Aletle su kaçağı bulma yöntemleri hakkında

Birçok kişi su kaçaklarının eski yapılarda daha fazla olduğunu sanır. Aslında bu bir yere kadar doğrudur. Ancak yeni binalarda su kaçakları daha sık görülmektedir. Nedeni ise imalatın kalitesiz bir şekilde gerçekleştirilmesi ve kalitesiz malzemenin kullanılmasıdır. Aletle su kaçağı bulma, yeni ve eski binalarda, günümüzde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Aletle su kaçağı bulma çalışmaları sırasında:

 • Duvarlarda sararma ve çatlaklar görülür
 • Duvarlarda ve tavanlarda yoğun bir ıslanma durumu mevcuttur
 • Su sayacı çok hızlı bir şekilde döner
 • Tesisat borularından kaçağa ait sesler gelir
 • Eğer tesisat boruları parke gibi yüzeylerin altında ise parkelerde kabarma ve kalkma durumları ortaya çıkar.

Su kaçaklarının tespitinde genelde iki tür cihaz kullanılır. Bu cihazlardan bir tanesi termal kameradır. Diğeri ise akustik ses tespit cihazıdır.

Su kaçağı tespit cihazı rothenberger

Rothenberger, dünya genelinde tesisat firmalarının kullandığı en bilinen markalardan bir tanesidir. Su kaçağı tespit cihazı rothenberger cihazını bu yüzden yazımızda tanıtmayı uygun gördük.

Angora Tesisat olarak cihazı satın aldık ve özelliklerini inceledik. Teknik açıdan muhteşem bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Teknik özellikleri ise:

 • Farklı özelliklere sahip olan boru malzemelerinde kullanılabiliyor.
 • Suyun akış sesini yükseltebilme özelliğine sahip
 • Wireless teknolojisi kullanılıyor bu cihazda ve 20 metreye kadar çekim alanı var.
 • Optik bir göstergeye sahip ve göstergedeki verileri sesli olarak alabiliyorsunuz. Ayrıca zemin mikrofonu olarak da kullanılabiliyor.
 • Cihaz üzerinde bulunan iki buton ile birçok işlemi bir arada yapabiliyorsunuz.
 • Cihazda 3 farklı filtre ayarı bulunuyor. 540 Hz- 4000 Hz arasında sesler filtre edilebiliyor.
 • Bataryası ise oldukça uzun bir süre dayanabiliyor. Yaklaşık olarak 50 saat kadar gidebilen bir bataryaya sahiptir.
 • Oldukça hafif olduğunu söyleyebiliriz. Cihaz 300 gram ağırlığında ve bu durum da kullanım kolaylığı sağlıyor.

Ortamda çok gürültü meydana geldiğinde elimizdeki cihazlarla biz, suyun basıncını yükseltirdik ve kaçak seslerini net bir şekilde duymaya çalışırdık. Bu cihazda böyle bir duruma gerek kalmayabiliyor. Aslında suyun basıncını yükseltme olayını daha az yapıyoruz diyebiliriz.

aletle su kaçağı bulma

aletle su kaçağı bulma

Cihaz en düşük frekanstaki sesleri bile yükseltebiliyor. Bu da bizim gibi firmalar için büyük bir avantaj.

Eskiden kullandığımız cihazlarda en fazla PVC borularda verim alırdık. Galvaniz ve demir borularda çok fazla bir performans elde edemezdik. Ancak bu cihaz boru ayrımı yapmıyor, her türlü boruda sesleri net bir şekilde bize verebiliyor.

Cihazın en güzel taraflarından bir tanesi de kablosuz özelliğe sahip olması. Kablosuz özellik sayesinde 20 metreye kadar rahat bir şekilde kullanılabiliyor. Yani yan odaya geçtiğimizde de bağlantı sorunu yaşamadan, sorunsuz bir şekilde kullanabiliyoruz.

Su kaçağı tespiti Ankara Keçiören

Tabi ki elimizde bulunan aletlerle kaçak tespiti yapıyoruz. Ancak aletle su kaçağı bulma işleminden önce, ön bilgi alıyoruz.

