinde günümüzde gelişmiş kamera cihazları kullanılıyor. Bu cihazların en büyük ...
Pimaş Boru Açma Makinası Nedir ve Neden Gereklidir?
Giderler ile kanalizasyon arasındaki bağlantıyı sağlayan boruların teknik adı olan pimaş boru açma mak...
Lavabodan köpük gelmesi neden olur?
Mutfak ve banyo alanlarında kullanılan lavabolarda tıkanıklıktan kaynaklanan bazı problemler ile karşıla...
Tavandan su sızması neden olur? — Su sızması çözümleri
Tavandan su akması durumu, tesisatlarda meydana gelen kaçaklardan dolayıdır. Tavandan su sızması durumunda...
Banyo Koku Tespiti Yapmanın Püf Noktaları
Banyo Koku Tespiti Ankara Birçoğumuzu banyosundan Kötü kokular gelir. Ankara Banyo Koku Tespiti yaptırma ki...
Petek Temizliği Ankara – Petek Temizliği Unsurları
Isınma konforu sağlayan sistemlerin en yaygın olanı Doğalgazlı kombi petek sistemidir. Kombi petek tesisat...