Ön bilgi almamızın nedeni ise kaçak bulma işlemlerini daha da hızlandırmak. Gerçi evlerde kaçak bulmak, ofis ya da fabrika gibi alanlardan bulmaktan daha kolaydır. Düşünün ki binlerce metrekare bir alanda kaçak arıyorsunuz. Sizce ne kadar zaman alır?

Biz söyleyelim. Oldukça fazla. O yüzden kaçak bulma işlemini yaptığımız yerlere gittiğimizde, ön bilgi alıyoruz ve kaçak olması muhtemel olan yerlere odaklanıyoruz. Bu sayede yaptığımız işlem biraz daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

aletle su kaçağı bulma

aletle su kaçağı bulma

Her ne iş yaparsanız yapın, eğer yeterince tecrübeniz varsa, hem zamandan hem de paradan kazanırsınız. Tecrübe sizi birçok sorundan ve hatadan kurtarır. Zaten sahip olduğunuz tecrübeyi kazanana kadar birçok hata yapmışsınızdır. Eğer yetenekliyseniz, hata oranınız biraz daha az olur. Ama sonuçta mutlaka bir şeyler öğrenmek için hata yapmanız gerekir.

Bizim edindiğimiz tecrübenin de genelden bir farklı yok. Edindiğimiz tecrübe ile yaptığımız işi hatasız bir şekilde yerine getiriyoruz ve kısa sürede sonuçlandırıyoruz. Bizce su kaçağı tespitinde önemli bir özelliktir bu.

Düşünün ki mesleğe yeni başlamış ve hiçbir tecrübesi olmayan bir tesisatçı firma kuruyor ve su kaçağı tespiti için ev ya da ofislere gidiyor. Bırakın su kaçağını bulmayı, sorunu daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Hem kendi yaptığı işe, hem de sorunu çözmek için geldiği kişilere zarar veriyor.

İşte tecrübe bu kadar önemlidir.

Termal kamera ile su kaçağı tespiti

Birçok yazımızda, bu cihazdan bahsettik. Ancak yine de sahip olduğumuz bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edelim. Çünkü termal kamera cihazı tesisat sektöründe yoğun olarak kullanılıyor.

Termal kamera ile su kaçağı tespiti, kalorifer tesisatlarında ve ısıtma sistemlerine bağlı olan temiz su borularında kullanılır.

aletle su kaçağı bulma

aletle su kaçağı bulma

Borulardaki sıcaklık farkları bu cihaz ile ölçülür. Mesela sıcak olan su borularında soğuk alanlar, cihazın kamerasında görüntüleniyorsa, soğuk olan bölgelerde sızıntı ya da kaçak var demektir.

Soğuk olan alanlar işaretlenir ve işaretlenen alanlarda iki farklı işlem uygulanır. Eğer sızıntı söz konusu ise koruyu ilaç kullanılır. Kırık gibi bir durum varsa, yüzey sökülür ve kırık olan parça değiştirilir.

Benzer Yazılarımız

En Çok Karşılaşılan Su Kaçağı Sorunları
En Çok Karşılaşılan Su Kaçağı Sorunları (0312 479 12 06) Bu makalemizde ”En Çok Karşılaşılan...
Balgat Su Kaçak Tespiti
Balgat Su Kaçak Tespiti Angora Tesisat olarak Ankara‘da 20 yıldır kaçak su sızıntılarını tespit e...
Cevizlidere Su Kaçak Tespiti
Cevizlidere Su Kaçak Tespiti (Angora Tesisat) Cevizlidere Su Kaçak Tespiti, genellikle kırmadan yapılan yön...
Ankara Cihazla Koku Tespiti
Ankara Cihazla Koku Tespiti (Koku Nedenleri) Binalaşma başladığında beraberinde de birçok sorunu getirmiş...
Su Kaçakları İçin Zamanında Müdahale
Su Kaçakları İçin Zamanında Müdahale Sosyal yaşantımızı idame ettire bilmemiz için para gereklidir....
Cihazla Su Sızıntısı Tespiti
Cihazla Su Sızıntısı Tespiti Ankara Ankara da saha çalışmalarımız sırasında birçok soru ile karşı ...